Sprzęt do treningu w domu

W ostatnim czasie sporo zmieniło się w otaczającej nas rzeczywistości. Pandemia wymusiła na nas wprowadzenie zmian w wielu dziedzinach naszego życia. Siłownie i kluby fitness choć są obecnie otwarte dla wielu osób wciąż nie są bezpiecznymi miejscami. Choć trening w domu zawsze miał sporą grupę zwolenników obecnie liczba zainteresowanych nim osób znacząco wzrosła. 

Jego głównym plusem jest fakt, że decydując się na trenowanie w domu oszczędzamy czas, który poświęcilibyśmy na dojazd na trening. Ponadto trening możemy zrobić w dowolnych, nawet późnowieczornych lub wczesnoporannych godzinach. Minusem będzie na pewno  brak trenera, który nad nami czuwa (choć w dobie pandemii wielu trenerów zaczęło prowadzić indywidualne zajęcia z podopiecznymi online) i konieczność posiadania podstawowego sprzętu.

Jak zatem wyposażyć domową siłownię? Wszystko oczywiście zależy od rodzaju treningu, który chcemy wykonywać. Załóżmy, że mowa o treningu ogólnorozwojowym, który powinien znaleźć się w repertuarze każdego, nie tylko biegacza. 

mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń

Posłuży nam do rozgrzewki, do rozciągania i do wielu ćwiczeń. Ważne, żeby była przyczepna i odpowiednio gruba. Zapomnijcie o śliskich karimatach czy cienkich matach, które w żaden sposób nie uchronią kolan. Uniwersalne będa tutaj maty do jogi, ale znajdziemy coś sensownego również wśród mat typowo fitnesowych. Fajnie, jeśli taka mata jest na tyle elastyczna, że da się ją wsadzić do pralki. Korzystanie z niej jest wtedy dużo bardziej higieniczne i przyjemne. 

Obciążenie

Trening siłowy ale również niektóre ćwiczenia stabilizujące wymagają posiadania obciążenia. Do wyboru mamy klasyczne hantle bądź kettlebell.

Osobiście jesteśmy fanami tych drugich. Można nimi wykonywać bardzo urozmaicone ćwiczenia, również takie, które ciężko jest zrobić przy pomocy klasycznych hantli, jak choćby popularne swingi, czyli wymachy.  Warto posiadać kettle o różnym ciężarze, ale nawet mając tylko jeden kettle o umiarkowanym ciężarze jesteśmy w stanie wykonać z nim mnóstwo ćwiczeń. 

Gumy do ćwiczeń

Lateksowe taśmy do ćwiczeń to świetny sposób na urozmaicenie treningu. W Internecie znajdziemy mnóstwo przykładowych ćwiczeń z ich zastosowaniem. Ćwiczenia z taśmami dzięki oporowi, który wprowadzają są często dużo bardziej efektywne niż te same ćwiczenia wykonywane bez taśm. Ponadto taśmy są niedrogie i zajmują niewiele miejsca.

Skakanka

Doskonały sposób na trening cardio w domu. Podobnie jak gumy skakanka nie zajmuje wiele miejsca i jest niedroga. Minusem jest fakt, że trzeba mieć odpowiednią przestrzeń do skakania i wyrozumiałych sąsiadów. Na pewno skakanie na skakance jest niedocenianą formą ćwiczeń typu kardio i daje możliwość spalenia naprawdę sporej ilości kalorii. A nawet jeśli nie mamy warunków do skakania w domu zawsze możemy wyjść przed blok i rozgrzać się na skakance przed właściwym treningiem.

sprzęt do treningu w domu

Bieżnia treningowa

Bieżnie treningowe to sprzęt, na który nie każdy może sobie pozwolić. Zajmują sporo miejsca i trochę kosztują, ale jeśli dysponujemy przestrzenią i wolnymi środkami, to posiadanie bieżni mechanicznej niewątpliwie ma mnóstwo zalet. Szczególnie w okresie jesienno zimowym, kiedy warunki pogodowe dość często nie sprzyjają biegaczom. 

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że bieganie na bieżni nie ma tego uroku co bieganie po parku, ale na pewno niejednokrotnie łatwiej nam wskoczyć na pół godziny na bieżnię i potruchtać oglądając Netflixa, niż zmusić się do wyjścia na biegania podczas gdy za oknem pada deszcz lub jest zwyczajnie ciemno i zimno.

Słuchawki bezprzewodowe

A skoro już jesteśmy przy Netflixie to fajnym gadżetem, który umili nam trening w domowym zaciszu są słuchawki bezprzewodowe.

Posłużą nam do słuchania ulubionej muzyki podczas treningu, albo do słuchania instrukcji treningowych, jeśli akurat trenujemy z trenerem lub nagranym programem treningowym, a nie chcemy przeszkadzać reszcie domowników.  Powodu dla którego wersja bezprzewodowa to konieczność chyba nie trzeba wyjaśniać. Ciężko jest ćwiczyć będąc ograniczonym kabelkiem. 

Słuchawki bezprzewodowe przydadzą nam się również na co dzień, czy to do słuchania muzyki w podróży, czy tak popularnych ostatnio audiobooków. Naszym zdaniem to gadżet must have. 

———

Jak widać naprawdę niewiele trzeba, żeby stworzyć sobie kąt do ćwiczeń w domu. Nawet jeśli nie dysponujemy przestrzenią na bieżnię mechaniczną, to naprawdę wystarczy mata, kilka gum i niewielkie obciążenie, żeby być w stanie wykonać cały wachlarz ćwiczeń. 

Większości z nas będzie brakowało aspektu socjalnego, który towarzyszy wyjściu na trening, ale pandemia ostatecznie kiedyś się skończy. Większość osób pewnie wróci do treningów na siłowniach, ale może częsci z nas nawyk wykonywania treningu w domu pozostanie, a jego łatwość i dostępność sprawi, że dzięki posiadaniu własnej domowej siłowni będziemy się na niego decydować częściej. 


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: