Rower a bieganie

O zaletach różnych rodzajów aktywności (nie tylko bieganiem człowiek żyje) pisaliśmy nie raz, dzisiaj kilka słów właśnie na temat jazdy na rowerze. 

Tak jak do każdego sportu możemy podejść do roweru na kilka sposobów. Traktować go czysto amatorsko jako przyjemny środek transportu, półprofesjonalnie, gdy lubimy na rowerze dać sobie w kość i wyjść z domu dla samego pedałowania lub bardziej profesjonalnie startując we wszelakich amatorskich zawodach rowerowych.

Bez względu na to jaką formę wybierzemy będziemy czerpać z jazdy na rowerze podobne korzyści. Jest to doskonała forma ćwiczeń kardio, wzmocnienia mięśni nóg i świetny sposób na poprawę naszego samopoczucia. W obecnych pandemicznych czasach warto również wspomnieć, że jest to bardzo bezpieczna forma uprawiania sportu, umożliwiająca zachowanie dystansu społecznego.

Jeśli jesteś rowerowym amatorem, ale myślisz o tym, żeby pójść krok dalej i wynieść swoje kolarstwo na nowy poziom podpowiadamy jaką jego formę możesz wybrać.

rower górski mtb

MTB to skrót od angielskiej nazwy Mountain Terrain Bike, czyli dosłownie rower do jazdy w terenie, rower ten jest często mylony z rowerem górskim, który z kolei służy do typowo rekreacyjnej jazdy po bardziej zróżnicowanym terenie. 

W ostatnich latach kolarstwo MTB zyskuje coraz liczniejsze rzesze fanów. Istnieje kilka jego odmian, wszystkie sprowadzają się do jazdy po trudnym terenie, są wśród nich zjazd (downhill), freeride, maraton, czy enduro. Powstaje coraz więcej tras przeznaczonych właśnie do tego typu jazdy, możemy je znaleźć choćby na popularnym portalu Traseo. MTB to na pewno spora dawka adrenaliny, a co za tym idzie nie będzie to sport dla każdego. Będzie za to idealny dla tych, którzy lubią się porządnie zmęczyć i przeżyć sporą dawkę emocji. 

Rzecz jasna jazda po wyboistych leśnych ścieżkach i zmiennym podłożu wymaga odpowiedniego sprzętu, stąd rowery MTB są cięższe i solidniejsze od typowych rowerów górskich co ma im zapewnić lepszą przyczepność i umożliwić jazdę po każdym, nawet bardzo wyboistym terenie. Istnieje kilka rodzajów rowerów MTB od popularnych rowerów enduro przez rowery typowo zjazdowe po rowery driftowe, służące głównie do trików i ewolucji. A nie są to wszystkie możliwe opcje! 

rower szosowy

Zupełnie innym typem kolarstwa jest kolarstwo szosowe, które uważane jest za najstarszą i najbardziej tradycyjną formę kolarstwa. 

Kolarstwo szosowe to jazda po zwykłych drogach publicznych. Choć te co do zasady powinny być dostępne dla wszystkich, to w naszym kraju często kultura jazdy kierowców samochodów pozostawia niestety wiele do życzenia. Miejmy jednak nadzieję, że to się w najbliższych latach zmieni, jedno jest pewne ten aspekt kolarstwa szosowego sprawia, że jest to obecnie najpopularniejsza jego forma. Szacuje się, że kolarstwo amatorskie uprawia około miliona ludzi.

Jazda po asfalcie wymaga zupełnie innego sprzętu niż kolarstwo MTB. Rowery szosowe charakteryzują się bardzo lekką ramą, ponadto powinny stawiać jak najmniejszy opór powietrza stąd ich charakterystyczne cienkie opony. Na rowerze szosowym na pewno da się rozwinąć większe prędkości niż na rowerze MTB. Jednak tak naprawdę nie ma co porównywać tych dwóch rodzajów rowerów, bo służą do uprawiania dwóch zupełnie różnych dyscyplin kolarstwa. Szosówka to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią czasem poczuć wiatr we włosach i nabijać na rowerze spore ilości kilometrów.

rower trenażer treningowy

A co jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością wolnego czasu i nie lubimy być zależni od pogody? Jeśli lubicie popedałować, ale nie umiecie się regularnie zmusić do zniesienia roweru z 3 piętra, to polecamy stacjonarny rower / trenażer treningowy.

Na taki trenażer możemy wskoczyć w dowolnej chwili zaś w trakcie pedałowania możemy bezpiecznie obejrzeć ulubiony serial lub posłuchać audiobooka. Tym, którym rower stacjonarny kojarzy się z panią na siłowni leniwie czytającą gazetę przypominamy, że nie bez powodu indoor cycling tak zyskał w ostatnich latach na popularności. Jeśli taki trening jest odpowiednio poprowadzony, to może dać nam ogromną satysfakcję i co ważne przyczynić się do spalenia sporej ilości kalorii! 

W dobie pandemii zorganizowane zajęcia z wiadomych względów są mniej popularne, natomiast w Internecie znajdziemy sporo treningów indoor cycling, które możemy wykonać sami w domu. Jedynym minusem są gabaryty takiego sprzętu, ale jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią jest to zdecydowanie opcja, która warto rozważyć.

Bez względu na to jakim rowerem dysponujemy i na jakim poziomie uprawiamy kolarstwo pamiętajmy, że jeśli stoimy przed wyborem ruch lub brak ruchu, to zawsze lepiej zdecydować się na to pierwsze, w jakiejkolwiek nie byłoby to formie.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: