W drugiej połowie każdego roku biegacze muszą stawiać czoła niesprzyjającym warunkom pogodowym.
Jak już uda im się przetrwać jesienny chłód i deszczową aurę to przychodzi zima, temperatury spadają jeszcze bardziej, nawierzchnia robi się niebezpiecznie śliska, a do tego stosunkowo wcześnie robi się ciemno. Z tej sytuacji mamy kilka wyjść.
- Możemy odpuścić sobie bieganie w plenerze na ten czas i przerzucić się na siłownię (albo narty, sanki czy inne zimowe szaleństwa)
- Możemy zagryźć zęby i biegać dalej bez względu na warunki.
- Możemy zainwestować w domową bieżnię treningową.
Załóżmy że idziemy w opcję nr. 3. Powstaje kluczowe pytanie.
Jaką bieżnię do domu wybrać?
Warto zwrócić uwagę na 6 aspektów:
- Maksymalne obciążenie. Osoby o przeciętnej budowie ciała nie muszą się tym parametrem martwić, ale warto wiedzieć, że maksymalne obciążenie bieżni treningowych wynosi od 120–150 kg. Jeśli ważymy ponad 100 kg warto o tym wiedzieć.
- Moc silnika – a co za tym idzie maksymalna prędkość jaką możemy osiągnąć na bieżni, zazwyczaj jest to około 12-18 km/h.
- Możliwość zmiany kąta nachylenia. Bieżnie wyposażone w tą funkcję umożliwiają trenowanie podbiegów. Zazwyczaj mamy możliwość regulacji kąta nachylenia o 0-15%
- Oprogramowanie – gotowe wbudowane programy treningowe, możliwość łączenia się z bieżnią za pomocą telefonu czy podłączenia kabelka USB.
- System amortyzacyjny – zarówno ten wbudowany w urządzenie jak i dołączone do niego maty wyciszające. Ma za zadanie niwelować wstrząsy i co za tym idzie sprawić, żeby urządzenie było bardziej ciche.
- Wielkość i mobilność – poszczególne sprzęty mogą się nieznacznie różnić wymiarami, ale jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią warto wziąć je pod uwagę. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie lub w opcję teleskopowego składania, która umożliwia złożenie urządzenia i postawienie go na przykład pod ścianą.
Ranking bieżni do biegania
Przeczesaliśmy cały internet wzdłuż i wszerz, żeby wybrać 5 modeli, które spełnią wymagania każdego biegacza który:
- biega 3-4 razy w tygodniu (czyli nie chce, żeby rozklekotała się po miesiącu)
- chce robić szybsze treningi (czyli potrzebuje dość wysoką prędkość maksymalną)
- chce trenować podbiegi (czyli potrzebuje regulację nachylenia)
- nie waży więcej niż 100kg
- nie chce wydać miliona monet
Ok, do rzeczy. Konkrety. Oto ranking bieżni do biegania:
- NordicTrack Commercial 1750 – najlepsza, ale droga (9500zł)
- Bowflex BXT 226 – ultracicha, cenowa dalej wyższa półka (9000zł)
- Zipro Dream – świetnie tłumi drgania (5700zł)
- Xterra TRX3500 – duży zakres prędkości, świetny stosunek jakości do ceny (5600zł)
- Mobvoi Home – bardzo przyzwoita budżetowa bieżnia (2000zł)
Bieżnia do biegania: czy warto?
Bieżnia treningowa to niewątpliwie rozwiązanie dla osób, które dysponują większą ilością miejsca. Wymiary takiej bieżni to około 170 x 80 cm, jest to więc sprzęt sporych gabarytów.
Podczas biegu na takiej bieżni będzie też niewątpliwie generowany pewien stopień wibracji i hałasu, więc wiele zależy od cierpliwości naszych sąsiadów.
Jeśli jednak te dwa aspekty nie są dla nas problemem, to możliwość wykonania treningu w domu, o dowolnej porze niewątpliwie bije na głowę inne rozwiązania.
Choć pewnym aspektem będzie też oczywiście cena, bo na dobrą bieżnie trzeba wydać około 2,5 tysiąca złotych.
Bieżnia do biegania: alternatywa
Wracając do opcji, które przedstawiliśmy na samym początku: osoby, które zdecydują się na wariant dla twardzieli, czyli bieganie na dworze mimo niesprzyjających warunków pogodowych powinny wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt.
Jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym.
Prawda jest taka, że będą musieli stawić czoła nie tylko temperaturze, ale również smogowi. Jeśli sport faktycznie ma być dla nas zdrowy, to należy się zastanowić czy bieganie w dni o kiepskiej jakości powietrza w ogóle ma sens. Można też rozważyć zakup maski antysmogowej. Jakość powietrza to coś, co warto brać pod uwagę rozważając za i przeciw, gdy myślimy o bieganiu na zewnątrz w tym okresie.
Naszym zdaniem bieżnia treningowa to świetne rozwiązanie w okresie zimowym i nie tylko. Sporo niedogodności odpada nam dzięki niej na starcie. Jest to rozwiązanie bezpieczne i dzięki łatwej dostępności mobilizuje do częstszych treningów.