Bieżnia do biegania: jaką wybrać?

W drugiej połowie każdego roku biegacze muszą stawiać czoła niesprzyjającym warunkom pogodowym.

Jak już uda im się przetrwać jesienny chłód i deszczową aurę to przychodzi zima, temperatury spadają jeszcze bardziej, nawierzchnia robi się niebezpiecznie śliska, a do tego stosunkowo wcześnie robi się ciemno. Z tej sytuacji mamy kilka wyjść.

 1. Możemy odpuścić sobie bieganie w plenerze na ten czas i przerzucić się na siłownię (albo narty, sanki czy inne zimowe szaleństwa)
 2. Możemy zagryźć zęby i biegać dalej bez względu na warunki.
 3. Możemy zainwestować w domową bieżnię treningową. 

Załóżmy że idziemy w opcję nr. 3. Powstaje kluczowe pytanie.

Jaką bieżnię do domu wybrać?

Warto zwrócić uwagę na 6 aspektów:

 1. Maksymalne obciążenie. Osoby o przeciętnej budowie ciała nie muszą się tym parametrem martwić, ale warto wiedzieć, że maksymalne obciążenie bieżni treningowych wynosi od 120–150 kg. Jeśli ważymy ponad 100 kg warto o tym wiedzieć.
 2. Moc silnika – a co za tym idzie maksymalna prędkość jaką możemy osiągnąć na bieżni, zazwyczaj jest to około 12-18 km/h.
 3. Możliwość zmiany kąta nachylenia. Bieżnie wyposażone w tą funkcję umożliwiają trenowanie podbiegów. Zazwyczaj mamy możliwość regulacji kąta nachylenia o 0-15%
 4. Oprogramowanie – gotowe wbudowane programy treningowe, możliwość łączenia się z bieżnią za pomocą telefonu czy podłączenia kabelka USB.
 5. System amortyzacyjny – zarówno ten wbudowany w urządzenie jak i dołączone do niego maty wyciszające. Ma za zadanie niwelować wstrząsy i co za tym idzie sprawić, żeby urządzenie było bardziej ciche. 
 6. Wielkość i mobilność – poszczególne sprzęty mogą się nieznacznie różnić wymiarami, ale jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią warto wziąć je pod uwagę. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie lub w opcję teleskopowego składania, która umożliwia złożenie urządzenia i postawienie go na przykład pod ścianą. 

Ranking bieżni do biegania

Przeczesaliśmy cały internet wzdłuż i wszerz, żeby wybrać 5 modeli, które spełnią wymagania każdego biegacza który:

 • biega 3-4 razy w tygodniu (czyli nie chce, żeby rozklekotała się po miesiącu)
 • chce robić szybsze treningi (czyli potrzebuje dość wysoką prędkość maksymalną)
 • chce trenować podbiegi (czyli potrzebuje regulację nachylenia)
 • nie waży więcej niż 100kg
 • nie chce wydać miliona monet

Ok, do rzeczy. Konkrety. Oto ranking bieżni do biegania:

 1. NordicTrack Commercial 1750 – najlepsza, ale droga (9500zł)
 2. Bowflex BXT 226 – ultracicha, cenowa dalej wyższa półka (9000zł)
 3. Zipro Dream – świetnie tłumi drgania (5700zł)
 4. Xterra TRX3500 – duży zakres prędkości, świetny stosunek jakości do ceny (5600zł)
 5. Mobvoi Home – bardzo przyzwoita budżetowa bieżnia (2000zł)

Bieżnia do biegania: czy warto?

Bieżnia treningowa to niewątpliwie rozwiązanie dla osób, które dysponują większą ilością miejsca. Wymiary takiej bieżni to około 170 x 80 cm, jest to więc sprzęt sporych gabarytów.

Podczas biegu na takiej bieżni będzie też niewątpliwie generowany pewien stopień wibracji i hałasu, więc wiele zależy od cierpliwości naszych sąsiadów.

Jeśli jednak te dwa aspekty nie są dla nas problemem, to możliwość wykonania treningu w domu, o dowolnej porze niewątpliwie bije na głowę inne rozwiązania.

Choć pewnym aspektem będzie też oczywiście cena, bo na dobrą bieżnie trzeba wydać około 2,5 tysiąca złotych.

Bieżnia do biegania: alternatywa

Wracając do opcji, które przedstawiliśmy na samym początku: osoby, które zdecydują się na wariant dla twardzieli, czyli bieganie na dworze mimo niesprzyjających warunków pogodowych powinny wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt.

Jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym.

Prawda jest taka, że będą musieli stawić czoła nie tylko temperaturze, ale również smogowi. Jeśli sport faktycznie ma być dla nas zdrowy, to należy się zastanowić czy bieganie w dni o kiepskiej jakości powietrza w ogóle ma sens. Można też rozważyć zakup maski antysmogowej. Jakość powietrza to coś, co warto brać pod uwagę rozważając za i przeciw, gdy myślimy o bieganiu na zewnątrz w tym okresie. 

Naszym zdaniem bieżnia treningowa to świetne rozwiązanie w okresie zimowym i nie tylko. Sporo niedogodności odpada nam dzięki niej na starcie. Jest to rozwiązanie bezpieczne i dzięki łatwej dostępności mobilizuje do częstszych treningów. 


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .