Wakacje pod namiotem – poradnik

Po bardzo długiej przerwie, właściwie jednocześnie powróciły możliwość wyjazdów i słoneczna pogoda. Po pandemicznej przerwie wszyscy z radością wracamy do względnej normalności i planujemy wakacyjne wyjazdy.

Podczas gdy część z nas wybierze wyjazd z tropiki i wakacyjne kurorty inni pójdą w zupełnie inną stronę. Pandemia nauczyła nas doceniania kontaktu z naturą, zmęczeni zamknięciem w czterech ścianach i gapieniem się w ekrany smartfonów zaczęliśmy świadomiej i chętniej spędzać czas na łonie przyrody. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie tak bardzo zyskują na popularności wyjazdy pod namiot. 

Dla tych z Was, którzy wyszli z wprawy w biwakowaniu i dla tych, których czeka pierwszy wyjazd pod namiot przygotowaliśmy mały wyjazdowy poradnik.

Namiot

Będzie stanowił nasz dom na czas wyjazdu, więc warto przyłożyć się do jego wyboru. Jego rozmiar dobierzmy w zależności od tego jak będzie wyglądał nasz wyjazd. Postawmy na możliwie lekki i niekoniecznie bardzo duży namiot jeśli mamy w planie się z nim przemieszczać pieszo lub zaszalejmy z rozmiarem jeśli planujemy stacjonować w jednym miejscu, ostatecznie wygoda przede wszystkim.

Warto wiedzieć, że namiot turystyczny można wypożyczyć, taką usługę oferuje choćby popularny sklep ze sprzętem turystycznym i sportowym. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie są pewne czy będą w przyszłości powtarzać przygodę z biwakowaniem, ale również forma przetestowania konkretnego sprzętu przed jego zakupem. 

Wybierając namiot poza rozmiarem kierujmy się łatwością jego rozkładania, jego wagą i wymiarami po złożeniu. Tu również nie bez znaczenia będzie wybrana przez nas forma wypoczynku. Codzienne rozkładanie namiotu może skutecznie zrujnować wyjazd, jeśli będzie nam przychodziło z trudem.

Śpiwór i karimata

Kluczowy sprzęt jeśli chcemy dobrze i wygodnie się wyspać. Do wyboru mamy szeroki asortyment karimat i materacy turystycznych. Piankowych, samopompujących czy takich wymagających zewnętrznej pompki. Sprzedawca w sklepie turystycznym na pewno pomoże nam wybrać idealny dla nas wariant. Śpiwór dostosujmy przede wszystkim do warunków temperaturowych, których się spodziewamy.

Przybory kuchenne

Biwakowanie zazwyczaj wiąże się z samodzielnym przygotowywaniem posiłków. Oczywiście są od tego wyjątki, możemy biwakować w miejscu, w którym mamy możliwość regularnego stołowania się na mieście, ale nawet w takich sytuacjach zazwyczaj przynajmniej jeden posiłek dziennie będziemy przygotowywać sami. Warto w związku z tym zaopatrzyć się w sztućce, talerze, garnek czy butlę z gazem. Możemy wybrać sprzęt typowo turystyczny, zazwyczaj lekki, aluminiowy, składany tak by zajmował możliwie mało miejsca lub zabrać to co mamy w domu. Warto wcześniej się zorientować co oferuje pole namiotowe, na którym będziemy stacjonować, być może będziemy mieć do dyspozycji butle z gazem i czajnik elektryczny i będziemy mogli ograniczyć liczbę zabranych rzeczy.

Rozrywka

W czasie deszczu nie tylko dzieci się nudzą, więc pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą rzeczy, które umilą nam czas spędzony na miejscu, jeśli z jakiś powodów będziemy uziemieni na polu namiotowym. Dla jednych będą to książki, a dla innych karty, które przecież w nieodłączny sposób kojarzą się z właśnie z biwakowaniem. 

Świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu są też gry planszowe. Możemy postawić na swoje ulubione, albo potraktować wyjazd jako szansę na wypróbowanie czegoś nowego. Gier planszowych jest na rynku całe mnóstwo i każdy z nas na pewno znajdzie coś co pozwoli mu fajnie spędzić czas z najbliższymi.

Umówmy się, że smartfon czy tablet to wcale nie samo zło i one również oferują nam wiele form rozrywki, nie ma w tym nic złego, dlatego nie zapomnijmy również o ładowarkach i naładowanym powerbanku. Świetną opcją będzie też czytnik elektroniczny, dzięki któremu będziemy mieć dostęp do dużej liczby lektur bez konieczności ich dźwigania.

Środki ochrony przed insektami

Komary potrafią zrujnować niejeden spędzany na świeżym powietrzu wieczór, a kleszcze przenoszą groźne choroby odkleszczowe. Pamiętajmy, że decydując się na wakacje na łonie natury jesteśmy dużo bardziej narażeni na te problemy niż zazwyczaj. 

Zaopatrzmy się w stosowne repelenty, w sprayu lub w kremie i dopilnujmy, aby namiot był wyposażony w moskitierę. Nie zaszkodzi zabrać też specjalnych świec odstraszających owady. Miejmy też przy sobie kleszczołapki lub inny sprzęt ułatwiający wyciągnięcie kleszcza, tak na wszelki wypadek. 

Apteczka

Jest niezbędna szczególnie jeśli wybieramy się w miejsce, w którym dostęp do apteki jest utrudniony. Warto zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji, plastry, leki przeciwbólowe, środki na biegunkę. Nie zapomnijmy też o zapasie leków, które przyjmujemy na co dzień. 

Pozostałe aktywności

Tu już wszystko zależy od formy naszego wyjazdu. Możemy zabrać ze sobą lub wypożyczyć na miejscu rowery, kajak czy sprzęt wędkarski.

Opcji jest całe mnóstwo. Zastanówmy się przed wyjazdem jak planujemy spędzać wolny czas i jedźmy przygotowani, jeśli nie planujemy zabrać sprzętu ze sobą, sprawdźmy w Internecie, gdzie dokładnie będziemy mogli go wypożyczyć. Taki wyjazd może być świetną opcją na wypróbowanie nowych aktywności takich jak choćby jazda konna czy wspinaczka. I choć sami cenimy sobie spontaniczność, to nie raz się przekonaliśmy, że mimo wszystko dobry plan to podstawa. 

Ahoj przygodo!

Przede wszystkim nie bójmy się. Jeśli to nasz pierwszy w życiu wyjazd w tym stylu lub jeśli ostatni raz spaliśmy pod namiotem jako dzieci postawmy na dobre planowanie, ale przygotujmy się na to, że będa momenty, na których nie przewidzimy i dajmy się ponieść przygodzie. To ogromna przewaga wakacji pod namiotem, z pewnością spotkają nas sytuacje niespodziewane, potraktujmy je jako punkt wyjścia do dobrej zabawy.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .