Biegi górskie – kompletny przewodnik

Jak trenować do biegów górskich

Bieganie w górach to zupełnie inna bajka niż połykanie kilometrów na asfalcie, bieżni czy nawet w parku.

Wielu biegaczy wręcz nie wyobraża sobie jak można robić długie wybiegania w tak monotonnym krajobrazie jakimi są miejskie ulice, tudzież ścieżki “zwykłego” lasu.

Jako ważny aspekt biegania po górach przywołują też ukształtowanie terenu, które na ogół znacząco odbiega od miejskich standardów. O ile nizinne szlaki na ogół mają znikome przewyższenie terenu to na terenach górskich często nie sposób znaleźć kilku w miarę płaskich kilometrów i trzeba mierzyć się z ciągłymi zmianami kąta nachylenia trasy, po której biegniemy.

Do tego dochodzi fakt, że najczęściej podłoże w górach jest usłane większymi lub mniejszymi kamieniami i różnego rodzaju naturalnymi przeszkodami. Taki charakter trasy wymusza na nas zupełnie inny rodzaj wysiłku, co należy uwzględnić w swoich przygotowaniach do biegu.

Jak trenować do biegu górskiego?

Poza standardowym przygotowaniem wydolnościowym, które należy oszacować na podstawie czasu trwania docelowego biegu (inaczej przygotowujemy się do biegu na 5 kilometrów, a inaczej do maratonu) należy uwzględnić aspekt ogólnego przygotowania motorycznego.

Najistotniejszym czynnikiem ograniczającym będzie tutaj siła (właściwie to wytrzymałość siłowa) naszych mięśni.

Bieg pod górę bardzo przypomina wspinanie się po schodach, które jest – każdy pewnie zauważył – zdecydowanie bardziej męczące niż bieg po płaskim terenie.

Jeśli sięgniecie pamięcią do momentu kiedy ostatnio wspinaliście się na piętnaste piętro bloku to pewnie przypomnicie sobie, że zaczęły palić Was „czwórki”, czyli mięśnie czworogłowe uda.

Z kolei schodzenie w dół w momencie zmęczenia może powodować pewien dyskomfort w mięśniach kulszowo-goleniowych (potocznie: “dwójkach”).

I to jest właśnie rodzaj wysiłku który musicie uwzględnić w swoich planach treningowych.

Będą to na pewno standardowe metody takie jak podbiegi, ćwiczenia siły biegowej, różnego rodzaju skipy etc. Do standardowego asortymentu ćwiczeń należałoby dołożyć jednak większą ilość ćwiczeń stricte siłowych tj. przysiady, wykroki, zakroki itd.

Ważnym elementem będzie także odpowiednie przygotowanie góry ciała. W czasie biegu po nierównym podłożu musimy dużo skakać i lawirować pomiędzy przeszkodami, które pojawiają się na naszej drodze. Do tego dochodzi konieczność utrzymania ciała w pionie podczas wspinania się pod górę oraz zbiegania.

Taki rodzaj ruchu wymaga nie lada wysiłku mięśni głębokich i całej górnej części ciała. Pomocne tutaj okażą się treningi ogólnorozwojowe, w których bazować będziemy na podstawowych wzorcach ruchowych tzn. podciągania, wiosłowania, wyciskania oraz ćwiczenia globalne jak np. martwy ciąg.

Do tego należy zwrócić szczególną uwagę na mięśnie brzucha i mięśnie głębokie, a więc ćwiczenia takie jak choćby ćwiczenia na wałku (ab wheel lub potocznie wałek diabła), wznosy nóg lub podstawowe elementy treningu gimnastyków sportowych.

Czy warto się tak męczyć?

Po stokroć tak.

Bieganie po górach dostarczy nam niezwykłych wrażeń estetycznych, których próżno szukać na nizinach.

Zmusi nasz do zupełnie innego wysiłku, którego nie doświadczymy na płaskich szlakach, a zwieńczeniem tego wszystkiego będzie wyjątkowa, lokalna atmosfera specyficzna dla górskich rejonów naszego kraju.

Jaki bieg górski wybrać?

Poniżej zamieszczamy kilka naszych propozycji, którymi warto się zainteresować planując swój kalendarz biegowy.

Wiele z nich odbywa się w ramach festiwali biegowych, podczas których odbywają się biegi na różnych dystansach wśród których nierzadko znajdują się ultramaratony.

Apelujemy, aby początkujący  biegacze wzięli pod rozwagę, iż bieganie w górach nie jest tym samym co bieganie po płaskich, szosowych trasach, więc należy roztropnie wybierać kilometraż biegu, który chcemy pokonać w debiucie. Na dłuższe biegi przyjdzie czas wraz z doświadczeniem.

Festiwal Biegowy Krynica Zdrój

Najbardziej popularny i największy festiwal biegowy w Polsce.

W Krynicy, na początku września każdy biegacz znajdzie coś dla siebie – poczynając od najkrótszych możliwych dystansów jak jedna mila, kończąc na Biegu 7 Dolin na dystansie 100 km.

Bieg wyróżnia się perfekcyjną organizacją oraz ogromną ilością biegaczy oraz kibiców. Ważna też jest duża ilość imprez towarzyszących.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju

Kolejny duży festiwal podczas którego Lądek-Zdrój zdominowany jest przez biegaczy.

Najdłuższym biegiem w ramach DFBG jest Bieg 7 Szczytów na trasie liczącej 240 km, jednak dla początkujących górali polecamy zainteresowanie się dystansami Trojak Trail oraz Złotym Półmaratonem (odpowiednio 10 i 21 km).

Wrażenia z trudnej, górskiej trasy będą niezapomniane. Należy tutaj zaznaczyć, że szlaki choć trudne, nie powinny sprawić bardzo poważnych problemów początkującym.

Łemko Trail 30

Bieg na dystansie 30 km z trasą przebiegającą przez Główny Szlak Beskidzki, z metą w Komańczy.

Bieg od lat zbiera pochlebne opinie wśród biegaczy, a jego najczęściej wymienianą zaletą jest wyjątkowa, kameralna atmosfera.

Trasa biegu jest stosunkowo łaskawa i tylko momentami staje się bardziej agresywna lecz dodatkowym utrudnieniem jest z reguły duża ilość błota, które zdecydowanie utrudnia i spowalnia bieg.

Rzeźniczek

Krótsza wersja kultowego już Biegu Rzeźnika.

Na trasie liczącej 28 kilometrów pokonujemy około 1400m przewyższeń.  Jest to zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych biegów w Polsce, który przez lata pracował na swoją renomę.

Duża suma zbiegów i podbiegów zdecydowanie będzie stanowić wyzwanie nawet dla mocnych zawodników.

Chojnik Półmaraton

Półmaraton rozgrywany przy okazji biegów na dłuższych dystansach.

Na trasie „połówki” liczącej de facto około 28 km przy 1291 metrach przewyższeń, największym wyzwaniem nie będzie sam dystans, a bardzo trudne podłoże.

Wielu zawodników którzy ukończyli bieg uskarża się, że jest to jedna z najtrudniejszych tras biegowych w Polsce. Tempo przemierzania szlaku z całą pewnością nie będzie tutaj szybkie.

Supermaraton Gór Stołowych

Trudny bieg z wyjątkowo urokliwą trasą.

Zawodnicy startują na dwóch dystansach – my dla biegaczy niezaprawionych jeszcze w górskich harcach polecamy ten krótszy o nazwie „Light” wynoszący 21 km.

Walory estetyczne szlaku są jedną z największych zalet biegu. Zwieńczeniem kilku godzin wysiłku jest efektowna meta na Szczelińcu Wielkim.

Trasa godna uwagi ze względu na górski charakter ze stosunkowo długimi podbiegami.

 

A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie:

Maraton – kompletny przewodnik

Maraton - biegowy przewodnik

Maraton. Bieg na dystansie 42 kilometrów 195 metrów.

Dla jednych niedoścignione marzenie, dla innych zwieńczenie wielu lat przygody z bieganiem, wisienka na torcie.

Choć według nomenklatury biegowej, biegi na długich dystansach zaczynają się już od 3000 m to właśnie maraton budzi największy respekt, a często nawet strach.

Jednocześnie wielu zawodników porywa się na ten dystans zbyt szybko, bez odpowiedniego przygotowania.

Zanim, jednak odpowiemy sobie na pytanie, na którym etapie naszej przygody z bieganiem powinniśmy podjąć się przebiegnięcia 42,195 km, nakreślmy rys historyczny tego dystansu. Co sprawia, że jest on owiany wśród biegaczy taką romantyczną aurą?

Historia maratonu

Historia współczesnego biegu maratońskiego została rozpoczęta na pierwszych, nowożytnych Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 1896 r. a inspiracją był przekaz historyczny ze starożytnej Grecji.

Sama nazwa pochodzi od greckiego miasta Maraton, pod którym Greckie wojska pokonały Persów. Persowie po przegranej bitwie odpłynęli w kierunku bezbronnych Aten. Wtenczas wysłano do stolicy Grecji, posłańca o imieniu Filippides, który miał obwieścić zwycięstwo i zaalarmować mieszkańców o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Według historyków posłaniec zaraz po przybiegnięciu do Aten i przekazaniu informacji, padł martwy.

Ku uczczeniu pamięci o wyczynie Filippidesa w 1879 r. powstał wiersz tytułowany jego imieniem, a dwie dekady później postanowiono włączyć do programu Igrzysk bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten.

Początkowo maraton rozegrano na dystansie 40 km jednak ostatecznie, po kilku perturbacjach, od 1908 r. dystans maratonu wynosi 42,195 km.

Dla kogo jest maraton?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Oględnie mówiąc – dla każdego. Ale jest kilka „ale”.

Po pierwsze, trzeba mieć świadomość, że aby przebiec tak długi dystans będzie trzeba spędzić na trasie co najmniej kilka godzin.

Nawet jeśli mówimy o zaawansowanych zawodnikach to zejdzie im się co najmniej około trzech godzin, co jest bardzo długim czasem wysiłku.

Pominę tutaj uwagi dla tych, którzy ową granicę, trzech godzin łamią bo oni z całą pewnością mają świadomość na co się porywają, a nakreślę kilka uwag dla zawodników którzy planują spędzić na trasie cztery czy nawet pięć godzin.

Z uwagi na czas trwania biegu będzie to wysiłek typowo tlenowy, a więc jest to bieg zupełnie inny niż na przykład 5 km, gdzie całość trasy pokonujemy z mocną zadyszką.

Maraton prawdopodobnie będziemy biec tempem konwersacyjnym czyli potocznie mówiąc I zakresem. I to jest najlepsze tempo, dla amatora  na swój debiut.

Zawodnicy z większą świadomością swoich możliwości mogą do tempa swoich swobodnych rozbiegań dołożyć około 30 sekund, warto jednak pierwszą część dystansu pokonać wolniejszym tempem a dopiero po przebiegnięciu połowy przyspieszyć (czyli biec tak zwaną strategią negative split).

Najlepszym rozwiązaniem do wyznaczenia tempa maratońskiego będzie pobiegnięcie zawodów kontrolnych kilka tygodni przed maratonem. Najlepiej sprawdzi się tutaj półmaraton. Wtedy wynik należy pomnożyć przez dwa i dodać około 10-20 min, w zależności od tego czy nasz zakładany wynik będzie bliżej trzech czy pięciu, sześciu godzin.

Trening do maratonu

Wiedząc, że będziemy biec w I, II zakresie (zaawansowani nieco szybciej) możemy domyślić się jak powinny wyglądać przygotowania.

Teoretycznie powinniśmy posiadać dobrą  bazę wytrzymałościową a więc nie możemy omijać długich rozbiegań. Co to znaczy? Treningi biegane na 65-85% tętna maksymalnego i trwające w porywach nawet do 150 min.

Oczywiście kilometraż i częstotliwość dobieramy według planu treningowego i własnych możliwości ale jedno jest pewne – samymi treningami tzw. jakościowymi tj. rytmy, tempa, interwały etc. do maratonu dobrze się nie przygotujemy, ponieważ po 30 km nieuchronnie odbijemy się od popularnej ściany.

Pamiętajmy też, że nie możemy przesadzać w drugą stronę. Same luźne rozbiegania to za mało. Musimy również zadbać o to aby w docelowym tempie maratońskim czuć się swobodnie, a więc należy wcześniej zbudować odpowiednią bazę szybkościową i sprawność ogólną, na treningach ogólnorozwojowych.

Najlepsze maratony w Polsce

PKO Poznań Maraton

Bieg zaliczany do Korony Maratonów Polskich, słynący ze świetnej organizacji i niesamowitego dopingu kibiców.

Na trasie biegu możemy liczyć na niesamowitą atmosferę stworzoną przez widzów i to jest największa zaleta tej imprezy, niewątpliwie rekomendowanej przez wszystkich którzy mieli okazję pobiec w Poznaniu.

Termin: jesień

Zalety: wysoka frekwencja, atmosfera na trasie, świetna organizacja

Zapisymarathon.poznan.pl

PZU Cracovia Maraton

Kolejny bieg z cyklu Korony Maratonów Polskich, tym razem w Małopolsce.

To, co najbardziej urzeka w Cracovia Maraton to trasa biegu, poprowadzona wśród pięknych i efektownych zabytków.

Walory estetyczne trasy mogą być wizytówką dla całego Krakowa. Trasa jednak niepolecana dla zawodników chcących bić swoje maratońskie rekordy życiowe.

Termin: wiosna

Zalety: ciekawa trasa

Zapisypzucracoviamaraton.pl

PZU Maraton Warszawski

Maraton z wieloletnią tradycją. będący jednym z najdłużej organizowanych maratonów w Polsce i w Europie.

Co roku przewodzi, lub zajmuje czołowe lokaty w rankingach frekwencji. Oczywiście wchodzi w skład Korony Maratonów Polskich.

Do tego szybka trasa poprowadzona przez serce stolicy – ten bieg to obowiązkowy punkt w przygodzie każdego polskiego maratończyka.

Termin: jesień

Zalety: świetna organizacja, ciekawa trasa

Zapisy: pzumaratonwarszawski.com

Orlen Warsaw Marathon

Stosunkowo młoda impreza, która przebojem wdarła się do wszelkich biegowych rankingów.

Za organizacją biegu stoi potężny sponsor który zapewnia profesjonalną organizację do której nie można się przyczepić.

W ramach OWM rozgrywane są mistrzostwa Polski mężczyzn w maratonie. Najlepsi biegacze w Polsce, najlepsi – biegający w naszym kraju – reprezentanci Afryki, bardzo duża frekwencja, szybka trasa i na ogół świetne warunki pogodowe ze względu na wiosenną aurę – to zalety tego warszawskiego biegu.

Termin: wiosna

Zalety: świetna organizacja, szybka trasa

Zapisy: orlenmarathon.pl

PKO Wrocław Maraton

Kolejna perła w Koronie Maratonów Polskich.

Bieg z szybką trasą, którą chwali sobie większość biegaczy oraz poleca jako jedną z najlepszych do ustanawiania życiówek.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa i bardzo szybka trasa

Zapisywroclawmaraton.pl

Gdańsk Maraton

Impreza, której pierwsza edycja odbyła się zaledwie kilka lat temu, lecz rozwój biegu w czasie kolejnych lat przerósł, oczekiwania nawet inicjatorów tego biegu – w pozytywnym sensie.

Brak błędów organizacyjnych, ciekawa trasa z nieznaczną ilością podbiegów – choć nienależąca do najłatwiejszych – to na pewno zachęca biegaczy do wzięcia udziału w biegu.

Największym atutem, jest przebieg trasy która wije się, wąskimi uliczkami wśród zabytkowej, świetnie utrzymanej zabudowy w centrum Gdańska oraz innymi częściami miasta, obok zabytków mających ogromne znaczenie historyczne jak Muzeum Solidarności.

Termin: wiosna

Zalety: ciekawa i bardzo szybka trasa

Zapisy: gdanskmaraton.pl

Dębno Maraton

Najstarszy polski maraton, oczywiście należący do Korony Maratonów Polskich.

Impreza kameralna w porównaniu z największymi w Polsce. Klimatu nadaje jej specyficzny charakter małego miasteczka i trasa która składa się z dużej ilości krótkich okrążeń – dla jednych jest to wada, dla innych zaleta.

Na pewno oryginalna impreza ze swoim, niepowtarzalnym charakterem. W ramach Dębno Maratonu rozgrywane są m. in. mistrzostwa Polski kobiet w maratonie, co nadaje biegowi dużego prestiżu.

Termin: wiosna

Zalety: świetna atmosfera

Zapisy: maratondebno.pl

Silesia Maraton

Maraton rozgrywany na stosunkowo trudnej, aczkolwiek bardzo ciekawej trasie, która biegnie przez kilka miast śląskiej konurbacji.

Warty polecenia dla każdego kto chce pobiec w ciekawej, miejskiej scenerii, niekoniecznie walcząc o jak najlepszy czas.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa trasa

Zapisy: silesiamarathon.pl

A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie:

Półmaraton – najlepsze polskie połówki

Jak trenować do półmaratonu

Półmaraton. Bieg na dystansie 21 kilometrów i 97 metrów.

Połowa dystansu maratonu, a jednocześnie nieco ponad dwa razy więcej niż klasyczna dycha.

Już sam ten fakt powoduje, że przygotowywanie do tego dystansu wielu biegaczom sprawia nie lada trudności, a są i tacy, których wizja przebiegnięcia takiego dystansu wręcz przeraża.

Dla kogo?

Półmaraton tak naprawdę jest w zasięgu prawie każdego biegacza, który regularnie biega od kilku miesięcy.

Pozostaje tylko kwestia tego, czy będzie to bieg, którego celem będzie samo dotarcie do mety, czy walka o jak najlepszy czas.

Z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli ktoś jest w stanie biec przez około godzinę w tempie 6:00-6:30 min/km będzie w stanie zmierzyć się z tym dystansem i ukończyć bieg w limicie czasowym.

Jeśli ktoś walczy o życiówkę, w celu oszacowania ostatecznego wyniku proponujemy pomnożyć wynik z biegu na 10 km przez dwa i dodać około 10-15%.

Jak trenować do półmaratonu?

Jeśli chodzi o sam trening, to układając plan przygotowań pod półmaraton na pewno należy uwzględnić długie wybiegania trwające co najmniej 1:00-1:30 h, które mają przygotować nas do utrzymania odpowiedniego tempa przez prawie 2h.

Same biegi progowe (tempowe) czy interwały biegane na dużych prędkościach mogą nie wystarczyć, aby organizm dobrze zniósł trudy całego biegu. Efektem może być kryzys pod koniec biegu – analogiczny do znanej każdemu (przynajmniej ze słyszenia) ściany maratońskiej, z tym, że w trochę bardziej delikatnym wydaniu.

W każdym razie przygotowując się do połówki pamiętajmy o tym, że szybkość to nie wszystko, a przebiegnięcie 21,097 km to nie to samo co przebiegnięcie dziesięciu kilometrów dwa razy – to nie takie proste.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu i odżywianiu na trasie oraz przed samym biegiem. Nieprawidłowe odżywianie przed biegiem na 10 km ujdzie nam płazem, ale już dystans półmaratoński wymaga większej uwagi w tym zakresie. Bardziej doświadczeni zawodnicy na pewno coś o tym wiedzą.

Najlepsze półmaratony w Polsce

PZU Półmaraton Warszawski

Zawody rozgrywane na wiosnę, pod koniec marca w stolicy. Jest to impreza godna polecenia z kilku względów.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to jeden z największych biegów masowych w Polsce pod kątem frekwencji, więc atmosfera biegu jest specyficzna i zupełnie odbiega od atmosfery panującej na bardziej kameralnych biegach.

Najlepsza frekwencja w Polsce, szybka płaska trasa nadająca się na bicie osobistych rekordów, na ogół dobre warunki pogodowe ze względu na wczesną porę roku oraz bieganie po stolicy – te argumenty przemawiają za spróbowaniem swoich sił w Warszawie.

Nie sposób nie wspomnieć też o ogromnej ilości inicjatyw charytatywnych towarzyszących temu biegowi, którymi warto się zainteresować.

Termin: wiosna

Zalety: wysoka frekwencja, szybka trasa, świetna organizacja

Zapisy: pzupolmaratonwarszawski.com

BMW Półmaraton Praski

Stosunkowo nowa impreza na mapie polskich biegów.

Mimo drobnej wpadki podczas pierwszej edycji, kolejne okazały się wielkimi sukcesami, a inicjatorom nie można odmówić świetnej organizacji.

Tym co wyróżnia ten bieg i sprawia, że warto się nim zainteresować jest godzina startu, a mianowicie wieczór.

W bieganiu wieczorem po Warszawie można się zakochać, a klimat który panuje na wieczornych biegach jest niepowtarzalny i z całą pewnością warto go odczuć na własnej skórze – innych okazji jest niewiele, bo jednak biegi rozgrywane w świetle ulicznych latarni z wysokimi, oświetlonymi wieżowcami w tle to w Polsce ewenement.

Termin: jesień

Zalety: bieg nocny, bardzo szybka trasa

Zapisy: bmwpolmaratonpraski.pl

PKO Poznań Półmaraton

Tym co charakteryzuje bieg w Poznaniu jest na pewno świetna organizacja oraz trasa sprzyjająca biciu rekordów, choć to nie one są wizytówką biegu.

Półmaraton w Poznaniu słynie w całej Polsce ze świetnej atmosfery stwarzanej przez dużą ilość kibiców i świetny doping na trasie, który z pewnością Was poniesie i pomoże poradzić sobie z trudami biegu. 

Do tego wśród zawodników często, można spotkać najpopularniejszego rapującego biegacza – Meza.

Termin: wiosna

Zalety: atmosfera na trasie, szybka trasa

Zapisyhalfmarathon.poznan.pl

PKO Nocny Wrocław Półmaraton

Jedna z największych imprez w kraju. Swoja popularność zawdzięcza przede wszystkim malowniczej trasie wijącej się przez cały Wrocław w pięknej, klimatycznej otoczce wieczornej pory rozgrywania zawodów.

Warto wpsomnieć, że w 2017 roku już po raz drugi z rzędu wrocławski półmaraton był najczęściej wybieranym biegiem spośród wszystkich wchodzących w skład Korony Polskich Półmaratonów! To zdecydowanie o czymś świadczy.

Termin: jesień

Zalety: bieg nocny, ciekawa trasa

Zapisy: pol.wroclawmaraton.pl

Półmaraton Gdańsk

Połówka w Gdańsku kojarzy się przede wszystkim z bardzo ciekawą trasą, która jest poprowadzona wśród najbardziej charakterystycznych miejscówek Gdańska, które mogą dla wielu okazać się sentymentalną podróżą lub też spotkaniem z żywą historią.

W czasie biegu miniemy Europejskie Centrum Solidarności natomiast na horyzoncie będziemy podziwiać widok majestatycznych, stoczniowych żurawi. Przebiegniemy też obok uważanego przez niektórych za jeden z najładniejszych stadionów w Polsce – Stadion Energa Gdańsk.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa trasa

Zapisypolmaratongdansk.pl

Onico Gdynia Półmaraton

Półmaraton w Gdyni to stosunkowo młoda impreza, bo pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.

Zaczęło się od trzęsienia ziemi i ogromnej frekwencji, jak na pierwszą edycję biegu, a już rok później, decyzją IAAF Gdynia została organizatorem jednej z najważniejszych imprez lekkoatletycznych na świecie – Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2020 roku.

Podobno wrażenie na działaczach światowej federacji zrobiło połączenie malowniczej trasy proponowanej przez Gdyńskich działaczy jak i ich doświadczenie w organizacji imprezy, która przez wielu komentowana była jako wzorowa.

Pozostaje tylko im zaufać i odwiedzić samemu – drugą po Gdańsku – część Trójmiasta.

Termin: wiosna

Zalety: doskonała organizacja, ciekawa trasa

Zapisywww.gdyniapolmaraton.pl

Półmaraton Ślężański

Trudna trasa biegu wiodąca wokół Ślęży sprawia, że pokonać tą trasę ciągłym biegiem potrafią tylko dobrze przygotowani zawodnicy.

Malowniczo położona trasa wokół góry zaliczanej do Korony Gór Polskich oraz wysokie wymagania wobec zawodników to jest to co sprawia, że każdy amator biegania powinien spróbować swoich sił w Sobótce.

Podczas biegu sprawdzona zostanie przede wszystkim siła biegowa, a wszelkie zaniedbania w tym zakresie zemszczą się na którymś z długich i licznych podbiegów.

Zdecydowanie bieg dla lubiących wyzwania! A może jako trening dla górskich ultrasów?

Termin: wiosna

Zalety: wymagająca trasa “górska”

Zapisypolmaratonslezanski.pl

Półmaraton Philips Piła

Zawody w Pile kojarzą się przede wszystkim ze ściganiem się na najwyższym, wyczynowym poziomie.

W ramach zawodów rozgrywane są Mistrzostwa Polski mężczyzn w półmaratonie, toteż na starcie możemy spotkać całą elitę, najszybszych biegaczy długodystansowych w kraju.

Co prawda niewielu będzie w stanie z nimi rywalizować, ale walka o swoje rekordy biegnąc na trasie z reprezentantami Polski i olimpijczykami potrafi dodać skrzydeł, dać się ponieść atmosferze biegu i pokonać własne granice.

Termin: jesień

Zalety: Mistrzostwa Polski mężczyzn

Zapisywww.pila.halfmarathon.pl

PKO Silesia Półmaraton

Bardzo ciekawy bieg towarzyszący maratonowi.

Wymagająca trasa, nienadająca się co prawda do bicia rekordów, lecz z całą pewnością dająca ogromną frajdę tym biegaczom, którzy lubią traktować bieg jako wycieczkę krajoznawczą. 

Prowadzona przez kilka śląskich miast (!!) trasa swoje zwieńczenie ma na legendarnym i pięknie odnowionym Stadionie Śląskim.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa trasa, meta na stadionie

Zapisysilesiamarathon.pl

A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie:

Czy warto startować w zawodach biegowych

Imprezy biegowe - czy warto brać udział

Bieganie ma różne oblicza.

Z setek tysięcy biegaczy zaledwie niewielki ułamek to wyczynowi sportowcy. Bieganie to ich zawód i sposób na życie. Ich kariera mierzona jest osiągnięciami sportowymi, medalami, rekordami.

Oczywiście najczęściej bieganie to również ich pasja, ale sport wyczynowy rządzi się swoimi prawami i ten temat odstawimy dzisiaj na bok.

A co z resztą? Co z nami, “zwykłymi ludźmi”?

Każdy z nas ma swoje motywacje, cele i ambicje, a imprezy biegowe mogą być dla nas środkiem do celu, lub celem samym w sobie.

Ostatnia dekada zaowocowała ogromnym wysypem wszelkiego rodzaju imprez biegowych dla amatorów. Dzisiaj każdy może znaleźć bieg dla siebie.

Od zawodów na jedną milę rozgrywanych na bieżni, po ultramaratony biegane po ciągnących się setkami kilometrów, górskich szlakach.

Aby zadecydować jaki bieg wybrać dla siebie, przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie „po co?”. Wykorzystując szerokie spektrum imprez i ich różnorodność możemy je wykorzystać na wiele różnych sposobów.

Bieg po życiówkę

Wielu ambitnych amatorów stawia sobie równie ambitne cele.

Tacy zawodnicy przygotowują się do zawodów miesiącami, skrupulatnie realizując ułożone wcześniej – często przez profesjonalnych trenerów – plany treningowe.

Jadą na zawody oczywiście dla przyjemności, ale też dla emocji związanych z walką o określony wynik będący zwieńczeniem ich długiej i mozolnej pracy.

Znajdą się tacy, którzy zapytają, po co? Po co tak się poświęcać i walczyć o wynik, skoro nie jesteśmy zawodowymi sportowcami i tak naprawdę poza wyrzeczeniami nic z tego nie mamy.

Wszystko zależy jak na to patrzeć, to co dla jednych jest wyrzeczeniem, dla innych jest pasją, która ubarwia im życie. Zdobywanie kolejnych życiówek buduje naszą wiarę w siebie i daje kopa do kolejnych treningów.

Akurat my wierzymy, że sport powinien być nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Sport to zdrowe ciało i umysł. Jeśli do ruszenia się z domu ma nas zmotywować wizja medalu na mecie kolejnego biegu, to dlaczego nie?

No dobrze, ale nie każdy na zawodach biegnie na 100% swoich możliwości. Więc po co?

Zawody w ramach treningu

Wielu biegaczy traktuje zawody po prostu jako jednostkę treningową.

Gdy mamy wykonać kolejne długie rozbieganie w I lub II zakresie po tej samej trasie, którą biegamy na co dzień – lub co gorsza na bieżni mechanicznej – może to być nudne.

Świetną alternatywą dla naszego rozbiegania (oczywiście w zakładanym, treningowym tempie) są półmaratony, a dla biegaczy utra nawet maratony. O wiele łatwiej i ciekawiej biegnie się w nowym miejscu, z innymi biegaczami i kibicami zgromadzonymi wokół trasy.

Nie ulega wątpliwości, że atmosfera zawodów jest niepowtarzalna i tak specyficzna, że nie da się jej zastąpić samotnym biegiem po lesie.

To jest zupełnie coś innego i każdy kto brał udział w biegu masowym pewnie będzie wiedział o czym mówimy, a kto nie brał to… no cóż. Nic tylko znaleźć imprezę w swojej okolicy i spróbować swoich sił.

Z kolei krótsze biegi takie jak zawody na 5 km czy 10 km świetnie nadają się na zastąpienie nimi, odpowiednio treningu interwałowego i progowego (tempa).

Biegi w górach zaś dla wielu z nas są odskocznią od codziennych, płaskich tras i umożliwiają trening siły biegowej, która jest niesamowicie ważna w rozwoju każdego biegacza.

Wyzwanie

Człowiek to ambitne stworzenie. Musi mieć w życiu cel, żeby w pełni się nim cieszyć. Osiąganie postawionych sobie założeń daje ogromne poczucie satysfakcji.

Zadowolony człowiek to spełniony człowiek. Z doświadczenia powiemy Wam, że ambitni ludzie z pasją dają z siebie więcej światu. To pewien paradoks, bo często mają jeszcze mniej czasu niż przeciętny Kowalski. Mimo to udaje im się robić coś dla innych.

Treningi biegowe dla dzieci. Aktywna walka o powstanie ścieżki biegowej w najbliższej okolicy, zmotywowanie sąsiada do ruszenia tyłka z kanapy. Zostanie wolontariuszem, zbiórka pieniędzy na szczytny cel.

Oczywiście, takie rzeczy robią również ludzie, którzy nie biegają, ale musicie uwierzyć nam na słowo, że jak uwierzycie w siebie poczujecie potrzebę podzielenia się sobą z innymi.

Walory turystyczne

Wyjazdy na imprezy biegowe mają jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę, a są nią walory turystyczne.

Bieganie w różnych miejscach w Polsce i na świecie pozwala na zwiedzanie miejsc, których byśmy prawdopodobnie nie odwiedzili sami z siebie, oraz umożliwia poznawanie ludzi, których byśmy w inny sposób nie poznali.

Ilość interakcji z biegaczami, organizatorami, wolontariuszami i lokalnymi kibicami pozwala czuć się częścią tego różnorodnego, biegowego światka i czerpać o wiele więcej radości niż byśmy mieli biegając samotnie, wciąż po tych samych szlakach.

Podróżowanie w odległe miejsca, jak również branie udziału w lokalnych biegach daje możliwość  nawiązywania znajomości, które mogą wykroczyć daleko poza rozmowę o fartleku, amortyzacji i tym jak szybko biegać rytmy.

Start w miejscu takim, jak choćby Barcelona to podwójna motywacja. Atmosfery biegów masowych są niepowtarzalne. Sam bieg może być formą zwiedzania miasta, a przeżytych emocji nikt Wam nie odbierze!

Ludzie

Nic tak nie łączy jak wspólna pasja. Sport daje niezliczone okazje do poznawania nowych ludzi.

Zorganizowane treningi biegowe w Twoim mieście, obozy biegowe, ludzie których poznajemy na expo przed zawodami, ludzie poznani na trasie, czy przy pizzy i piwku w knajpie po biegu.

Czasem rodzą się z tego przyjaźnie, czasem są to przelotne znajomości. Ktoś, z kim wspólnie motywowaliśmy się na ostatnich kilometrach maratonu. Ktoś, kto pomógł nam wstać, gdy przewróciliśmy się na trasie, w reszcie ktoś kto wyprzedził nas krzycząc “spinaj tyłek, dasz radę”.

Większości tych ludzi już nigdy nie spotkamy, ale nawet te chwilowe interakcje potrafią dać motywacyjnego kopa. Może patetycznie to zabrzmi, ale pozwają odzyskać wiarę w ludzi. Pasja jednoczy i pozwala optymistyczniej spojrzeć na świat i ludzi dookoła.

Szczytny cel

Nie wszyscy wiedzą, że biegając możemy zrobić coś dobrego dla innych. Stosunkowo często podczas różnych biegów organizowane są inicjatywy dzięki, którym możemy wspomóc szczytny cel.

Czasem jakiś sponsor zadeklaruje, że wpłaci złotówkę za każdy przebiegnięty przez nas kilomter, czasem samo pokazanie się w koszulce z napisem “Biegnę dla Ani” i adresem Internetowej zbiórki pozwoli nam wspomóc określony cel.

Czasem cele są mniej szczytne, ale równie ważne, bo polegają na wspomaganiu naszych najbliższych. Wasz tato chciałby złamać 50 minut na dychę i potrzebuje pacemakera? Stajecie na wysokości zadania!

Takie wsparcie na trasie potrafi być nieocenione, a jest coś pięknego w pomaganiu ludziom w osiąganiu wyznaczonych celów. Powie Wam to każdy trener!

Jak, gdzie i po co biegać?

Reasumując, wybierając imprezy, na które chcemy się wybrać bierzmy pod uwagę cel jaki chcemy osiągnąć.

Jeśli biegniemy po rekord życiowy wybierzmy płaską trasę i termin rozgrywania zawodów, taki aby aura nie zabrała nam szans na walkę o życiówkę. Warto też zwrócić uwagę, aby zawody były blisko naszego miejsca zamieszkania bowiem nic tak nie irytuje przed ważnym startem jak problemy logistyczne, czy walka z jet lagiem.

Natomiast, gdy chcemy zrobić trening, możemy pokombinować z biegami, które mniej więcej wpisują się w zakładany kilometraż oraz urozmaicą nam standardowe treningi – np. długie rozbieganie po górach będzie świetnym uzupełnieniem każdego planu treningowego, gdy na co dzień mieszkamy, dajmy na to, na płaskim jak stół Mazowszu.

Gdy nie mamy presji czasu możemy też pozwolić sobie na długą podróż w docelowe miejsce biegu, a więc nie bójmy się wybrać imprezy rozgrywanej w odległym zakątku Polski lub nawet świata. Pamiętajcie, że w wyjazd na bieg w ciekawym miejscu może być wpisane zwiedzanie okolicy, a więc dajmy się ponieść fantazji.

Miłego biegania 🙂

A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: