Bieganie po schodach

Bieganie zwykle kojarzy nam się z parkiem, lasem, alejką, czasem ulicą, bieżnią tartanową albo mechaniczną.

Rzadko kiedy myślimy o bieganiu w kontekście… schodów.

Jak się okazuje, to duży błąd. Eksperci są zgodni – taki trening wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, rzeźbi sylwetkę, a w efekcie wpływa na lepsze samopoczucie. Schody mogą być w bloku lub w parku, miejsce nie ma znaczenia.

Liczy się liczba pokonanych schodów i nasze zaangażowanie.

Dlaczego zatem warto zacząć biegać po schodach?

Trening jak w górach (no, prawie)

Bieganie po schodach wzmacnia mięśnie – stabilizatory miednicy, kolan, a także stawów skokowych.

Poprawia kondycję, siłę w nogach i koordynację ruchową, gdyż wskakiwanie na kolejne stopnie wymusza zwinne, precyzyjne ruchy.

Obciążenie stawów skokowych i kolanowych jest zdecydowanie mniejsze niż w trakcie biegania po płaskim terenie co pozwala ograniczać do minimum ryzyko wystąpienia urazów.

Bieganie po górach uzależnione jest od warunków pogodowych. W przypadku ćwiczeń na schodach ograniczenia pogodowe nie istnieją. Kiedy na dworze pada deszcz czy śnieg, trening możemy zorganizować na klatce schodowej.

Zyskuje nie tylko mięśnie

Podczas pokonywania przeszkody jaką są schody, organizm musi pobierać więcej tlenu. Z drugiej strony musi również szybciej przetwarzać go na energię.

W ten sposób bieganie po schodach zwiększa naszą wydolność. Wraz z jej poprawą jesteśmy w stanie wykonywać dłuższe i bardziej wymagające treningi.

Zwiększona wydolność niesie korzyści również naszym płucom i sercu, a także pobudza układ limfatyczny i wzmacniana odporność.

Każdy stopień to utrata kolejnych kilogramów

Stanowiąca około 20-25% masy ciała tkanka tłuszczowa jest tym elementem, którego każdy biegacz chciałaby się raz na zawsze pozbyć.

Trening na schodach to jeden z najskuteczniejszych sposobów na utratę zbędnych kilogramów.

Bieganie zmusza mięśnie do wytężonej pracy. Żadne inne ćwiczenia nie podnoszą naszego pulsu w tak krótkim czasie i nie pozwalają spalać tak dużej ilości kalorii.

Godzinny bieg po schodach pozwala stracić nawet 1000 kalorii.

To prawie dwa razy więcej niż przy standardowym bieganiu. Dlaczego tak się dzieje?

Czynność związania z pokonywaniem schodów wymaga od nas wykonania większej pracy niż w przypadku biegania po płaskim. Dodatkowym profitem jest to, że kalorie gubimy nawet w trakcie schodzenia ze schodów, czyli w czasie, w którym odpoczywamy.

W trakcie treningu na schodach pracuje bardzo dużo mięśni, w szczególności mięśnie pośladkowe, mięsień czworogłowy uda oraz łydki.

Ćwiczenie to nie tylko spala najwięcej kalorii, ale przede wszystkim rozwija jędrność pośladków, mięśnie brzucha, spala tkankę tłuszczową, a przede wszystkim jest dużo skuteczniejsze od joggingu.

Kluczem pozwalającym osiągnąć długotrwałe efekty odchudzania jest uzupełnienie treningu na schodach o tradycyjny jogging lub treningi siłowe. Taka aktywność pozwala urozmaicić monotonne do tej pory, nużące treningi.

Jak zacząć biegać po schodach?

Jak każdy inny trening, również i bieganie po schodach wymaga wprowadzenia pewnych zasad i powtarzalności ćwiczeń. Oto kilka zasad na dobry początek:

  • Na początku wystarczy 15-minutowy trening składający się z dwóch serii po 8 pięter każda
  • Kilka pierwszych treningów najlepiej wykonywać w wolniejszym tempie
  • Po jednym, dwóch tygodniach można stopniowo zwiększać tempo
  • Pierwsze efekty na ciele będą widoczne już po dwóch, trzech tygodniach. Zwiększona ilość energii i lepsze samopoczucie znacznie wcześniej
  • Z czasem ćwiczenia mogą trwać nawet do 30 minut
  • Trening na schodach powinien być wykonywany maksymalnie 3 razy w tygodniu, z jednodniową przerwą między kolejnymi sesjami
  • Bieganie po schodach jest dyscypliną odpowiednią dla każdego, a szybko widoczne efekty wpływają na motywację i zachęcają do regularności

Tak naprawdę, żeby zacząć biegać po schodach wystarczy odpowiednie obuwie i plan działania. Także do dzieła!


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: