Nowa era gier w domowym zaciszu z konsolą Playstation 5 – którą wybrać?

Konsole dziewiątej generacji, które pojawiły się w sprzedaży pod koniec 2020 roku, przyniosły prawdziwy przełom na rynku gier wideo. Długo oczekiwana premiera urządzeń pozwoliła tworzyć gry ze znacznie lepszą oprawą audiowizualną, które wykorzystują efekt ray tracingu czy haptyczne wibracje przy sterowaniu. Gdy założysz odpowiednie słuchawki, możesz cieszyć się dźwiękiem w prawdziwym formacie 3D. PlayStation 5 wreszcie umożliwia wykorzystanie dobrej jakości telewizora z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu i rozdzielczością 4K. Grzechem byłoby nie skorzystać z takich możliwości! Jeśli nie masz jeszcze konsoli PS5, pytanie nie brzmi, czy warto ją kupić. Należy się raczej zastanowić, jaką wersję wybrać.

Playstation 5 – Artykuł sponsorowany

Którą konsolę PS5 wybrać i dlaczego?

Firma Sony, tworząc konsolę PS5, nie poprzestała na premierowej wersji. Sprzęt jest cały czas ulepszany i oferowany w kilku wersjach – tak, by trafić w gusta zróżnicowanych grup odbiorców. PS4 można było kupić w wariancie podstawowym, a później w wersji slim, w kolorze czarnym i białym. Pojemność dysku, w zależności od wybranej opcji, mogła wynosić 500 GB lub 1TB. Co więcej, wprowadzono także PS4 z mocniejszym procesorem, aby można było grać w najnowsze gry z większą płynnością obrazu – w ten sposób powstała najmocniejsza wersja PS4, czyli PlayStation 4 Pro.

Wygląda na to, że historia się powtarza, a twórcy PS5 nie spoczywają na laurach, ponieważ konkurencja depcze im po piętach. Dlatego z myślą o różnych grupach wśród miłośników gamingu stworzono możliwość wyboru i właściwego dopasowania konsoli PS5 do swoich potrzeb. Jakie wersje PS5 obecnie można kupić? Przeglądając zestawy dostępne w sklepach, pewnie zauważysz następujące nazwy:

  • PlayStation 5 Slim Digital Edition 1TB;
  • PlayStation 5 Slim 1TB D Chassis;
  • PlayStation 5 Digital Edition;
  • PlayStation 5 C Chassis.

Jak odszyfrować te oznaczenia modeli, żeby mieć pewność, co tak naprawdę się kupuje? Na szczęście to dość proste! Dopisek Digital Edition oznacza brak napędu optycznego w konsoli. W tej wersji urządzenie działa dokładnie tak samo – ma identyczny procesor, system chłodzenia, oprogramowania czy dostępne porty, jednak nie dysponuje czytnikiem do fizycznych płyt. Mając taką konsolę, możesz grać, korzystając z cyfrowych wersji tytułów. Na tym urządzeniu nie zagrasz w grę pożyczoną od kolegi. Może ci to jednak zrekompensować niższa cena sprzętu.

Za co odpowiada dopisek slim? To informacja o wielkości konsoli. Po wielu miesiącach od premiery pierwotnej wersji z 2020 roku udało się trochę odchudzić konsolę. Teraz mieści się w mniejszej, elegancko prezentującej się obudowie. Ostatnia kwestia to wielkość wbudowanego dysku – 1 TB to obecnie maksymalna pojemność. Jeśli nie ma informacji o pojemności, oznacza to, że masz do czynienia ze starszą wersją konsoli PS5, która ma nieco mniej miejsca na dane – dokładnie 825 GB.

Jaka konsola PS5 najlepsza? Podsumowanie

To, której konsoli tak naprawdę potrzebujesz, zależy w dużej mierze od twoich nawyków jako gracza. Jeśli chcesz korzystać z abonamentu i często sięgać po nowe gry zamiast kolekcjonować wersje pudełkowe, wszystko przemawia za wyborem Digital Edition zamiast wersji standardowej z napędem optycznym. Masz w domu szybki internet? Ściąganie duży pakietów danych nie powinno być przesadnie czasochłonne! Co innego, jeśli masz naturę kolekcjonera, a oprócz gier lubisz też filmy. Wówczas fizyczny napęd na pewno się przyda, a konsola będzie pełnić także rolę odtwarzacza płyt DVD i Blu-ray.

Kwestia wielkości dysku także ma znaczenie. Jeśli grasz okazjonalnie i skupiasz się na maksymalnie kilku ulubionych tytułach, wystarczy 825 GB, czyli tyle, ile oferowała konsola, która trafiła na sklepowe półki w 2020 roku. Co innego, jeśli należysz do osób, którym wciąż brakuje przestrzeni na zapisywanie nowych gier. W takiej sytuacji lepiej wybrać PS5 w wersji 1 TB.

Zobacz konsole PS5 i akcesoria w sklepie MediaMarkt

Artykuł sponsorowany


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: