Buty do biegania adidas – przewodnik

Marki adidas chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Razem z Nike, to największy gracz na rynku butów sportowych, a przy tym  gwarancja jakości i niezwykle szeroki wybór.

Zobaczmy zatem jakie modele nadają się do biegowych startów, jakie do treningów i czym się właściwie różnią.

Buty startowe i treningowo-startowe

Buty stworzone z myślą o szybkim bieganiu i przeznaczone dla co najmniej średnio zaawansowanych biegaczy. Nadają się do biegania w tempie oscylującym około 4 min/km lub szybciej.  Można w nich biegać krótkie zawody lub szybkie treningi, natomiast nie nadają się do biegania długich dystansów (dla osób początkujących).

Adizero Boston

Klasyczne startówki od Adidasa. But o niskiej podeszwie, stosunkowo małej amortyzacji (lecz bardzo sprężystej) oraz niska waga warunkują, że ten but nadaje się do szybkiego biegania. Krótkie zawody i bardzo szybkie treningi – to jego docelowe przeznaczenie.

Wszystkie produkty z linii Adizero, przeznaczone są do szybkiego biegania, a więc w tą kategorię celujemy, gdy chcemy biegać szybkie odcinki na treningach lub krótkie zawody.

Buty Nike dla początkujących

Kategoria butów stworzona z myślą o treningach, szczególnie osób które nie są jeszcze na poziomie zaawansowanym. Mają za zadanie chronić stawy (poprzez zwiększoną amortyzację) i sprawiać, że bieg będzie mniej wymagający dla układu ruchu (czyli po prostu mniej męczący i mniej obciążający mięśnie).

Adidas Duramo

Buty treningowe. Posiadają dużą amortyzację i różne systemy wsparcia. Odpowiednie dla osób z niewielkim stażem. Wygoda i duża amortyzacja odciążająca stawy i mięśnie umożliwi długie treningi nawet początkującym biegaczom.

Adidas Supernova Gore-Tex

Buty, nadające się do treningu w terenie. Wysoka podeszwa, stosunkowo duża amortyzacja oraz cholewka wykończona wodoodporną wyściółką sprawią, że śmiało można w tych butach trenować na crossowych szlakach. Do biegania po mieście można wybrać wersję bez „gore’tex’u”. Nadaje się dla początkujących zarówno do biegania szybszych odcinków jak i dłuższych wybiegań.

Adidas Pureboost

Buty nadające się do szybkiego biegania, posiadające minimalną oraz bardzo sprężystą (oddającą energię) amortyzacje. Sprężysta podeszwa sprawia, że to model wymagający dla biegacza. Przeznaczone do krótkich zawodów i stosunkowo szybkich treningów.

Adidas Ultraboost

Teoretycznie bardzo dynamiczne buty. Sprawia to technologia boost, która umożliwia dynamiczne odbicie stopy od podłoża oraz szczelnie otulająca stopę cholewka. To wszystko ma umożliwić bardzo dynamiczny i płynny bieg. Początkujący będą mieli problemy, aby robić w takich butach dłuższe wybiegania, więc na początek warto szukać buta z większą amortyzacją.

Adidas Alphabounce Beyonde

Buty z inną technologią amortyzacji (bogunce). Nadają się zarówno do biegania jak i ćwiczenia na siłowni. Specyficznie zbudowana cholewka sprawia, że buty są wygodne nawet podczas dynamicznych zmian kierunku. W sam raz jak uniwersalny but treningowy dla początkujących, jednak nie zalecany do szybszego biegania.

Buty minimalistyczne Adidas

Rodzaj obuwia odwzorowujący bieganie boso. Takie podejście z założenia ma wymuszać poprawną technikę biegu, jednak będzie bardzo wymagające dla początkujących adeptów biegania, ze względu na brak amortyzacji i systemów wsparcia. Takie obuwie nie jest zalecane dla osób zaczynających przygodę z bieganiem, osób ważących powyżej 85 kg oraz biegaczy którzy borykają się z kontuzjami.

Buty do biegania Nike Free RN 2017

Technologie biegowe adidas

Adidas w swoich butach używa różnych technologii, mających na celu uzyskanie konkretnych korzyści. Poniżej krótki opis co oznaczają konkretne nazwy, tak aby zobrazować jak poruszać się po ofercie Adidasa.

Adidas Boost

Jest to ofensywa technologiczna Adidasa. Innowacyjna forma amortyzacji, która łączy w sobie miękką amortyzację i odpowiednią sprężystość.

Adidas Primeknit

Technologia wykonania cholewki. Buty z tym oznaczeniem elastycznie dopasowują się do stopy niczym druga skarpeta.

Adidas Bounce

Pianka amortyzująca. Jest trochę bardziej „miękka” niż technologia Boost.

Adidas a bieganie

Adidas to firma znana dzisiaj chyba wszystkim biegaczom. Firma swoją działalność rozpoczęła niemal sto lat temu, a w tym czasie zdołała stać się znaczącą częścią świata sportu. Butów Adidasa używają sportowcy różnych dyscyplin, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

W światku biegowym Adidas jest znany głównie z bycia partnerem technicznym wielu znaczących imprez. Logotypu z trzema paskami możemy wypatrywać m.in. na jednym z najszybszych maratonów na świecie tj. BMW Berlin Marathon czy też – z naszego podwórka – na PZU Maratonie Warszawskim.

Notabene Warszawiacy znają Adidasa z jeszcze jednej strony. Mianowicie z bezprecedensowego w naszym kraju projektu, jakim jest otwarty klub biegowy z darmowymi treningami, przestrzeniami do samodzielnego treningu i całego zaplecza socjalnego dla wszystkim biegaczy. Z Adidas Runners Warsaw związanych jest wielu znanych w społeczności biegaczy trenerów oraz zawodników. W ARW można spotkać m.in. Julitę Kotecką czy Łukasza Oskierko.

Z marką Adidas związana jest też jedna z najlepszych polskich biegaczek długodystansowych Dominika Stelmach. Dominika w przeszłości, poza złotym medalem mistrzostw Polski w maratonie, wygrywała Wings For Life – tak jak Bartosz Olszewski, który również wygrywał popularnego „Wings’a” w barwach Adidasa (Bartek aktualnie zmienił barwy klubowe i jest sponsorowany przez New Balance).

Polecamy też:


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .