Jaki sprzęt na narty [PORADNIK]

Narciarstwo to piękny sport, który umożliwia obcowanie z naturą i podziwianie zimowych górskich krajobrazów. Sport, któremu towarzyszy atmosfera, która nie ma sobie równych. Zimowe szaleństwo na stoku, gorąca czekolada wypita z widokiem na góry, towarzystwo ludzi, którzy podzielają tą samą pasję, satysfakcjonujące uczucie zmęczenia, które pojawia się wieczorem po dniu pełnym wrażeń. 

Narciarstwo jest jednak również jednym z tych sportów, którego sporo osób nie próbuje ze względu na to ile wymaga sprzętu. Jeśli jesteś początkującym narciarzem i czytasz ten artykuł poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego jak ugryźć ten sport właśnie od strony sprzętowej. 

Kask narciarski 

Owszem, nie da się jeździć na nartach bez nart, ale bez kasku również się nie powinno, zwłaszcza jeśli jest się początkującym narciarzem, choć w kasku powinni jeździć wszyscy. Narciarstwo potrafi być mocno urazowym sportem, w którym wiele zależy nie tylko od nas. 

Wybór kasków narciarskich (i snowboardowych) jest bardzo szeroki, ich ceny wahają się od 150 zł nawet do 1000 zł. Dostępne na rynku kaski będą różnić się wagą, tworzywem z którego są wykonane, tkaniną, z której jest wykonana wewnętrzna wyściółka, sposobem regulacji etc. 

Przede wszystkim pamiętajmy, że każdy kask będzie lepszy niż jego brak. Przy wyborze kasku ważne jest dobranie właściwego rozmiaru i jego umiejętne dopasowanie. Naszym zdaniem akurat ten produkt, szczególnie jeśli kupujemy kask po raz pierwszy w życiu, warto zakupić w sklepie stacjonarnym. Sprzedawca pomoże nam wybrać odpowiednio dopasowany model. 

Z kwestii technicznych możemy zastanowić się czy wolimy kask z wbudowaną osłoną na oczy, czy wolimy korzystać z własnych gogli. Bardziej profesjonalne kaski wyposażone są w gardę, która ma chronić naszą szczękę. Natomiast w przypadku dzieci warto wybrać kask z choć minimalną zdolnością regulacji, jak wiemy małe główki lubią szybko rosnąć. 

Narty

Wybór modeli nart może przyprawić o zawrót głowy. Model wybieramy w zależności od tego jaki rodzaj narciarstwa nas interesuje – zjazdowe, slalomowe, a może coś bardziej uniwersalnego do jazdy typowo rekreacyjnej? Nie bez znaczenia jest również nasz wzrost. Narty powinny zostać do niego odpowiednio dobrane. To jak powinny być długie zależy od modelu, ale można przyjąć, że początkujący narciarz powinien wybrać narty o 10 cm krótsze niż jego wzrost. 

Ważna jest również twardość nart. Narty twarde będa bardziej dynamiczne, ale trudniej będzie nad nimi zapanować i wejść w nich w skręt. Początkującym poleca się bardziej miękkie modele.

Ważnym aspektem jest też waga nart. Lżejsze osoby powinny postawić na lżejsze modele. Waga nart ma znaczenie przy ich prowadzeniu, ale nie zapominajmy, że będziemy musieli te narty również nosić i wtedy również ich waga będzie istotnym aspektem. 

Poza wyborem samych nart ważne są wiązania i to żeby były dobrze wyregulowane. W serwisie narciarskim pomogą nam ustawić wiązania do naszej wagi i umiejętności, tak żeby w kluczowym momencie się wypięły, dla naszego bezpieczeństwa.

Buty narciarskie

Podobnie jak w przypadku nart i kasków modeli butów narciarskich mamy zatrzęsienie. Będą się one różnić konstrukcją, wagą, liczbą klamer, sposobem ich zapinania oraz twardością. W opisie danego modelu znajdziemy informację dla kogo są one polecane. Tak jak w przypadku kasku możemy zasięgnąć porady eksperta w sklepie lub poradzić się na narciarskim forum. 

To co istotne to odpowiednio dobrany rozmiar buta.  Buty narciarskie nie powinny być ani za duże ani za małe. Kupowanie za dużych butów, to najczęstszy błąd początkujących, który ma olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przed zakupem buta, czy to w sklepie czy w Internecie warto precyzyjnie zmierzyć długość i szerokość naszej stopy. Większość sklepów Internetowych zamieszcza na swoich stronach informacje na temat tego jaki rozmiar będzie odpowiedni dla danej długości stopy. 

Istotnym parametrem jest również flex buta, czyli poziom jest elastyczności. Buty twarde będą mniej wygodne i są przeznaczone dla bardziej doświadczonych narciarzy. W Internecie znajdziemy specjalne tabele, które pomoga nam dobrać właściwy flex buta w zależności od naszej masy ciała i umiejętności.

Podsumowanie

Nie zapominajmy, że nie trzeba od razu kupować wszystkich wyżej wymienionych sprzętów. Warto korzystać z szerokiego asortymentu wypożyczalni narciarskich. Jeśli braki sprzętowe i problem z jego zakupem są jedyną rzeczą, która was powstrzymuje od spróbowania tego sportu, to zdecydowanie postawcie na wypożyczanie sprzętu! Jeśli czujecie w kościach, że wasza przygoda z zimowym szaleństwem potrwa dłużej, to zacznijcie od zakupu butów, a wypożyczcie narty i kask.


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: