Powrót do biegania po ciąży

Większość kobiet, które przed ciążą były aktywne fizycznie nie może się doczekać powrotu do regularnej aktywności po ciąży. Zazwyczaj chcemy w końcu dobrze poczuć się w naszym ciele i wykroić trochę czasu dla siebie w tym trudnym okresie.

Paniom aktywnym przed porodem nie trzeba tłumaczyć, że sport to doskonały sposób na poprawę kondycji, zdrowia i samopoczucia. Jednak powrót do biegania po ciąży  wymaga odpowiedniego podejścia i przygotowania.

W tym artykule omówimy kluczowe aspekty powrotu do biegania po ciąży i podpowiemy, jak do tego podejść w bezpieczny sposób.

Konsultacja z lekarzem

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej po ciąży, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Zazwyczaj minimalny czas, w którym należy wstrzymać się od większej aktywności to 6 tyg, ale czas ten może się wydłużyć. Inne też będą zalecenia dla kobiet po cesarskim cięciu, a inne dla kobiet po porodzie siłami natury.

Lekarz będzie w stanie ocenić nasz stan zdrowia po ciąży i porodzie i podpowie jaki będzie odpowiedni moment na rozpoczęcie biegania. To ważne, aby dać swojemu ciału czas na regenerację a co za tym idzie uniknąć ryzyka kontuzji.

Stopniowe zwiększanie intensywności treningu

Gdy otrzymamy zielone światło od lekarza, możemy stopniowo zwiększać intensywność  treningów. Początkowo warto się skupić na łagodnych, wzmacniających mięśnie, ćwiczeniach rozciągających wykonywanych na macie do ćwiczeń. To pomoże przywrócić siłę i elastyczność naszemu ciału. 

Doskonałym pierwszym krokiem w stronę powrotu do biegania będą spacery, które na początkowym etapie i tak przecież odbywamy z wózkiem każdego dnia. Potem można zamienić je na marszobiegi. Z czasem stopniowo warto zwiększać dystans i tempo. 

Zwracajmy uwagę na sygnały ciała

Podczas powrotu do biegania po ciąży ważne jest, aby być świadomym sygnałów, jakie wysyła nam nasze ciało. To naturalne, że na początku będą nam towarzyszyć zmęczenie i dyskomfort, ale już jakikolwiek ból lub inne objawy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych.

Jeśli odczuwamy jakiekolwiek niepokojące objawy, czy to nietrzymanie moczu, czy ból okolicy miednicy warto przerwać trening i skonsultować się z lekarzem. 

Nie ignorujmy sygnałów, które wysyła nam ciało. Pamiętajmy też, że niedobór snu na który cierpimy w tym okresie nie sprzyja regeneracji a jej brak z kolei może skutkować kontuzją. Warto zastanowić się jakie mamy priorytety i postępować w myśl zasady, że nic nie robimy na siłę.

Wspierajmy się odpowiednim sprzętem

Wybór odpowiedniego sprzętu będzie kluczowy podczas powrotu do biegania po ciąży. Zainwestujmy w dobre (damskie) buty do biegania, które zapewnią odpowiednie wsparcie i amortyzację. Nierzadko zmienia nam się po ciąży rozmiar buta i okazuje się, że nasze buty biegowe sprzed ciąży są niekomfortowe. 

Warto dużą uwagę przyłożyć do wyboru sportowego stanika, który zapewni odpowiednie podparcie piersi podczas biegania. To temat szczególnie istotny dla mam karmiących piersią. Bieganie podczas laktacji wymaga pewnego planowania o czym przekonała się niejedna karmiąca mama, której bobas odmówił jedzenia przed wyjściem na trening 😉

Wygodne i elastyczne ubrania sportowe pozwolą nam swobodnie i komfortowo poruszać się podczas treningu.

Dbajmy o nawodnienie i zdrową dietę

Podczas treningu pamiętajmy o nawadnianiu. Warto pić odpowiednią ilość płynów przed, w trakcie i po bieganiu. Nawodnienie ma duży wpływ na wydajność i regenerację organizmu. Dodatkowo, zadbajmy o zdrową i zbilansowaną dietę. To ważne by spożywać pokarmy bogate w składniki odżywcze, które dostarczą energii i pomogą w regeneracji mięśni.

Cierpliwość i pozytywne podejście

Najważniejsza podczas powrotu do biegania po ciąży są cierpliwość i pozytywne podejście. Pamiętajmy, że powrót do formy po porodzie to proces i dajmy sobie na niego czas. Nie porównujmy się do innych i doceniajmy każdy postęp. Koncentrujmy się na korzyściach zdrowotnych, które przynosi regularna aktywność fizyczna. Bądźmy dla siebie dobre. 

Jeśli czujemy, że na bieganie jeszcze za wcześnie, wybierzmy na początek mniej obciążającą aktywność, np. damski rower.

Podsumowanie

Powrót do biegania po ciąży jest bardzo korzystny dla zdrowia, ale należy podejść do tematu z odpowiednią ostrożnością. Skonsultujmy się z lekarzem, stopniowo zwiększajmy intensywność treningów, słuchajmy swojego ciała i korzystajmy z odpowiedniego sprzętu.

Bądźmy cierpliwe i traktujmy powrót do biegania jako proces, który przyniesie nam wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: