Dwa kółka inaczej, czyli alternatywy do roweru

W ostatnich latach coraz chętniej wybieramy inne środki transportu niż samochód. Prym wiedzie oczywiście rower, ale popularność zyskują również inne, mniej popularne dwukołowe środki transportu. Każdy z nich umożliwia spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie jest świetną formą przemieszczania się.

Rowery elektryczne

Rower elektryczny (z języka angielskiego e-bike od słów electric bike) wyposażony jest w silnik elektryczny oraz akumulator. Umożliwia rozwinięcie prędkości do 25 km/h. Będzie świetnym wyborem dla osób potrzebujących przebyć większe odległości, które na tradycyjnym rowerze są dla nich nieosiągalne. Wspomaganie w takim rowerze jest tym większe im więcej pracy włożymy w pedałowanie, ale należy pamiętać, że nigdy nie osiągniemy na nim prędkości większej niż wspomniane 25 km/h. Plusem tej sytuacji jest fakt, że rowery takie nie wymagają rejestracji, ani osobnych pozwoleń na przemieszczanie się nimi.

Rower elektryczny będzie wymagał okresowego ładowania. Na szczęście jako, że turystyczna jazda na e-rowerach w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularna, to również stacje ładowania takich rowerów stają się powszechnie dostępne. Choć rower elektryczny waży zdecydowanie więcej niż tradycyjny rower, to w przemieszczanie się nim musimy włożyć zdecydowanie mniej wysiłku. 

Istnieją różne rodzaje rowerów elektrycznych, od rowerów typowo miejskich, przez rowery górskie, po rowery crossowe. Ponadto coraz więcej miejsc zajmuje się wypożyczaniem takiego sprzętu.

Deskorolki elektryczne

Deskorolki elektryczne, czyli popularne “hoverboard” to nic innego jak zasilane elektrycznie deskorolki na dwóch kółkach. Te urządzenia o niewielkich rozmiarach mogą pokonywać nawet do 20 km na jednym ładowaniu i rozwijać maksymalną prędkość do 15-20 km/h. Posiadają wbudowany żyroskop dzięki, któremu steruje się deską, w tym przyspiesza i zwalnia za pomocą balansu własnych nóg. Istnieją również modele sterowane specjalnym pilotem. 

Deski mają niewielkie rozmiary i ważą do 10 kg. Są świetnym rozwiązaniem dla osób chcących szybko się przemieścić z punktu A do punktu B omijając korki, a jednocześnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Tu podobnie jak w przypadku rowerów elektrycznych znajdziemy modele bardziej miejskie i bardziej terenowe. 

Decydując się na zakup takiego urządzenia warto znać jego ograniczenia, jednym z nich jest dopuszczalna waga użytkownika – zazwyczaj jest to maksymalnie 100-120 kg. Z kolei wielkość akumulatora decyduje o tym jak daleko będziemy w stanie zajechać na naszej deskorolce, tak jak wspomniano wcześniej jest to około 20 km. Urządzenie można zapakować do poręcznej torby i zabrać ze sobą, co sprawia, że świetnie sprawdzi się chociażby w codziennych dojazdach do pracy.

Hulajnogi

A co jeśli mimo wszystko najbardziej lubimy polegać na sile i pracy własnych nóg? Takim osobom bardzo polecamy hulajnogi. Zarówno hulajnogi tradycyjne jak i te wyczynowe. Te drugie powstały, gdy okazało, że użytkownicy tradycyjnych hulajnóg, tak jak deskorolkarze lubią czasem pobawić się we freestyle i wykonywać różnorakie ewolucje. 

Hulajnogi tradycyjne są składane i mają regulowaną wysokość rączki. Tych cech nie znajdziemy w hulajnodze wyczynowej, za to ta jest zdecydowanie bardziej wytrzymała. Hulajnogi wyczynowe posiadają też mniejsze, ale za to lżejsze i mocniejsze kółka.

Tak jak na hulajnodze tradycyjnej możemy przemieszczać się na niej na niewielkie odległości (choć tu ogranicza nas tylko kondycja i siła własnych nóg), ale jednocześnie możemy zawitać do skateparku i poszaleć trochę na rampie. Jej niewielkie rozmiary i niska waga (około 3 kg!) sprawiają, że możemy ją praktycznie wszędzie zabrać ze sobą. Z pewnością będzie to doskonała forma spędzania czasu na świeżym powietrzu.

—–

Bez względu na rodzaj wybranego środka transportu pamiętajcie o bezpieczeństwie, na rowerze ale i na deskorolce i hulajnodze koniecznie zaopatrzcie się w kask! Korzystajmy z możliwości, które otwiera przed nami współczesna technologia mądrze. Potem pozostaje już tylko cieszyć się możliwościami, które dają wspomniane sprzęty.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: