Buty do biegania Nike – przewodnik

Buty do biegania Nike to wybór wielu czołowych zawodników na świecie. Mo Farah, Galen Rupp, Kenenisa Bekele, Allyson Felix, Ashton Eaton czy Eliud Kipchoge to tylko kilka nazwisk z długiej listy światowych gwiazd lekkiej atletyki, które wybrały sprzęt firmy z Oregonu.

W Polsce ze sprzętu i butów biegowych Nike korzysta między innymi nasz najbardziej utytułowany maratończyk, Henryk Szost, a także m.in. Mariusz Giżyński, Jakub Nowak czy Iwona Lewandowska.

Gwiazdy sportu to jedno, ale najważniejsze, że w butach Nike każdego dnia biegają też miliony rekreacyjnych biegaczy, takich jak my. Dla wielu z nas Nike to pierwszy lub drugi wybór jeśli chodzi o markę butów do biegania, i nie ma się co dziwić.

Nike to gwarancja jakości i szeroki wybór, dzięki któremu zawsze dobierzemy buty dla siebie. Dlatego też kilka modeli uwzględniliśmy w naszym rankingu najlepszych butów biegania.

Zobaczmy zatem jakie modele nadają się do biegowych startów, jakie do treningów i czym się właściwie różnią.

Buty startowe i treningowo-startowe

Buty stworzone z myślą o szybkim bieganiu i przeznaczone dla co najmniej średnio zaawansowanych biegaczy. Nadają się do biegania w tempie oscylującym około 4 min/km lub szybciej.  Można w nich biegać krótkie zawody lub szybkie treningi, natomiast nie nadają się do biegania długich dystansów (dla osób początkujących).

Buty do biegania Nike Zoom Vaporfly 4%

Nike Zoom Vaporfly 4%

Model w którym Eliud Kipchoge walczył o połamanie dwóch godzin w maratonie. O ile wyniku nie udało się osiągnąć to o butach biegacz wypowiadał się w samych superlatywach. Model dla średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych biegaczy. Jest niebywale lekki (grubo poniżej 200g).

Właściwie wyrzucono z niego wszystkie, zbędne elementy aby go odchudzić. Posiada też nową technologię ZoomX (nowy rodzaj pianki użyty do konstrukcji podeszwy) która ma jednocześnie zapewnić odpowiednią amortyzację oraz niespotykaną do tej pory sprężystość.

Nike Zoom Vaporfly 4% to model zdecydowanie dla zaawansowanych biegaczy, którzy będą w stanie wykorzystać jego potencjał. Jeśli nie jesteś na odpowiednim poziomie wytrenowania, warto swoją uwagę zwrócić w stronę odpowiednika dla “nas, śmiertelników”, czyli Nike Zoom Fly.

Buty do biegania Nike Air Zoom Flyknit Streak

Nike Zoom Flyknit Streak

Kolejne buty do szybkiego biegania, czyli tzw. startówki. Posiadają stosunkowo niewielką amortyzację, która jest jednocześnie bardzo sprężysta. Do tego posiadają niski drop.

But jest wymagający, średniozaawansowany biegacz może uznać ten but za dobry do bardzo szybkich treningów, tudzież zawodów do 5 km. Przy dłuższych zawodach raczej należy szukać czegoś z większą amortyzacją.

Buty Nike dla początkujących

Kategoria butów stworzona z myślą o treningach, szczególnie osób, które nie są jeszcze na poziomie zaawansowanym. Mają za zadanie chronić stawy poprzez zwiększoną amortyzację i sprawiać, że bieg będzie mniej wymagający dla układu ruchu, czyli po prostu mniej męczący i mniej obciążający mięśnie.

Buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus 34

Nike Air Zoom Pegasus

Poprzednie buty były przeznaczone do szybkiego biegania na zawodach. Ten but natomiast z całą pewnością nie należy do wybitnie szybkich, ale ma inne zalety.

Nike Pegasus to buty stworzone z myślą o początkujących biegaczach, jednak uwielbiane od lat przez biegaczy o każdym poziomie zaawansowania. Idealne na długie, spokojne wybiegania.

Zapewniają dobrą amortyzację dzięki poduszkom powietrznym, a ze względu na niższy o kilka milimetrów drop oraz zdecydowanie mniejszą wagę są bardziej dynamiczne od klasycznych Air Max’ów.

Buty do biegania Nike Air Max

Nike Flyknit Air Max

Bardzo duża amortyzacja dzięki zastosowaniu technologii Air. W tym wypadku poduszka powietrzna znajduje się na całej długości podeszwy, co w połączeniu z miękką guma na podeszwie daje poczucie dużej „miękkości”. Do tego dochodzi bardzo wysoki drop.

Suma tych czynników warunkuje, że „Air Maxy” nadają się dla biegaczy początkujących, biegających również dłuższe dystanse. Ze względu na ochronę stawów, będą one też polecane biegaczom z dużą masą ciała.

Co ciekawe, przez swój komfort, buty Nike Air Max często możemy spotkać w wydaniu codziennym, ulicznym.

Buty minimalistyczne Nike

Rodzaj obuwia odwzorowujący bieganie boso. Takie podejście z założenia ma wymuszać poprawną technikę biegu, jednak będzie bardzo wymagające dla początkujących adeptów biegania, ze względu na brak amortyzacji i systemów wsparcia. Takie obuwie nie jest zalecane dla osób zaczynających przygodę z bieganiem, osób ważących powyżej 85 kg oraz biegaczy, którzy borykają się z kontuzjami.

Buty do biegania Nike Free RN 2017

Nike Free

But minimalistyczny, czyli taki, który z założenia nie ma w sobie żadnej, innowacyjnej technologii.

Co to oznacza? Że ma imitować „bieganie naturalne”. Choć nie do końca możemy tutaj mówić o bieganiu naturalnym (czyli imitującym bieganie boso) to jest to but bardzo do tego stylu zbliżony.

Charakteryzuje się małą (wręcz żadną) amortyzacją, stosunkowo cienką podeszwą i niskim dropem (spadkiem wysokości z pięty do palców).

W praktyce oznacza to, że jest on stworzony do bardzo szybkich biegów i treningów jakościowych. Śmiało możemy pobiec w nim zawody do 5 km lub treningi interwałowe, tudzież tempowe.

Co do dłuższych wybiegań, zdecydowanie nie polecamy ze względu na duże przeciążenie mięśni łydki i Achillesów.  Ze względu na brak amortyzacji tego typu buty będą też zdecydowanie odradzane biegaczom mającym nadwagę.

Jakie buty do biegania Nike wybrać? Podsumowanie

Dla początkujących i szukających po prostu codziennych butów do biegania zdecydowanie numerem jeden jest seria Nike Pegasus. Nie ma co kombinować, to jedne z najlepszych uniwersalnych butów do biegania, sprawdzone i chwalone przez miliony biegaczy.

Do krótkich i szybkich biegów należy szukać modeli z mniejszą amortyzacją, większą sprężystością podeszwy, bardziej trzymającą stopę cholewką i niższym dropem, czyli warto przyjrzeć się ofercie butów startowych. Vaporfly powala swoją ceną, ale już Zoom Streak wygląda bardziej korzystnie.

Pamiętajmy – im bardziej „naturalny” i minimalistyczny but, tym trudniej będzie w nim biegać, choć będzie szybszy i bardziej dynamiczny.

Technologie biegowe Nike

Nike w swoich produktach używa wiele technologii, które początkującego adepta biegania mogą przyprawić o zawrót głowy. Pokrótce postaramy się wytłumaczyć, co te wszystkie nazwy oznaczają w praktyce.

  • Nike Air / Nike Air Max
    • To nic innego, jak autorska technologia Nike zwiększająca amortyzację buta. W podeszwie zamieszczone są przestrzenie ze sprężonym powietrzem co sprawia, że podeszwa lepiej amortyzuje wstrząsy wynikające ze stawiania stopy na ziemi.
  • Nike Zoom
    • Zaawansowana forma poduszek powietrznych która daje butowi większą sprężystość.
  • Nike Lunarlon
    • Jest to technologia amortyzowania buta przez specjalną piankę. Za jej sprawą but zdaje się sztywniejszy niż w technologii „Air”.
  • Nike React
    • Inna forma pianki służąca do amortyzowania buta. Teoretycznie jest ona bardziej sprężysta niż Lunarlon, co przekłada się na jeszcze większy zwrot energii.
  • Nike Flyknit
    • Technologia produkcji, oraz odpowiedni dobór materiałów tak, aby but (a konkretnie cholewka) idealnie dopasowywał się do stopy. Modele z tą technologią są lekkie, giętkie, ale też nieco wymagające i wymagają odpowiedniego wytrenowania ze strony biegacza

Nike a bieganie – trochę historii

Dla szerszego obrazu tego, jakie buty do biegania Nike oferuje nam dzisiaj, warto spojrzeć wstecz i  poznać krótko ich historię. Polecamy też lekturę świetnej książki twórcy marki Nike, Phila Knighta.

Cudowne lata 80.

Firma Nike jest dzisiaj globalnie rozpoznawalną marką choć początki były trudne. Pierwotnie działająca pod nazwą Blue Ribbon Sport firma na samym początku była dystrybutorem butów Onitsuka Tiger, czyli… marki Asics.

W 1971 drogi RBS i Onitsuka się jednak rozeszły i jeszcze w tym samym roku powstał znany dzisiaj wszystkim znak firmowy Nike – “Swoosh”.

W latach 80. Nike, jako jeden z pionierów tego tematu zaczęła produkować buty do biegania ze specjalną poduszką powietrzną, mającą na celu zwiększenie amortyzacji.

Air Jordan

Firma z Oregonu to jednak nie tylko buty do biegania. Globalny rozgłos oraz niezwykle silną pozycję na rynku, przyniosła firmie kampania z „Jego Powietrznością” Michaelem Jordanem oraz linia produktów sygnowana jego nazwiskiem. Do dzisiaj produkty z linii Nike Air Jordan cieszą się ogromną popularnością.

Sukces finansowy i wizerunkowy z lat ‘80 i ’90, znacznie przyczynił się do dzisiejszego wyglądu firmy, która może inwestować w cały szereg innowacyjnych produktów oraz angażować się w wiele sportowych projektów na całym świecie.

2 godziny w maratonie? Just Do It

W 2017 r. firma zasłynęła ze swojego, wyjątkowo efektownego projektu Breaking2. Niemal cały biegowy świat zwrócił oczy w kierunku toru do formuły 1 w Monzie.

We Włoszech, pod egidą Nike jedni z najlepszych długodystansowców świata podjęli karkołomną próbę złamania magicznej granicy dwóch godzin w maratonie.

Próba co prawda spaliła na panewce i nie udało się „złamać dwójki” jednak, za sprawą mistrza olimpijskiego z Rio De Janeiro, Eliuda Kipchoge, który nabiegał niesamowity czas 2 h 0 min 25 s byliśmy świadkami najszybszego przebiegnięcia królewskiego dystansu.

Wynik co prawda nie jest oficjalnie uznawany za rekord świata, niemniej budzi respekt i dopełnia obrazu marki, która zawsze walczy o najwyższe cele, nie przejmując się przeciwnościami.

Just Do It.

Polecamy też:


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .