Na rynku mamy bardzo szeroki wybór śpiworów, a ich producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek modeli opartych na coraz nowocześniejszych technologiach. Choć można dostać od tego zawrotu głowy jest kilka podstawowych aspektów, którymi warto się kierować decydując się na wybór śpiwora.
Zakres temperatur
Na każdym śpiworze znajdują się oznaczenia temperatur warto jednak wiedzieć jak je prawidłowo interpretować.
- T- max czyli górny limit to najwyższa temperatura, przy której normalnej budowy mężczyzna jest w stanie komfortowo spędzić noc nie pocąc się
- T-comfort czyli wskaźnik komfortu to temperatura, w której kobieta o przeciętnej budowie ciała jest się w stanie komfortowo wyspać
- T-limit czyli dolny limit to najniższa temperatura przy której uważa się, że przeciętny mężczyzna powinien móc komfortowo się wyspać
- T-extreme czyli wskaźnik ekstremum to temperatura, w której przeciętnej budowy kobieta może przetrwać noc, ale przy zaśnięciu na dłużej niż 6 godzin może doznać hipotermii
Pamiętajmy, że warto wybrać śpiwór, który jest cieplejszy o ok. 5°C od przewidywanych warunków oraz pamiętać, że kobiety i mężczyźni inaczej odczuwają ciepło i zimno. Kobieta z założenia powinna wybierać śpiwór cieplejszy o około 5°C niż ten, który na te same warunki wybierze mężczyzna.
Rodzaj ociepliny z której jest wykonany śpiwór
Rozróżniamy śpiwory puchowe i śpiwory z wypełnieniem syntetycznym. Śpiwory puchowe są lekkie, kompresują się do małych rozmiarów i cechują je świetne właściwości termiczne.
Śpiwór syntetyczny o podobnych parametrach co śpiwór puchowy będzie cięższy i większy po spakowaniu. Jednak syntetyczne śpiwory są bardziej odporne na warunki pogodowe przede wszystkim wilgoć. Śpiwór syntetyczny będzie też zdecydowanie tańszy niż śpiwór puchowy.
Wszystko zależy więc zależy od tego w jakich warunkach planujemy spać, od pory roku, strefy klimatycznej etc. Rozważając zakup śpiwora z wypełnieniem puchowym warto zwrócić uwagę na stosunek puchu do pierza w śpiworze. Puch jest dość nietrwały dlatego dodatkiem w wypełnieniu jest pierze. Stosunek puchu do pierza może być różny. Śpiwór zimowy, wykorzystywany w niskich temperaturach będzie charakteryzował się stosunkiem 90/10 lub 80/20. W śpiworach do użytku w porze jesiennej i letniej stosunek ten wynosi przeważnie 70/30 lub 60/40.
Konstrukcja czyli kształt śpiwora
- Śpiwór kopertowy – to śpiwór w kształcie prostokąta, z zamkiem na całej długości, umożliwiającym rozpięcie go i rozłożenie jak kołdry. W takim śpiworze będzie więcej miejsca, ale sam śpiwór również będzie zajmował go sporo. Ponadto większą przestrzeń będzie trudniej ogrzać. Opcja raczej dla podróżujących samochodem.
- Śpiwór typu mumia – krój który zwęża się ku dołowi, co nadaje mu anatomiczny kształt. Dzięki temu zajmie mniej miejsca po spakowaniu i szybciej się nagrzeje, ale będziemy w nim mieli ograniczony zakres ruchów.
- Mumia poszerzona – trochę szersza wersja śpiwora typu mumia, głównie w części środkowej co zwiększa komfort użytkowania.
- Mumia elastyczna – posiada ściągacze, które pozwalają dopasować śpiwór do ciała.
Jeśli zastosowaliśmy się do powyższych wskazówek możemy jeszcze zastanowić się jak dodatkowo zwiększyć komfort użytkowania śpiwora. Warto pamiętać o takich aspektach jak dobra izolacja od podłoża. W zależności od warunków w których będziemy przebywać warto wykorzystać w tym celu karimatę, materac turystyczny lub matę samopompujacą. Materac turystyczny i mata samopompująca zapewnią dużo lepszą izolację, ale zajmą zdecydowanie więcej miejsca. Wybór jak zawsze zależy od naszych preferencji i warunków, których możemy się spodziewać.
Dobrej jakości sen to podstawa i klucz do udanego wyjazdu. Warto przyłożyć się do wyboru odpowiedniego śpiwora, żeby cieszyć się udanym wypoczynkiem.