Jak skoncentrować się i pozbyć stresu przed rozgrywką?

Tenis jest sportem, który bywa obciążający nie tylko dla ciała, lecz także dla umysłu zawodnika. Zbyt długie oczekiwanie na to, aż mecz się rozpocznie, rozgrywka w bardzo ważnym turnieju, starcie z wymagającym przeciwnikiem – te wszystkie elementy mogą wpływać na stan psychofizyczny zawodnika, a co za tym idzie, na jego wyniki. Czy istnieją metody na to, by zredukować poziom stresu i poprawić naszą koncentrację przed meczem? Podpowiadamy!

Co może powodować stres u zawodników?

Zawodnicy uprawiający różnorodne sporty muszą stale mierzyć się z szeregiem czynników, które mogą wywoływać u nich stres. Są to zarówno czynniki związane ze sportem, jak i te, które nie mają z nim wiele wspólnego – każdy z nas jest po prostu człowiekiem, któremu mogą przytrafiać się w życiu różne sytuacje.

Stres ściśle związany z uprawianym sportem bardzo często wynika z lęku przed porażką, który mógłby skutkować zajęciem niższego miejsca w tabeli turnieju, niesprawiedliwymi ocenami formułowanymi przez sędziów czy walką z przeciwnikiem, którego się obawiają. Poza tym zawodnicy miewają także różne problemy na tle emocjonalnym, trudności w relacjach międzyludzkich, problemy finansowe czy zmartwienia związane z przepracowaniem, brakiem czasu bądź przemęczeniem.

Mimo tego, że stres potrafi być czasem naszym sojusznikiem i motywatorem do działania, to odczuwany często i zbyt intensywnie oddziałuje na nasz organizm w sposób negatywny. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, jak redukować jego poziom i w celu zyskania wyższego poziomu skupienia przed rozgrywką, postarać się pobudzić na inne sposoby.

Jak ze stresem radzą sobie profesjonaliści?

Profesjonalni zawodnicy wiedzą, że stres jest nieodłączną częścią rozgrywki. To właśnie dlatego stosują szereg metod, które pomagają im go zredukować. Wśród nich znaleźć możemy odpowiednie przygotowanie do meczu, czyli regularne treningi, które nie nadwyrężają naszego zdrowia, a także zadbanie o regenerację pomiędzy poszczególnymi treningami wraz z odpowiednią dietą.

Wielu profesjonalistów stosuje także metody zwane treningami mentalnymi, wykorzystujące wizualizację czy medytację. Niektórzy z nich mają także swoje rytuały, które mają na celu pomóc im zrelaksować się i skupić wyłącznie na prowadzonej rozgrywce – rytuały te mogą obejmować różnorodne czynności. Każdy z zawodników może opracować własną metodę tego rodzaju, która najlepiej oddziałuje właśnie na niego.

Idealnie na stres sprawdza się muzyka. Nie da się jednogłośnie określić, jaki gatunek najlepiej potrafi poprawić samopoczucie, zależy to od naszego gustu. Przykładowo znana polska tenisistka Iga Świątek przed meczami miała w zwyczaju słuchać piosenki „Welcome to the Jungle” autorstwa Guns N’ Roses, aby być w ich trakcie odpowiednio pobudzoną. Miłośnicy kultowego zespołu Pink Floyd zapewne nie wyobrażają sobie cięższych dni bez takich kawałków jak „Another Brick in The Wall”, „Wish You Were Here”, czy „Mother” (numer, który nagrał Roger Waters – kto nie zna jego solowych dokonań, może zajrzeć na https://allegro.pl/listing?string=roger%20waters i nadrobić zaległości). Trudno też nie wspomnieć tutaj o utworze Queen pt. „We Will Rock You”, który stał się swoistym hymnem zagrzewającym do walki zawodników na stadionach całego świata.

Co można zrobić, by mentalnie przygotować się do meczu?

Istnieją liczne techniki przygotowywania się do rozgrywek sportowych. Wśród nich wymienić można wspomniane wcześniej, często stosowane przez zawodników, techniki wizualizacyjne i medytacyjne, które nie mają sobie równych w kwestii radzenia ze stresem.

Warto zwrócić uwagę także na nieskomplikowane ćwiczenia rozluźniające, które mogą pomóc zredukować napięcie mięśni ciała – tego rodzaju metody również pomagają w zwiększeniu poziomu skupienia w trakcie rozgrywki. Nasza koncentracja może ulec polepszeniu także dzięki wykonywaniu ćwiczeń mentalnych, pomagających naszemu umysłowi nie wędrować w niechciane zakamarki, lecz skupić się na osiągnięciu upragnionego celu.

Sojusznikiem przed rozgrywką może okazać się także motywacja, której dostarczyć sobie można poprzez przypominanie sobie osiągniętych w przeszłości sukcesów. Metod tego rodzaju nie brakuje – warto wypróbować liczne z nich i znaleźć tę, która w naszym przypadku sprawdza się najlepiej.

Artykuł sponsorowany


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: