Buty trailowe: Ranking KWIECIEŃ 2024

Jakie buty trailowe wybrać, żeby każdy kilometr na szlaku był przyjemnością.
Motivato | Kwiecień 2024

Jakie buty do biegania w terenie wybrać? Bardzo dobre pytanie.

Nasz ranking butów trailowych powinien Ci pomóc w odpowiedzi.

Na rynku mamy ponad 200 modeli butów trailowych. Oznacza to, że są buty dla każdej stopy, każdego typu szlaku i każdego terenu. Męskie i damskie. Są buty renomowanych marek typu Salomon czy Hoka, są też modele bardziej niszowe. Rozpiętość cenowa oczywiście gigantyczna. I weź się w tym wszystkim połap.

Dlatego, żeby ułatwić Ci decyzję, stworzyliśmy ten oto ranking butów do biegania w terenie, który regularnie (zwykle co 2-3 miesiące) aktualizujemy.

Najlepsze buty do biegania w terenie

Przy tak ogromnej różnorodności terenu i indywidualnych potrzebach i preferencjach, jednego obiektywnie najlepszego buta trailowego nie ma. Nie czarujmy się.

Dlatego, po setkach godzin researchu, testowania, analizy, wybraliśmy nasze 5 topowych uniwersalnych trailówek i kilka dodatkowych, które służą bardziej sprecyzowanym potrzebom.

Nasze top 5 butów trailowych:

  1. Salomon Sense Ride 4 – za uniwersalność
  2. Hoka Speedgoat 5 – za amortyzację
  3. Saucony Peregrine 12 – za szybkość
  4. Altra Lone Peak 6 – za minimalizm
  5. Salomon Speedcross 6 – za przyczepność

Najlepsze trailówki wg kategorii:

  • uniwersalne: Salomon Sense Ride 4
  • na długie dystanse: Hoka Torrent 2
  • największa amortyzacja: Hoka Speedgoat 5
  • dla szerokich stóp: Altra Lone Peak 6
  • na błoto: Salomon Speedcross 5
  • na skały: La Sportiva Bushido II
  • minimalistyczne: Altra Superior 5
  • budżetowe: Evadict MT 2 Trail

Ranking butów do biegania w terenie: top 5

1. Salomon Sense Ride 4

Wszechstronność ponad wszystko.

⚖️ Waga: 290g
? Drop: 8mm
Na plus: Cudowne połączenie komfortu, wszechstronności i przyzwoitej
Na minus: Nie wybija się specjalnie pod żadnym kątem

Jeśli szukasz uniwersalnego buta trailowego, pokochasz Salomon Sense Ride 4.

Ten but jest równie dobry podczas szybkich biegów po lesie, ultra dystansów w górach, jaki i w technicznym terenie poza szlakiem.

Te osiągi nie są zaskoczeniem, jeśli spojrzymy na konstrukcję Sense Ridów:

  • umiarkowana ilość amortyzacji (27 mm pod piętą)
  • dużo miejsca na palce
  • dość standardow,y 8-milimetrowy drop
  • w pełni gumowa podeszwa Contragrip

Żeby nie było zbyt lukrowo, rozpatrując poszczególne kategorie po kolei, Sense Ride w żadnej nie wygrywa. No bo np. Speedcrossy są lepsze na błoto, Bushido lepsze na skały, a Torrenty na długie dystanse.

Jest to jednak jeden z najbardziej wszechstronnych butów trailowych, który doskonale radzi sobie w każdym terenie, a przy tym nawet nie powala cenowo.

2. Hoka Speedgoat 5

Pluszowe bieganie ze świetną przyczepnością.

⚖️ Waga: 284g
? Drop: 4mm
Na plus: Świetna przyczepność i amortyzacja
Na minus: Nieco mniejsza stabilizacja

Hoka Speedgoat były hitem, gdy zostały wprowadzone na rynek, i od tego czasu przez lata stawały się coraz lepsze. Z szerokiej gamy dobrze amortyzowanych butów trailowych na rynku, Hoka Speedgoat 5 zdecydowanie się wyróżnia.

Do tego pod stopami znajdują się duże wypustki wykonane z Vibram Megagrip, które zapewniają dobrą przyczepność w większości warunków, i Vibram Traction Lug, które zapewniają większą powierzchnię podeszwy dzięki specjalnym wypustkom.

Największą zmianą tego modelu Speedgoat jest mniejsza waga. Uproszczona cholewka powinna również zmniejszyć ryzyko otarć.

Ogólnie rzecz biorąc, Hoka Speedgoat 5 jest wygodnym butem, który dobrze sprawdzi się na każdym szlaku.

3. Saucony Peregrine 12

Demon prędkości na zbiegach.

⚖️ Waga: 269g
? Drop: 4mm
Na plus: Świetny, wszechstronny but trailowy w rozsądnej cenie
Na minus: Gorsza przyczepność na śliskich i mokrych powierzchniach

W ciągu ostatniej dekady Saucony Peregrine migrował z trailowego buta startowego do czegoś bardziej zgodnego z klasycznym, codziennym butem do biegania w terenie.

Peregrine 12 pozostaje takim właśnie codziennym butem trailowym, jednocześnie nawiązując nieco do swoich wyścigowych korzeni, dzięki odchudzeniu wagi i usprawnieniom w konstrukcji podeszwy środkowej.

Ogólnie rzecz biorąc, Peregrine 12 to nie but z gatunku “o wow, ale on wygląda”, ale jest to świetne połączenie przyczepności, dobrej amortyzacji, wystarczającej stabilizacji, przewiewnej cholewki i, od tego modelu, także stosunkowo niewielkiej wagi.

P.S. Dla tych, którzy biegają w błotnistym lub śnieżnym terenie, istnieje również dedykowany model do tego typu terenu: Peregrine 12 ST.

4. Altra Lone Peak 6

Trailowy minimalizm w najlepszym wydaniu

⚖️ Waga: 267g
? Drop: 0mm
➕ Na plus: Dużo miejsca na palce, świetna przyczepność na suchym podłożu
➖ Na minus: Gorsza przyczepność na mokrej nawierzchni

Altra Lone Peak 6 to but kamelon w światku trailowym: jest równie często wybierany jako codzienny but trailowy na szybkie rundki po lesie, co na biegi ultra typu Rzeźnik, Łemkowyna czy Chudy.

Co ciekawe, Altry umiłowali sobie też piechurzy-turyści. W czym tkwi sekret sukcesu Lone Peak?

Odpowiedź jest względnie prosta: nieprzesadzona amortyzacja i cudownie przestronna komora na palce.

Altra Lone Peak 6 po prostu kontynuuje obraną przez poprzednie odsłony linię wygodnej cholewki, wystarczającej amortyzacji i obszernego tzw. “toeboxa”. Większość aktualizacji w tym modelu dotyczyła cholewki, z mniej zauważalnymi szwami i zdobnikami, co w największym stopniu przyczyniło się do tego, że Lone Peak 6 jest najlżejszą wersją buta do tej pory.

Pod stopą Lone Peak jest tak samo amortyzowany jak zawsze – przy czym w piątej generacji zastosowano bardziej sprężystą piankę AltraEGO. But nadal zapewnia solidną przyczepność w większości rodzajów terenu.

Ogólnie rzecz biorąc, Altra Lone Peak 6 to zwinny, dynamiczny, a jednocześnie bardzo wygodny but trailowy.

P.S. Pamiętaj, że zerowy drop Altr jest dla wielu dużym plusem, ale dla niektórych sporym wyzwaniem – dlatego jeśli dopiero zaczynasz biegać w tego typu butach, swój przebieg zwiększaj bardzo stopniowo, pozwalając obolałym lub napiętym łydkom i Achillesom zregenerować się pomiędzy treningami.

5. Salomon Speedcross 6

Jedyny słuszny wybór na błoto.

⚖️ Waga: 298g
? Drop: 10mm
Na plus: Nie mają sobie równych na grząskie podłoże
Na minus: Podeszwa problematyczna na skałach

Ciekawostka na początek – czy wiesz, że od momentu wprowadzenia na rynek w 2006 roku (16 lat temu!), ten model jest dopiero szóstą znaczącą iteracją Speedcrossów? Pozostaje przy tym cały czas topowym i najlepiej sprzedającym się butem Salomona.

To, co czyni linię Speedcross wyjątkową, to połączenie mocno usztywnionej i przyczepnej podeszwy z odporną na uderzenia cholewką . Niezależnie od terenu i warunków, możesz liczyć na to, że Speedcross zaprowadzi Cię tam, dokąd zmierzasz.

Już i tak niesamowite combo, jakim zawsze był Speedcross, zostało znacznie ulepszone w Speedcross 6. Jak? Przede wszystkim but schudł dobre 20g, czyniąc go lżejszym na nodze, co wpływa na komfort zwłaszcza na dłuższych dystansach. Mocnej zmianie uległ też bieżnik – teraz jeszcze lepiej na błocie i sprawia że to błoto nie zostaje z nami na podeszwie.

Bez dwóch zdań rewelacyjny but.

Najlepsze buty trailowe wg kategorii:

  • uniwersalne: Salomon Sense Ride 4
  • na długie dystanse: Hoka Torrent 2
  • największa amortyzacja: Hoka Speedgoat 5
  • dla szerokich stóp: Altra Lone Peak 6
  • na błoto: Salomon Speedcross 5
  • na skały: La Sportiva Bushido II
  • zerowy drop: Altra Superior 5
  • budżetowe: Brooks Catamount

Jak wybierać buty do biegania w terenie?

Seria pytań i odpowiedzi, które mamy nadzieje pomogą Ci wybrać najlepsze buty do biegania w terenie.

Jak powinienem wybrać rozmiar butów trailowych?

Jeśli posiadasz już parę butów do biegania lub innych butów sportowych, możesz zacząć od wypróbowania tego samego rozmiaru, szczególnie jeśli pozostajesz z tą samą marką. Bywa że warto przejść pół rozmiaru w górę (np. w butach Salomon, La Sportiva czy inov-8), ale tu wystarczy kierować się wytycznym ze stron internetowych marek.

Prosta zasada brzmi, żeby po założeniu buta mieć szerokość kciuka pomiędzy końcem najdłuższego palca a końcem buta.

Będzie mniej – ryzykujesz złażącymi albo obitymi od przeszkód paznokciami.

Będzie więcej – stopa może ślizgać się w bucie, co jest nieprzyjemne na nierównym terenie i może powodować otarcia czy (znowu) obitymi pazkokciami.

Jak powinny pasować buty trailowe?

Poza wyborem odpowiedniego rozmiaru, jak opisano powyżej, warto upewnić się, że but dobrze leży na całej długości śródstopia, od przodu kostki do tuż za palcami. To ważne dla utrzymania stopy stabilnie podczas wykonywania ruchów bocznych podczas poruszania się po trasie, jak również podczas wchodzenia czy schodzenia ze stromych odcinków szlaku.

Ludzie mają również pięty o różnej objętości, więc kiedy już sprawdzisz śródstopie, zwróć uwagę, czy pięta nie przesuwa się zbytnio na boki lub w górę i w dół względem buta.

No i wreszcie, przód buta. Niektórzy ludzie zawsze wolą mieć tu więcej miejsca na palce (ci ludzie lubią Altra i Topo), podczas gdy inni wolą tu bardziej tradycyjne dopasowanie.

Jeśli celujesz w ultra, raczej wybierz buty z większą swobodą ruchu palców i łagodniejszym dopasowaniem śródstopia (które jest mniej agresywne i bardziej wybaczające), bo stopy niestety lubią nieco puchnąć po godzinach spędzonych na szlaku.

Jaki drop w butach trailowych?

Mało jest pytań tak polaryzujących biegaczy górskich. Odpowiemy zatem wymiająco – to zależy.

Istnieje argument, że naturalna biomechanika człowieka opiera się na zerowym dropie, i ma on swoje logiczne podłoże, zwłaszcza dla młodszych biegaczy lub tych, którzy mieli do czynienia z tego typu butami na co dzień.

Osoby z dłuższą historią biegania w tradycyjnych butach do biegania mogą chcieć trzymać się butów trailowych z wyższym 8-12mm dropem lub, co najwyżej, bardzo stopniowo przechodzić do butów z niższym dropem. W dzisiejszych czasach większość butów trailowych ma umiarkowane spadki od 4 do 8 mm, które wydają się odpowiednie dla szerokiej gamy biegaczy.

Jak agresywny powinien być bieżnik w butach trailowych?

To kolejne pytanie typu “to zależy”. W teorii, dobra technika powinna zapewnić wystarczającą przyczepność w prawie każdym bucie w większości warunków. W praktyce buty z wysokimi i szerzej rozstawionymi wypustkami na pewno pomogą w poruszaniu się w mokrych cz błotnistych warunkach.

Większość butów trailowych będzie miała wypustki rzędu 3-5mm, które są nieco bliżej rozmieszczone i sprawdzą się w wielu różnych warunkach, więc jeśli nie mieszkasz w notorycznie mokrym środowisku, buty tego typu prawdopodobnie sprawdzą się jako uniwersalne buty trailowe.

Czy buty trailowe muszą być wodoodporne?

W zdecydowanej większości przypadków nie, nie powinieneś kupować wodoodpornych butów trailowych.

Jeśli nie leje, tylko mży, albo na szlaku leżą 2cm śniegu to możliwe, że wodoodporne buty utrzymają Twoje stopy suche. Jeśli jednak pada deszcz, woda spłynie po nodze, dostanie się do buta przez kołnierz na kostce, to pozostanie w nim bez możliwości odprowadzenia. Ten sam scenariusz wydarzyłby się przy więcej niż kilku centymetrach śniegu (chyba że masz na sobie stuptuty).

Ponadto, wodoodporne nie sprawdzają się w ciepłej pogodzie (dajmy na to powyżej 20 stopni), ponieważ pot stóp zbiera się w butach i prowadzi do mokrych stóp, co z kolei prowadzi do otarć.

Warto poczytać też: