Muzyka do biegania

Wychodzisz na dwór, uruchamiasz zegarek, zakładasz słuchawki i zaczynasz biec. Wszystko przestaje się liczyć. Tylko Ty, trening i ulubiona muza.

Muzyka do biegania może mieć na nas różny wpływ. Może pobudzać, dodawać sił i motywować, ale może też wyciszać, relaksować i zwyczajnie umilać nam spokojną przebieżkę.

Najczęściej jednak podczas biegania potrzebujemy czegoś, co da nam przysłowiowego kopa i pozytywnie nakręci do działania. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jak stworzyć idealną playlistę do biegania i podpowiemy, o czym jeszcze warto pamiętać biegając z muzyką w uszach.

Jaką muzykę do biegania wybrać?

Przede wszystkim ulubioną! Najlepsza muzyka to taka, przy której czujecie, że możecie wszystko. Musi być zatem energetyzująca i motywująca.

Wprawdzie na YouTubie nie brakuje gotowych playlist do biegania, ale gusta są różne, więc zazwyczaj nie są to playlisty idealne – nawet jeśli pojedyncze kawałki faktycznie wpadają nam w ucho. W praktyce, najlepiej sprawdzają się playlisty do biegania tworzone przez nas samych. Dzięki temu, możemy uniknąć piosenek, które nie są w naszym guście, a przy tym mamy pewność, że znajdą się na niej nasze ulubione hity – te, które dają nam największego kopa.

Najlepsze piosenki do biegania

Poniżej przedstawiamy dziesięć naszym zdaniem najlepszych piosenek do biegania. Być może kilka z nich znajdzie miejsce na Waszej playliście.

1. Rocky – Gonna Fly Now

2. Bon Jovi – Livin’ On a Prayer

3. Queen – We Are The Champions

4. Alvaro Soler – El Mismo Sol

5. U2 – Beautiful Day

6. Martin Garrix – Animals

7. Queen – The Show Must Go On

8. Survivor – Eye Of The Tiger

9. David Guetta – Titanium ft. Sia

10. Robin Schulz – Sun Goes Down feat. Jasmine Thompson

Najlepsze biegowe playlisty

Żeby ułatwić Wam tworzenie własnej playlisty podzieliliśmy najlepsze piosenki do biegania na kilka grup, a tym którym brakuje czasu podrzucamy kilka gotowych playlist do biegania.

Playlista na długie wybieganie

Playlista na trening interwałowy

Playlista na trening tempowy

Piosenki do biegania i playlisty do biegania to jedno, ale są też inne kwestie, o których warto pamiętać biegając z muzyką.

Zasady biegania z muzyką

Ważne jest, by biegając z muzyką w uszach nie zapominać o bezpieczeństwie swoim oraz innych. Choć według naukowców czynność słuchania wzmacnia naszą podzielność uwagi, to jednak może się zdarzyć, że odpłyniemy na ulubionym kawałku na tyle, że nie usłyszymy np. nadjeżdżającego samochodu czy wpadniemy na przypadkowego przechodnia.

Dlatego warto ściszyć głośność na tyle, by móc kontrolować sytuację na trasie albo wyjąć jedną słuchawkę z ucha. Swoją drogą, warto wybierać takie miejsca do biegania, w których potencjalnych zagrożeń jest mniej; choć z drugiej strony, nawet biegając po parku czy lesie musimy zachować czujność i pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Jakie słuchawki do biegania wybrać?

Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór słuchawek. To na jaki model się zdecydujemy, tak naprawdę zależy głównie od naszych upodobań i naszego budżetu.

Jedni wolą słuchawki douszne, inni nauszne. Wśród słuchawek dousznych znajdziemy kilka rodzajów końcówek. Jeśli nie lubicie jak kabel plącze się Wam podczas biegu postawcie na słuchawki bezprzewodowe.

Warto również wiedzieć, że istnieją na rynku słuchawki wykorzystujące przewodnictwo kostne. Takie rozwiązanie w znaczącym stopniu odciąża błonę bębenkową, przerzucając część jej zadań na kości czaszki. Dzięki temu nie ma żadnego elementu, który zatykałby nasze uszy i utrudniał dostęp innych dźwięków, a więc są to słuchawki bardzo bezpieczne.

Akcesoria do słuchania muzyki

O czym jeszcze warto pamiętać? Świetnie sprawdzają się słuchawki z przyciskiem do odbierania połączeń czy opaska na rękę na smartfona. Dzięki tej ostatniej, nie musimy trzymać telefonu w dłoni, a w przypadku niepogody – możemy uniknąć jego zamoczenia.

Należy tylko pamiętać, by podczas zakupów zwrócić uwagę, czy dana opaska jest wyposażona w odpowiedni pokrowiec, który z jednej strony zabezpieczy nasz smartfon, z drugiej zaś – zapewni nam wygodę i swobodę przy jego obsłudze.

Natomiast tym, którzy nie lubią biegać z za dużą ilością sprzętu polecamy zegarki biegowe z funkcją przechowywania utworów.

Playlista po bieganiu

Właściwie skomponowana playlista do biegania potrafi zmobilizować nawet do bardzo wczesnego treningu i dodać energii na resztę dnia – w końcu wykonanie zaplanowanego treningu to również spora dawka motywacji do dalszej pracy.

Wszyscy mamy takie dni, podczas których nie mamy ochoty na żadną aktywność, a pogoda za oknem nie rozpieszcza. Dobrze skomponowana playlista do biegania ułatwi zmotywowanie się i ruszenie tyłka z domu.

Warto pomyśleć również o relaksującej muzyce „potreningowej” – zwłaszcza wtedy, gdy nasz trening wypada wieczorem, a w naszym ciele czujemy jeszcze rozchodzące się endorfiny, wyzwalające dodatkowe pokłady energii. Uspokajająca muzyka wyciszy, wprowadzi w stan odprężenia i pozwoli zasnąć. Pamiętajmy, że właściwa regeneracja to ważny element każdego treningu, którego nie należy bagatelizować.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: