Jaki sport uprawiać zimą

Zima zazwyczaj nie jest ulubioną porą roku biegaczy. Choć w teorii jest idealnym czasem na budowanie tak zwanej bazy tlenowej, to w praktyce warunki pogodowe często znacznie utrudniają nam trenowanie. 

Co dokładnie utrudnia życie biegaczom zimą?

Temperatura, stan nawierzchni, opad i jakość powietrza. O odwiecznej ciemności nie wspominając. Niestety jest to sporo zmiennych, które składają się na fakt, że przynajmniej przez 2 miesiące w roku bieganie na zewnątrz jest znacznie utrudnione.

Jeśli jednak nam się poszczęści i warunki pogodowe będą dla nas łaskawe, to zima faktycznie jest idealnym czasem na dłuższe rozbiegania w tlenie, dzięki którym na wiosnę mamy szansę ruszyć z mocniejszymi, budującymi siłę i szybkość jednostkami treningowymi. Jeśli jednak nie będą, możemy ratować się bieganiem na bieżni. Siłownia jest fajną alternatywą dla tych, którzy nawet w najpiękniejszą zimową pogodę źle znoszą ujemne temperatury.

Równocześnie warto pamiętać, że nie samym bieganiem człowiek żyje, a każda regularna aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Narty

Dlatego, jeśli mimo sprzyjających warunków nie umiecie się przemóc do biegania na zewnątrz zamieńcie niedzielne rozbieganie na wypad na narty.

Narciarstwo to świetne połączenie wysiłku tlenowego z treningiem siłowym. Jego jedynym minusem będzie kontuzjogenność, dlatego jeśli macie ambitne plany startowe na wiosnę, a na nartach lubicie brawurowo poszaleć to warto przemysleć tę kwestie. Dla wszystkich innych narciarstwo będzie świetną formą aktywności fizycznej, która pozytywnie wpłynie na wytrzymałość i siłę mięśniową.

Łyżwy

Niestety nie wszyscy mają możliwość w sezonie regularnie stawiać się na stoku. Na szczęście zima ma na nam do zaoferowania znacznie więcej niż narty.

Zgodnie z zasadą, że regularna aktywność o mniejszym natężeniu jest dla nas dużo bardziej wartościowa niż jeden porządny trening w tygodniu, warto wybrać się choćby na łyżwy. Lodowisko to świetny pomysł na aktywne spędzanie wolnego czasu, który powinien szczególnie przypaść do gustu rodzicom, którzy szukają sposobów na aktywne spędzanie czasu ze swoimi dziećmi.

Trening funkcjonalny

No dobrze, ale co z tymi osobami, które mają poważny problem, żeby zmusić się do aktywności w czasie ujemnych temperatur, a chciałyby na wiosnę mieć optymalną formę? Warto pamiętać, że zima to fantastyczny czas na trening dodatkowy. Ćwiczenia stabilizujące i wzmacniające, na które wiosną i latem zawsze szkoda nam czasu. Taki trening bez problemu możemy wykonywać we własnym domu lub na siłowni. 

Trenażer lub rower treningowy

Na siłowniach z resztą tak jak wspomnieliśmy możemy skorzystać również z bieżni, która zapewne ma tak samo liczne grono zwolenników co przeciwników, ale i dla niej mamy alternatywę: rowery treningowe.

Jazda na rowerze to świetny trening siłowy i cardio, a popularność zajęć spinningu jest tego najlepszym przykładem.

Także koniec z wymówkami. Naprawdę istnieje sporo sposobów na podtrzymanie regularnej aktywności fizycznej również zimą. Dbajmy o formę, a tym samym o zdrowie przez cały rok. Nie dajmy się pogodzie i własnemu lenistwu by móc wkroczyć we wiosnę pełni sił i energii do działania.

Powodzenia!


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: