Aktywna turystyka, czyli zwiedzanie przez bieganie

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu staje się coraz bardziej popularne i coraz częściej osoby, które nigdy nie myślały o sobie w kategorii sportowców decydują się podjąć amatorsko jakąś aktywność fizyczną.

Bieganie jest tego świetnym przykładem i o tyle fajnym sportem, że otwiera nam mnóstwo nowych możliwości.

Jedną z nich jest idea zwiedzania w biegu. 

Zwiedzać w biegu możemy wszystko, zarówno miasta, bardziej wiejskie tereny jak i górskie szlaki. Idea jest prosta, przemieszczamy się biegiem, truchtem lub marszobiegiem dzięki czemu oszczędzamy czas i przy okazji wykonujemy fajny trening. Możemy mieć z góry założony plan i przemieszczać się z miejsca na miejsce, a możemy biec gdzie nas nogi poniosą robiąc przystanki tam gdzie akurat nam się spodoba. 

Jest to świetny sposób na zwiedzanie okolicy. Warto jednak się na taką wycieczkę biegową dobrze przygotować. Sami jesteśmy fanami spontanicznych wypadów, ale nawet na taki dobrze jest w biegu spakować do plecaka kilka kluczowych drobiazgów.

Co zabrać ze sobą?

Telefon komórkowy, którego zalet nie trzeba nikomu przedstawiać umożliwi nam komunikację ze światem i da dostęp do mapy okolicy na wypadek gdybyśmy stracili rozeznanie w terenie. O możliwości zapłacenia nim za butelkę wody na trasie nie wspominając.

Czapka z daszkiem sprawdzi się za równo latem jak i zimą. Ogrzeje głowę i ochroni przed słońcem. Dzięki niej pot nie będzie nam zalewał oczu i nie będziemy musieli wciąż okiełznywać włosów.

Pozostałe elementy stroju takie jak okulary przeciwsłoneczne czy rękawiczki uzależniamy od pory roku.

Woda i przekąski. Możemy oczywiście zaplanować zakupy na postojach ale nie zawsze na naszej trasie będą na nas czekać sklepy, więc warto mieć ze sobą butelkę wody, banany, batony lub kanapki. Pamiętajmy, że biegnąc spalamy sporo kalorii i głód i niemoc mogą nas dopaść w najmniej odpowiednim momencie.

Słuchawki douszne. Nie wszyscy się zgodzą, że są czymś niezbędnym, w niektórych warunkach mogą nawet nie być wskazane (bieganie po mieście ze słuchawkami jest pewnym zagrożeniem, warto o tym pamiętać i nie izolować się całkiem od dźwięków z zewnątrz), jednak szczególnie jeśli planujemy dłuższą wycieczkę mogą okazać się niezastąpione. Czy nas natchnie na zwiedzanie Wiednia słuchając opery, czy jeden z dłuższych, nudnych odcinków trasy będziemy chcieli przebiec słuchając audiobooka, czy wreszcie trochę motywacyjnej muzyki będzie niezbędne żeby zrobić kolejne górskie podejście, będziemy na to gotowi. 

Latarka lub czołówka. Może się wydawać ekstremalnym przedmiotem, przyda się głównie podczas wycieczek terenowych, ale nigdy nie wiemy gdzie nas nogi poniosą i czy przypadkiem nie zastanie nas zmierzch. To niewielki przedmiot, który potrafi uratować nas w wielu sytuacjach.

Plecak biegowy. Pamiętajmy, że gdzieś te wszystkie rzeczy trzeba będzie spakować. Klasyczne plecaki mogą okazać się niewygodne w biegowych okolicznościach, więc warto wyposażyć się w dopasowany, lekki plecak sportowy.

Mamy nadzieję, że czujecie się gotowi na nową przygodę i zanim skończycie czytać już zdążyliście zrobić plan najbliższego zwiedzania na biegowo. 


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: