Buty do biegania zimą: RANKING [2024]

Kiedy dni robią się krótsze i zimniejsze, wielu biegaczy kieruje swoje kroki w stronę bieżni elektrycznej.

Tak, bieżni elektrycznej. Tfu.

Spokojna głowa – znaleźliśmy najlepsze zimowe buty do biegania, dzięki którym będziesz mógł trenować na zewnątrz przez cały rok.

Każdy but do biegania w terenie ma wystarczającą przyczepność, by utrzymać Cię w pionie w śliskich warunkach. Ale dobra para zimowych butów do biegania to już coś więcej.

Podczas gdy warunki letnie sprzyjają lżejszym, przewiewnym butom, buty zimowe poświęcają oddychalność i wagę na rzecz wodoodpornych membran, skorup czy wyższych cholewek.

Płacisz trochę więcej za te bajery, ale celem jest utrzymanie stóp w cieple, suchości i bezpieczeństwie podczas biegania zimą.

Najlepsze buty do biegania zimą

Po przebiegnięciu długich zimowych kilometrów w dziesiątkach butów w zeszłym roku, wybraliśmy kilka godnych zimy modeli na ten sezon. A ponieważ zima w Warszawie jest zupełnie inna niż w Szklarskiej Porębie czy Zakopanem, to zidentyfikowaliśmy gamę butów, które spełniają wiele definicji zimy.

Oto nasze najlepsze wybory, gdy będziesz biegać w zimie w tym roku.

Saucony Peregrine 11 GTX

Seria Peregrine firmy Saucony od dawna cieszy się naszą przychylnością. Drop jest niski, miejsca na palce jest dużo, a but jest op prostu wygodny.

Do tego dochodzi świetna przyczepność. Dla biegaczy, którzy nie chcą zwalniać tempa przez zimę, Saucony Peregrine 11 GTX jest według nas najlepszym zimowym wyborem.

Podeszwa środkowa jest twarda i wspierająca, zapewniając spójne uczucie bez zbytniego odbicia. Odwróć but, a zauważysz agresywne gumowe wypustki, które biegną od pięty do palców i wzbudzają zaufanie nawet w najbardziej pochyłych warunkach. Przyczepność butów Peregrine jest bardzo dobra i to właśnie po nie sięgamy w trudnym terenie.

Od dopasowania do czucia podłoża, Peregrine robią robotę.

Nike Air Zoom Pegasus 37 Shield

Jeśli twoje zimowe biegi są głównie na szosie i nie potrzebujesz agresywnej trakcji zimowego buta trailowego, naszym najlepszym wyborem jest Nike Pegasus 37 Shield.

Pegasus to wszystko, czego można oczekiwać od Nike – elegancki, stylowy but, który doskonale sprawdza się jako codzienny but treningowy.

Jest to solidny but szosowy z dużą ilością amortyzacji. Ogromna przewaga tego buta to fantastyczne dopasowanie cholewki. Każda część stopy jest w kontakcie z butem, prawdziwie łącząc cię z butem – i z podłożem.

HOKA ONE ONE Speedgoat 4 GTX

Jeśli amortyzacja i maksymalna ochrona przed przemoczeniem są Twoimi kluczowymi potrzebami, Speedgoat 4 GTX firmy HOKA to wybór dla Ciebie.

Te buty uosabiają charakterystyczną dla marki HOKA amortyzację i uczucie miękkości. Zbudowane na bazie letniego odpowiednika, Speedgoaty mają duże odbicie i poszerzony toebox na długie sesje treningowe.

Najnowszy model dodaje wsparcie i ogólnie lepsze opasanie/dopasowanie śródstopia, dając mu pewne wyczucie w technicznym terenie, gdzie wymagana jest bardziej precyzyjna praca stóp. A pod spodem znajduje się pluszowa amortyzacja, która przyciąga zarówno ultrarunnerów, jak i weekendowych biegaczy.

Zauważysz w nich dużą sprężystość, więc nie są przeznaczone dla biegaczy, którzy koniecznie chcą czuć podłoże podczas biegu. Osoby o szerokich stopach lub te, które doświadczają ciasnoty w palcach podczas dłuższych biegów, docenią tę przestrzeń.

W podeszwie, 5 mm wypustki zapewniają przyzwoitą trakcję na zimowych szlakach lub lekkim, nieutwardzonym śniegu. Trakcja zapewnia właściwą równowagę między bieżnikiem terenowym a przyczepnością na wszystkich rodzajach nawierzchni.

Podsumowując, są to świetne buty trailowe, które pozwolą Ci przebiec przez zimę w większości warunków. Jeśli lubisz biegać z poczuciem amortyzacji, te buty są dla Ciebie.

Jak wybrać buty do biegania zimą

Gapienie się na ścianę butów lub niekończące się przeglądanie sklepów internetowych może być przytłaczające. Oto kilka pomocnych wskazówek, aby znaleźć odpowiednie buty.

Przede wszystkim – zastanów się, gdzie biegasz.

W dzisiejszych czasach producenci stworzyli buty dla niemal każdej niszy biegowej. Dotyczy to nawet zimy. Szybkim sposobem na znalezienie odpowiedniego buta jest określenie, gdzie biegasz.

Zimowe buty do biegania na szosie są zazwyczaj zbudowane na bazie butów treningowych. Marki chcą inwestować w swoje flagowce, więc zimowy flagowiec zwykle będzie butem, który jest również flagowcem letnim.

Zimowe buty do biegania po szlakach mają agresywny wzór bieżnika, który wgryza się w brud, piasek i błoto. Ale nie wszystkie bieżniki są takie same.

Niektóre marki, takie jak Salomon i La Sportiva, oferują nawet buty z wbudowanymi kolcami. Są one przeznaczone dla biegaczy, którzy mieszkają w regionach podatnych na oblodzenie, czyli raczej w wyższych partiach gór, np. w Tatrach.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .