Buty do biegania Asics – przewodnik

Wiecie, że nazwa Asics pochodzi od łacińskiej sentencji “Anima Sana In Corpore Sano”, czyli “W zdrowym ciele, zdrowy duch”?

To jedno zdanie bardzo dobrze oddaje profil działalności firmy.

Produkty spod marki ASICS są znane adeptom niemal wszystkich sportów, jednak Japończycy najbardziej słyną z zaawansowanego technologicznie obuwia. Ponadto, marka Asics ubiera wiele reprezentacji narodowych i jest zaangażowana w organizację największych imprez biegowych na świecie. Jedną z największych z nich jest niezwykle prestiżowy maraton w Nowym Jorku.

Buty dla początkujących

Buty przeznaczone dla biegaczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją biegową przygodę. Z założenia są to buty uniwersalne, a więc nadające się zarówno do wolnego biegania jak i trochę szybszych treningów.

W sam raz jako buty „do wszystkiego”.  Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś ma określone problemy jak np. duża masa ciała, może potrzebować bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. W tym wypadku większej amortyzacji.

ASICS FuzeX

FuzeX to jeden z podstawowych modeli ASICS’a. Posiada umiarkowaną amortyzację, która pozwala zarówno na długie i wolne bieganie, jak i na wplatanie szybszych odcinków.

Idealnie nadaje się jako uniwersalny but dla początkujących którzy jeszcze nie mają swoich preferencji lub nie wiedzą, czego dokładnie szukają.

FuzeX produkowany jest również, w wersji Lyte oraz Rush. Charakteryzują się one trochę mniejszym stopniem amortyzacji jak i minimalnie inną cholewką.

Generalnie modele FuzeX nie różnią się wiele i najlepiej przymierzyć wszystkie oraz wybrać, który najlepiej będzie pasował do naszej stopy. Wpływ na wybór będzie miała m. in. masa ciała – im więcej ważymy tym więcej amortyzacji potrzebujemy; weźmy pod uwagę też prędkości treningowe – wersja Lyte jest „szybsza” jednak nie będzie tak komfortowa w czasie długich, wolnych biegów.

Buty treningowe

Buty przeznaczone do biegania „na co dzień”. W zależności od modelu można w nich biegać dłuższe wybiegania, lub szybsze odcinki tempowe.

Z pewnością nie będą należały do „najszybszych” jednak nie będą tak wymagające dla biegacza jak klasyczne „startówki”.  Treningówki z założenia są kompromisem pomiędzy szybkością a bezpieczeństwem biegu.

ASICS Gel-Nimbus

To but z jedną z najmocniejszych amortyzacji na rynku. Jest niesamowicie miękki, dla niektórych aż za bardzo.

Nadaje się do biegania długich dystansów. Mogą go używać biegacze z dużą masą ciała lub tacy, którzy z innych względów potrzebują dużej amortyzacji.

Nie będzie natomiast najlepszym wyborem na starty czy do stosunkowo szybkiego biegania.

ASICS Gel-Pulse

Kolejny model treningowy. Pulse w przeciwieństwie do Nimbusa nie jest bardzo mocno amortyzowany.

Można powiedzieć, że jest to kompromis pomiędzy szybszymi odcinkami a długimi biegami w wolniejszym tempie – nadaje się zarówno do jednego, jak i drugiego.

Buty trailowe

Buty przeznaczone do biegania w terenie. Od modeli „miejskich” różnią się przede wszystkim kształtem bieżnika podeszwy. Z reguły są też masywniejsze i mocniej zbudowane aby chronić stopy przed „crossowym” terenem.

ASICS Gel-Sonoma

Jeden z podstawowych modeli ASICS’a do biegania w terenie. Charakteryzuje się agresywnym bieżnikiem, który pozwala zachować stabilność w błocie, na skałach czy śliskim, mokrym podłożu.

But w sam raz dla biegaczy, którzy rzadko biegają po utwardzonych nawierzchniach i na co dzień poruszają się w ciężkim terenie. Należy pamiętać, że taki but będzie mało wygodny w bieganiu po chodnikach czy asfalcie.

Buty startowe

Kategoria butów przeznaczona dla co najmniej średnio-zaawansowanych biegaczy. Posiadają małą ilość amortyzacji i są bardzo „sztywne”, dzięki czemu biegacz może rozwinąć, na zawodach pełnie swoich możliwości.

Nadają się na zawody lub bardzo szybkie treningi. Początkujący, powinni jednak ich unikać ze względu na wysokie wymagania sprawnościowe wobec biegacza (przeszarżowanie w stosunku do swoich możliwości może grozić kontuzją).

ASICS DS-Trainer

Właściwie nie jest to typowa startówka, jednak można go nazwać butem treningowo-startowym. Posiada bardzo małą ilość amortyzacji i niską podeszwę z niewielkim dropem.

To w połączeniu z małą wagą pozwala na bardzo szybkie bieganie. Nie jest on tak ekstremalny jak flagowa startówka od ASICS’a (DS-Racer), więc mogą po niego pokusić się, nawet średnio-zaawansowani biegacze, którzy są gotowi na szybkie bieganie, jednak chcą zachować umiar.

Buty minimalistyczne

Buty, które z założenia mają imitować naturalny ruch stopy. Posiadają stosunkowo mało innowacyjnych technologii, raczej skupiają się na ochronie stopy przed podłożem tak aby nie wpływać na mechanikę ruchu. Całkowicie minimalistyczne obuwie ma odwzorowywać poruszanie się boso (lub w zbliżony sposób)

ASICS Gel-Super J33

But minimalistyczny – ale jednak nie do końca.

Idea butów minimalistycznych odrzuca zbędną amortyzację i dużą ilość technologii. Tutaj ASICS nieco wyłamuje się z trendów.

Ten model jest stosunkowo minimalistyczny – jednak nie tak bardzo jak analogiczne propozycje, dla kategorii obuwia od  konkurencyjnych firm.

Czy to dobrze? Na pewno jest to ciekawa propozycja dla początkujących biegaczy, którzy chcą porządne buty, bez dużej amortyzacji i przeróżnych systemów wsparcia.

Dla tych, którzy szukają butów mocno zbliżonych do „biegania naturalnego”, ten model niekoniecznie powinien znaleźć się w kręgu zainteresowań.

O marce Asics

Obuwie biegowe ASICS słynie z precyzji i rzetelności wykonania, a Japończycy niezwykle wierzą w swoje produkty.

Dowodem tego była choćby przeprowadzona w ubiegłym roku akcja marketingowa na polskim rynku. Polegała ona na, możliwości zakupu dowolnych butów sportowych, a w przypadku nie zadowolenia z zakupu, firma dawała możliwość zwrotu towaru bez konieczności podawania konkretnego powodu.

A więc klient mógł stwierdzić, po 60 dniach biegania, że buty mu się po prostu nie spodobały i uzyskiwał zwrot pieniędzy. Takie bezprecedensowe podejście do klienta bardzo mocno świadczy o wierze w jakość swoich produktów.

Czy ma ona swoje uzasadnienie w praktyce? Jeśli chodzi o jakość wykonania butów to ASICS z pewnością gra w najwyższej lidze.

Kwestia dopasowania butów do potrzeb biegaczy pozostaje jak zawsze kwestią osobistych preferencji, jednak każdy biegacz, niezależnie od poziomu zaawansowania powinien w ofercie Asics znaleźć coś dla siebie.

Polecamy też:


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .