Smartwatch do biegania

Smartwatche to zegarki, które stanowią świetne uzupełnienie smartfona. Posiadają funkcje zegarków sportowych i jednocześnie są skomunikowane z naszymi telefonami.

Typowe zegarki sportowe przede wszystkim mierzą przebyty przez nas dystans i prędkość, ale monitorują również tętno oraz długość i jakość snu, posiadają liczniki spalonych kalorii oraz wbudowany krokomierz. Potrafią zmierzyć kadencję biegu, odpowiednio zapisać trening biegowy wykonany na bieżni mechanicznej, czy nawet zmierzyć nasz czas kontaktu z podłożem i długość kroku. Posiadają również funkcje przydatne dla osób uprawiających sporty inne niż bieganie, jak choćby rower czy pływanie. Wyróżnia je wytrzymałość i dość zaawansowane funkcje sportowe.

Choć coraz więcej zegarków biegowych zaczyna posiadać podstawową funkcje smartwatcha, czyli możliwość łączenia się z naszym smartfonem, to jednak smartwatch wydaje się być urządzeniem dużo bardziej uniwersalnym.

Jednak wybór pomiędzy jednym a drugim zależy oczywiście od indywidualnych preferencji biegacza. Miłośnicy bardziej zaawansowanych funkcji sportowych postawią na zegarki typowo biegowe, natomiast amatorzy ze sportowym zacięciem wybiorą smartwatcha, który posłuży im nie tylko podczas treningu, ale również na co dzień.

Jaki smartwatch do biegania?

Ciężko tu wskazać jaki jest bezwzględnie najlepszy smartwatch do biegania.

Bardzo wiele zależy od tego jakim telefonem posługujemy się na co dzień. Chodzi tu głównie o system operacyjny, jaki ma Twój smartfon. Smartwatch musi być z nim kompatybilny. Zegarki z systemami operacyjnymi WearOs i Tizen są kompatybilne zarówno z Androidem jak i iOSem. Zegarki firmy Apple pracujące na systemie watchOS są kompatybilne jedynie z iOSem, a co za tym idzie jedynie z Iphonami.

Ważne jest również to, czy szukamy zegarka, który będzie niejako przedłużeniem smartfona (wyświetli nam treść otrzymanych wiadomości i informacje o nadchodzących połączeniach) czy samodzielnym urządzeniem (możliwość odpowiedzenia na przychodzącą wiadomość tekstową za pomocą funkcji dyktowania wiadomości).

Z kolei z punktu widzenia sportowego interesować nas będą zawarte w danym modelu funkcje sportowe oraz wodoszczelność – możemy wybrać zegarek, w którym swobodnie możemy biegać podczas deszczu albo taki ,w którym bez problemu możemy pływać.

Przyjrzyjmy się zatem co mają nam do zaoferowania konkretni producenci.

smartwatch do biegania

Smartwatche Samsung

Producent obiecuje, że przy standardowym użytkowaniu bateria jego zegarków wytrzymuje cały dzień, możemy również cieszyć się funkcją bezprzewodowego ładowania.

Smartwatcha możemy personalizować wybierając rozmiar koperty, materiał z którego jest wykonana oraz kolor i materiał paska.

Zegarek oczywiście łączy się z naszym telefonem, posiada funkcję automatycznego wyzwalania migawki. Ponadto śledzi Twój poziom stresu w czasie rzeczywistym i znajdziemy w nim ćwiczenia odstresowujące oraz programy oddechowe.

Jeśli chodzi o funkcje sportowe, to zegarki Samsunga mierzą tętno (informując nas jeśli jest ono za niskie lub za wysokie) oraz potrafią rozpoznawać aż 7 różnych aktywności sportowych w tym pływanie. Wbudowana funkcja trenera biegania udziela nam porad treningowych w czasie rzeczywistym, a ponadto użytkownik ma do dyspozycji aż siedem programów biegowych w zależności od tego jaki obierze sobie cel treningów.

smartwatch apple

Smartwatche Apple

Zegarki posiadają wbudowany kompas, wysokościomierz barometryczny, pulsoksymetr oraz czujnik EKG. Kompas i pomiar wysokości to funkcje, które docenią przede wszystkim miłośnicy górskiej turystyki i górscy biegacze, dzięki tym funkcjom bez problemu odnajdziemy się w każdych warunkach.

Zegarek śledzi naszą aktywność i pomaga dobrać rodzaj treningu do naszego stopnia zaawansowania. Z dodatkowych funkcji mamy monitorowanie cyklu menstruacyjnego, możliwość odtwarzania muzyki z zegarka i informację o natężeniu hałasu w otoczeniu.

Tu również mamy możliwość personalizacji wybierając rodzaj tarczy (wybór ponad stu rodzajów tarcz) i paska.

Warto przypomnieć, że zegarki te będą kompatybilne jedynie z iphonami.

xiaomi mi band 5

Smartwatche Xiaomi

Ciekawą alternatywę do rozbudowanych w funkcje zegarków ma firma Xiaomi, w postaci jednego ze swoich flagowych produktów, czyli Xiaomi Mi Band 5.

Jest to produkt budżetowy, który posiada kilka naprawdę przydatnych funkcji.

Opaskę możemy sparować z telefonem, dzięki czemu tak jak w przypadku smartwatcha dostajemy powiadomienia na zegarek z wybranych aplikacji. Ciekawą opcją jest możliwość automatycznego wyzwalania migawki aparatu.

Jeśli chodzi o funkcje sportowe to opaska wskazuje nam pomiar ilości wykonanych kroków, spalone kalorie, pomiar tętna, wykres tętna i ilość kroków na godzinę. Opaska pozwala śledzić 11 rodzajów aktywności takich jak bieganie, pływanie w basenie, jazdę na rowerze, spacery, bieg na bieżni, freestyle, jazdę na rowerze stacjonarnym, skoki na skakance, jogę, ćwiczenia na maszynie eliptycznej i wiosłowanie.

Choć opaska posiada system PAI (Personal Activity Intelligence ), który jest odpowiednikiem Applowskiego pierścienia aktywności, a więc jest to funkcja, która ma za zadanie zachęcać nas do aktywności i choć posiada wymienione wyżej funkcje sportowe, to jednak musimy pamiętać, że daleko jej do typowego smartwatcha czy zegarka sportowego.

A może… bez smartwatcha?

A Wy do jakiej drużyny należycie? Smartwatch, zegarek sportowy, opaska, a może bieganie z dala od cywilizacji i jej gadżetów?

Naszym zdaniem gadżety są po to, żeby z nich korzystać i zdecydowanie posiadają masę ułatwiających życie funkcji, ale uważamy, że od czasu do czasu warto zostawić w domu wszystkie sprzęty, wbiec w las i poobcować sam na sam z naturą.

smartwatch samsung

Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .