Buty do biegania Nike to wybór wielu czołowych zawodników na świecie. Mo Farah, Galen Rupp, Kenenisa Bekele, Allyson Felix, Ashton Eaton czy Eliud Kipchoge to tylko kilka nazwisk z długiej listy światowych gwiazd lekkiej atletyki, które wybrały sprzęt firmy z Oregonu.
W Polsce ze sprzętu i butów biegowych Nike korzysta między innymi nasz najbardziej utytułowany maratończyk, Henryk Szost, a także m.in. Mariusz Giżyński, Jakub Nowak czy Iwona Lewandowska.
Gwiazdy sportu to jedno, ale najważniejsze, że w butach Nike każdego dnia biegają też miliony rekreacyjnych biegaczy, takich jak my. Dla wielu z nas Nike to pierwszy lub drugi wybór jeśli chodzi o markę butów do biegania, i nie ma się co dziwić.
Nike to gwarancja jakości i szeroki wybór, dzięki któremu zawsze dobierzemy buty dla siebie. Dlatego też kilka modeli uwzględniliśmy w naszym rankingu najlepszych butów biegania.
Zobaczmy zatem jakie modele nadają się do biegowych startów, jakie do treningów i czym się właściwie różnią.
Nike buty dla początkujących
Dla osób rozpoczynających przygodę z bieganiem, Nike proponuje modele, które zapewniają komfort, amortyzację i wszechstronność:
Nike Air Zoom Pegasus
- Wszechstronny but treningowy
- Wyposażony w nową piankę ReactX i technologię Air Zoom
- Zapewnia dobrą amortyzację i responsywność
- Odpowiedni na różne dystanse i tempa biegu
Nike React Infinity Run
- Zaprojektowany z myślą o stabilizacji i komforcie
- Szeroka podeszwa środkowa dla lepszej stabilności
- Wysoki poziom amortyzacji dzięki piance React
- Dobry wybór dla osób potrzebujących wsparcia
Nike Winflo
- Ekonomiczna opcja dla początkujących
- Wyposażony w pełnowymiarową poduszkę powietrzną Nike Air
- Zapewnia dobrą amortyzację i komfort
Buty treningowe Nike
Dla regularnie biegających Nike oferuje modele zapewniające trwałość i komfort podczas codziennych treningów:
Nike Invincible
- Wysoki poziom amortyzacji dzięki piance ZoomX
- Idealny na długie, wolne biegi regeneracyjne
- Zapewnia maksymalny komfort i ochronę przed kontuzjami
Nike Structure
- But stabilizujący dla osób z tendencją do nadpronacji
- Zapewnia wsparcie i kontrolę ruchu stopy
- Dobry wybór na codzienne treningi dla biegaczy potrzebujących stabilizacji
Buty startowe Nike
Dla biegaczy szukających butów na zawody i szybkie treningi, Nike proponuje lekkie i responsywne modele:
Nike Vaporfly
- But wyścigowy z włóknem węglowym
- Idealny na dystanse 5-10 km oraz półmaratony
- Wyposażony w piankę ZoomX i płytkę z włókna węglowego
- Zapewnia maksymalny zwrot energii i prędkość
Nike Alphafly
- Topowy model wyścigowy
- Przeznaczony głównie do maratonów
- Zawiera dwie jednostki Zoom Air, piankę ZoomX i płytkę z włókna węglowego
- Oferuje najwyższy poziom amortyzacji i zwrotu energii
Nike Streakfly
- Lekki but wyścigowy na krótsze dystanse (5-10 km)
- Wyposażony w piankę ZoomX
- Zapewnia szybkość i responsywność
Buty trailowe
Dla miłośników biegania w terenie, Nike oferuje modele zapewniające przyczepność i ochronę:
Nike Pegasus Trail
- Wszechstronny but do biegania w terenie
- Odpowiedni zarówno na szlaki, jak i asfalt
- Wyposażony w piankę React zapewniającą amortyzację
- Posiada wzmocnioną podeszwę zewnętrzną dla lepszej przyczepności
Nike Wildhorse
- But przeznaczony na trudniejsze szlaki
- Wyposażony w piankę React i gumową podeszwę zewnętrzną
- Zapewnia dobrą ochronę przed kamieniami i korzeniami
- Posiada wzmocnioną cholewkę chroniącą przed zanieczyszczeniami
Nike Terra Kiger
- Lekki i responsywny but trailowy
- Przeznaczony do szybszego biegania w terenie
- Zapewnia dobrą przyczepność i czucie podłoża
Ok, no to jakie buty do biegania Nike wybrać? Podsumowanie
Dla początkujących i szukających po prostu codziennych butów do biegania zdecydowanie numerem jeden jest seria Nike Pegasus. Nie ma co kombinować, to jedne z najlepszych uniwersalnych butów do biegania, sprawdzone i chwalone przez miliony biegaczy.
Do krótkich i szybkich biegów należy szukać modeli z mniejszą amortyzacją, większą sprężystością podeszwy, bardziej trzymającą stopę cholewką i niższym dropem, czyli warto przyjrzeć się ofercie butów startowych. Vaporfly powala swoją ceną, ale już Zoom Streak wygląda bardziej korzystnie.
Pamiętajmy – im bardziej „naturalny” i minimalistyczny but, tym trudniej będzie w nim biegać, choć będzie szybszy i bardziej dynamiczny.
Technologie biegowe Nike
Nike w swoich produktach używa wiele technologii, które początkującego adepta biegania mogą przyprawić o zawrót głowy. Pokrótce postaramy się wytłumaczyć, co te wszystkie nazwy oznaczają w praktyce.
- Nike Air / Nike Air Max
- To nic innego, jak autorska technologia Nike zwiększająca amortyzację buta. W podeszwie zamieszczone są przestrzenie ze sprężonym powietrzem co sprawia, że podeszwa lepiej amortyzuje wstrząsy wynikające ze stawiania stopy na ziemi.
- Nike Zoom
- Zaawansowana forma poduszek powietrznych która daje butowi większą sprężystość.
- Nike Lunarlon
- Jest to technologia amortyzowania buta przez specjalną piankę. Za jej sprawą but zdaje się sztywniejszy niż w technologii „Air”.
- Nike React
- Inna forma pianki służąca do amortyzowania buta. Teoretycznie jest ona bardziej sprężysta niż Lunarlon, co przekłada się na jeszcze większy zwrot energii.
- Nike Flyknit
- Technologia produkcji, oraz odpowiedni dobór materiałów tak, aby but (a konkretnie cholewka) idealnie dopasowywał się do stopy. Modele z tą technologią są lekkie, giętkie, ale też nieco wymagające i wymagają odpowiedniego wytrenowania ze strony biegacza
Nike a bieganie – trochę historii
Dla szerszego obrazu tego, jakie buty do biegania Nike oferuje nam dzisiaj, warto spojrzeć wstecz i poznać krótko ich historię. Polecamy też lekturę świetnej książki twórcy marki Nike, Phila Knighta.
Cudowne lata 80.
Firma Nike jest dzisiaj globalnie rozpoznawalną marką choć początki były trudne. Pierwotnie działająca pod nazwą Blue Ribbon Sport firma na samym początku była dystrybutorem butów Onitsuka Tiger, czyli… marki Asics.
W 1971 drogi RBS i Onitsuka się jednak rozeszły i jeszcze w tym samym roku powstał znany dzisiaj wszystkim znak firmowy Nike – “Swoosh”.
W latach 80. Nike, jako jeden z pionierów tego tematu zaczęła produkować buty do biegania ze specjalną poduszką powietrzną, mającą na celu zwiększenie amortyzacji.
Air Jordan
Firma z Oregonu to jednak nie tylko buty do biegania. Globalny rozgłos oraz niezwykle silną pozycję na rynku, przyniosła firmie kampania z „Jego Powietrznością” Michaelem Jordanem oraz linia produktów sygnowana jego nazwiskiem. Do dzisiaj produkty z linii Nike Air Jordan cieszą się ogromną popularnością.
Sukces finansowy i wizerunkowy z lat ‘80 i ’90, znacznie przyczynił się do dzisiejszego wyglądu firmy, która może inwestować w cały szereg innowacyjnych produktów oraz angażować się w wiele sportowych projektów na całym świecie.
2 godziny w maratonie? Just Do It
W 2017 r. firma zasłynęła ze swojego, wyjątkowo efektownego projektu Breaking2. Niemal cały biegowy świat zwrócił oczy w kierunku toru do formuły 1 w Monzie.
We Włoszech, pod egidą Nike jedni z najlepszych długodystansowców świata podjęli karkołomną próbę złamania magicznej granicy dwóch godzin w maratonie.
Próba co prawda spaliła na panewce i nie udało się „złamać dwójki” jednak, za sprawą mistrza olimpijskiego z Rio De Janeiro, Eliuda Kipchoge, który nabiegał niesamowity czas 2 h 0 min 25 s byliśmy świadkami najszybszego przebiegnięcia królewskiego dystansu.
Wynik co prawda nie jest oficjalnie uznawany za rekord świata, niemniej budzi respekt i dopełnia obrazu marki, która zawsze walczy o najwyższe cele, nie przejmując się przeciwnościami.
Just Do It.
Polecamy też: