Kailas Fuga to linia butów do biegania w terenie chińskiej marki górskiej Kailas. Każdy z pięciu opisanych modeli ma podeszwę Vibram. Marka nie ma w Polsce dystrybutora, więc w praktyce kupisz je tylko w oficjalnym sklepie z cenami w euro albo w sklepie z innego kraju UE, który wysyła do Polski. Nikt z redakcji Motivato nie biegał w Fugach, więc nie znajdziesz tu wrażeń z własnych kilometrów. Zestawiamy pięć modeli według zastosowania i przy każdej liczbie piszemy, skąd pochodzi: z karty producenta, z laboratorium RunRepeat, z recenzji niezależnych testerów albo z naszego scenariusza obliczeń. Modele, które przebiegliśmy sami, znajdziesz w rankingu butów trailowych.
Kailas Fuga w skrócie: EX 330 (ultra na mieszanym terenie), EX Pro (starty z płytką węglową), EX 3 (najtańsze wejście, wersja szeroka), DU Monster (strome zejścia, najgłębszy bieżnik), DU 2 (szeroka platforma, także fastpacking).
Metoda: 5 kart produktu z kailasfuga.com, 2 testy laboratoryjne RunRepeat (EX Pro i EX 3), 7 recenzji z trzech serwisów (Road Trail Run, Believe in the Run, Live For The Outdoors), ceny przeliczone po kursie NBP z 12 października 2026 r. Bez własnego testu i bez ocen z naszego protokołu testowego.
Jak wygląda ranking butów Kailas Fuga według zastosowania?
Kolejność wynika z zastosowania, a nie z oceny. EX 330 mają najwięcej niezależnych recenzji i najwyższą ocenę specyfikacji, a DU 2 najniższą, bo nie znaleźliśmy dla nich ani recenzji, ani pomiaru laboratoryjnego.
| Model | Rola | Konstrukcja | Masa (EU 42) i drop | Cena (EUR i ~zł) | Ocena specyfikacji |
|---|---|---|---|---|---|
| Kailas Fuga EX 330 | Ultra i długie dystanse na mieszanym terenie | Pianka superkrytyczna, Vibram Megagrip, bieżnik 6/4 mm | 285 g, drop 5 mm | €180 (~790 zł) | 86/100 |
| Kailas Fuga EX Pro | Starty trailowe z płytką węglową | Pianka TPU superkrytyczna + płytka węglowa X, Megagrip | 275 g, drop 5 mm (zmierzony 7,2 mm) | €250 (~1097 zł) | 82/100 |
| Kailas Fuga EX 3 | Codzienny trail, najtańsze wejście, wersja szeroka | Pianka ECCEVAI (EVA), bez płytki, Megagrip, bieżnik 4 mm | 285 g, drop 8 mm (zmierzony 13,7 mm) | €160 (~702 zł) | 80/100 |
| Kailas Fuga DU Monster | Strome, techniczne podejścia i zejścia, maksymalna ochrona | Pianka TPU superkrytyczna, egzoszkielet pięty TPU, bieżnik 5/7 mm | 315 g, drop 5 mm | €220 (~966 zł) | 83/100 |
| Kailas Fuga DU 2 | Strome i mieszane trasy, szeroka platforma, fastpacking | Pianka o dwóch gęstościach, przód podeszwy 125 mm, Megagrip | 305 g, drop 6 mm | €190 (~834 zł) | 76/100 |
Masa i drop to deklaracje producenta dla męskiego EU 42 (EX Pro: model unisex), w nawiasie pomiar RunRepeat. Ceny pochodzą z oficjalnego sklepu kailasfuga.com (12.10.2026). Kwoty w złotych to przeliczenie po kursie NBP 4,3889 zł/EUR (tabela 198/A/NBP/2026 z 12.10.2026), a nie cena w polskim sklepie.
Ocena specyfikacji Motivato to skala 0–100 dla butów, w których redakcja nie biegała. Składają się na nią: konstrukcja i specyfikacja względem zastosowania (40 pkt), spójność i liczba niezależnych źródeł (30 pkt) oraz cena i dostępność w Polsce (30 pkt). Bez własnego testu żaden model nie dostaje więcej niż 89 punktów. Motivato Score przyznajemy tylko butom przebieganym przez redakcję, dlatego na tej stronie go nie ma.
| But | Masa (g) | Cena (€ / zł) |
|---|---|---|
| EX 330ultra | 285 | €180 / 790 |
| EX Prostart | 275 | €250 / 1097 |
| EX 3co dzień | 285 | €160 / 702 |
| DU Monsterstrome | 315 | €220 / 966 |
| DU 2szeroki | 305 | €190 / 834 |
Ceny Kailas Fuga to ceny w EUR z oficjalnego sklepu kailasfuga.com przeliczone po kursie NBP z 12.10.2026 (1 EUR = 4,3889 zł, NBP tabela A nr 198/A/NBP/2026). W Polsce nie ma dystrybutora, więc kwoty w złotych nie są ceną sklepową.
Czy buty Kailas Fuga są dobre i na czym opieramy ocenę?
W recenzjach Fugi wypadają w większości dobrze: testerzy chwalą gumę Vibram Megagrip, ochronę stopy i sprężyste pianki, a krytykują masę, krój i ceny. Słabiej wygląda zgodność katalogu z laboratorium, bo w obu zmierzonych modelach drop jest wyższy niż deklarowany. Liczba niezależnych źródeł waha się od trzech recenzji (EX 330) do zera (DU 2).
Kailas buduje Fugi z tych samych klocków: guma Vibram, pianki spieniane metodą superkrytyczną, dwustrefowe sznurowanie i mocno wzmocnione cholewki. Różnią się proporcje: EX Pro dostają płytkę węglową, DU Monster – najgłębszy bieżnik i stabilizator pięty, a EX 3 – prostszą piankę EVA i niższą cenę.
Technologie w butach Kailas Fuga
| Technologia | Modele | Co to jest | Podstawa informacji |
|---|---|---|---|
| Vibram Megagrip | Wszystkie modele | Mieszanka gumy Vibram na mokre i suche podłoże | Karty produktu Kailas |
| Vibram Litebase | Wszystkie modele | Cieńsza warstwa gumy dla niższej masy; producent podaje do 30% lżejszą podeszwę. RunRepeat zmierzył w EX Pro 1,2 mm gumy, w EX 3 1,8 mm | Deklaracja Kailas / pomiar RunRepeat |
| Vibram Traction Lug | EX 330, EX Pro, DU Monster, DU 2 GTX | Profil kołków bieżnika Vibram; Kailas deklaruje lepszą przyczepność i odbicie | Karty produktu Kailas |
| Pianka TPU superkrytyczna | EX Pro, DU Monster | Pianka TPU spieniana gazem; deklarowany zwrot energii 70–72% (EX Pro) i 72–75% (DU Monster) | Deklaracja; dla EX Pro także pomiar RunRepeat |
| Pianka superkrytyczna | EX 330 | Producent nie podaje polimeru; recenzenci RTR i LFTO piszą o superkrytycznej EVA | Deklaracja / recenzje |
| ECCEVAI | EX 3 | Pianka na bazie EVA. „O 20% lepsze odbicie” podają karty EX 3 W, BOA, GTX i wersji damskiej, ale nie główna karta męskich EX 3 | Deklaracja; pomiar RunRepeat |
| Płytka węglowa X | EX Pro | Jednoczęściowa płytka z włókna węglowego w kształcie litery X | Karta produktu Kailas |
| AWS 3.0 | EX 330, EX Pro, EX 3, DU Monster, DU 2 | Sznurowanie w dwóch strefach: osobno przód stopy i część przy kostce, żeby stopa nie zjeżdżała na zejściach | Karty produktu Kailas |
| XDiMESH | EX 330, EX Pro, DU Monster, DU 2 | Siatka cholewki z folią TPU; producent deklaruje wyższą trwałość i przewiewność | Karty produktu Kailas |
| Egzoszkielet pięty TPU | DU Monster, DU 2 | Zewnętrzna struktura z TPU, która ma trzymać piętę i staw skokowy na nierównym podłożu | Karty produktu Kailas |
Skąd pochodzą dane i czego nie wiemy
Na tej stronie nie ma poziomu „test własny”. Każdą informację przypisujemy do jednego z czterech źródeł:
- Deklaracje producenta: karty produktu w oficjalnym sklepie kailasfuga.com, masa dla męskiego EU 42 (EX Pro: unisex). To dane marketingowe; dla dwóch modeli laboratorium pokazało, że nie wszystkie się zgadzają.
- Pomiar laboratoryjny RunRepeat: badania EX Pro i EX 3 (przekrój buta, twardość i zwrot energii pianki, zużycie gumy). RunRepeat nie podaje rozmiaru badanej pary, więc masy z laboratorium nie da się wprost porównać z katalogiem.
- Recenzje niezależnych testerów: Road Trail Run (EX 330, EX Pro, DU Monster), Believe in the Run (EX 330, EX Pro, DU Monster) i Live For The Outdoors (EX 330). Własną wagę w swoim rozmiarze podaje tylko Road Trail Run; masy w recenzjach BITR wyglądają na przepisane ze specyfikacji. Przynajmniej część testerów dostała egzemplarze od marki (BITR pisze o tym wprost).
- Scenariusze: przeliczenia z euro na złote i koszt zakupu na kilometr. To nasze obliczenia, nie dane o trwałości.
Jak oceniamy buty, które przebiegamy sami, opisujemy na stronie Jak testujemy sprzęt?.
Główne ograniczenia tej oceny: DU 2 nie mają żadnego niezależnego źródła, a EX 3 tylko pomiar laboratoryjny bez recenzji terenowej. Believe in the Run pisze wprost, że testował drugą generację EX 330; pozostałe recenzje z 2026 r. najpewniej też jej dotyczą (wnioskujemy to z dat i masy).
Czym różnią się modele Kailas Fuga?
Pięć profili poniżej opisuje buty o różnych zadaniach: od ultra na mieszanym terenie, przez starty z płytką, po ciężkie, stabilne buty na strome zejścia. Przy każdym modelu oddzielamy deklarację producenta od pomiaru i od opinii recenzentów.
1. Kailas Fuga EX 330
Ultra i długie dystanse na mieszanym terenie

| Parametr | Wartość | Podstawa danych |
|---|---|---|
| Kategoria | Ultra, długie dystanse, mieszany teren | Deklaracja producenta |
| Generacja | Druga (sklep: „2025 New”), o 25 g lżejsza od pierwszej | Karta produktu kailasfuga.com |
| Masa | 285 g (męskie EU 42) | Deklaracja producenta |
| Masa w recenzji | 297 g (US 9 / EU 42,5) | Recenzja Road Trail Run |
| Drop | 5 mm | Deklaracja producenta |
| Stack | 39 mm pięta / 34 mm przód | Podawane przez recenzentów (RTR, BITR, LFTO); brak na karcie producenta |
| Pianka | Superkrytyczna, skład niepodany; o 23% lepsze odbicie i 21% grubsza amortyzacja niż w EX 3 | Deklaracja producenta |
| Płytka | Brak według BITR; RTR tego nie rozstrzyga | Recenzje |
| Podeszwa | Vibram Megagrip, Litebase, Traction Lug; bieżnik 6 mm po bokach, 4 mm w środku i z tyłu | Deklaracja producenta |
| Szerokość platformy | 90 mm pięta / 55 mm śródstopie / 115 mm przód | Pomiar recenzenta RTR |
| Pomiar laboratoryjny | Brak danych RunRepeat | — |
| Cena | €180 (~790 zł wg kursu NBP z 12.10.2026) | kailasfuga.com, 12.10.2026 |
| Ocena specyfikacji Motivato | 86/100 | Ocena redakcyjna bez testu |
Zalety:
- Recenzenci wszystkich trzech serwisów opisują piankę jako sprężystą i dobrze chroniącą stopę na długim, technicznym dystansie.
- Believe in the Run ocenia działanie w terenie na A, a Live For The Outdoors daje 4,0/5 z wysokimi notami za komfort i ochronę (po 4,5).
- LFTO chwali przewiewny język i siatkę cholewki oraz dobrze działające sznurowanie szybkiego wiązania.
- Dwie wysokości bieżnika (6 i 4 mm) według LFTO dobrze stabilizują stopę na mieszanym podłożu.
Wady:
- Masa: RTR zważył 297 g w rozmiarze US 9, a BITR pisze wprost, że to nie są lekkie buty.
- Wąskie śródstopie i platforma, które w technicznym terenie nie każdemu pasują (RTR, LFTO).
- LFTO: twarde haczyki pod kostką potrafią uwierać na nierównym podłożu i w piasku, usztywnienie pięty jest przesadnie twarde, a przyczepność na mokrej trawie słabsza.
- BITR: konstrukcja przekombinowana, mało czucia podłoża, buty są trochę za długie, a sznurówki szybkiego wiązania trudno schować do kieszonki.
Dla kogo: Dla biegaczy ultra na trasach 50–100+ km po mieszanym terenie, którzy lubią wysoką piankę, ale z precyzyjnym, ciasnym trzymaniem stopy.
Nie dla: Osób z szerokim śródstopiem, biegaczy szukających czucia podłoża i tych, którzy dużo biegają po piasku.
2. Kailas Fuga EX Pro
Starty trailowe z płytką węglową

| Parametr | Wartość | Podstawa danych |
|---|---|---|
| Kategoria | Mieszany teren według producenta; materiały prasowe pozycjonują je jako buty startowe | Deklaracja producenta |
| Masa | 275 g (EU 42, model unisex) | Deklaracja producenta |
| Masa zmierzona | 272 g (rozmiar niepodany) / 278 g (US 8,5 / EU 42) | Pomiar RunRepeat / recenzja Road Trail Run |
| Drop | 5 mm deklarowane / 7,2 mm zmierzone | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Stack | 35/30 mm deklarowane / 37,9/30,7 mm zmierzone | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Pianka | TPU superkrytyczna, deklarowane 70–72% odbicia; zmierzony zwrot energii 71,6% pięta / 73,1% przód | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Twardość pianki | 24,0 HA (średnia butów trailowych w bazie: 21,4 HA) | Pomiar RunRepeat |
| Płytka | Węglowa, jednoczęściowa, w kształcie litery X | Deklaracja producenta |
| Podeszwa | Megagrip, Litebase, Traction Lug; bieżnik 4/6 mm deklarowany, 3,7 mm zmierzony; współczynnik tarcia na mokrym betonie 0,60 w teście RunRepeat (średnia 0,68) | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Szerokość | 91,6 mm (średnia 95,7 mm); przód 70,7 mm (średnia 74,3 mm) | Pomiar RunRepeat |
| Cena | €250 (~1097 zł wg kursu NBP z 12.10.2026) | kailasfuga.com, 12.10.2026 |
| Ocena specyfikacji Motivato | 82/100 | Ocena redakcyjna bez testu |
Zalety:
- Zwrot energii zmierzony przez RunRepeat (71,6–73,1%) zgadza się z deklaracją producenta. Spośród dwóch zmierzonych modeli tylko tu deklaracja się potwierdziła.
- Recenzenci Road Trail Run chwalą sprężystą piankę, przewiewną cholewkę i to, że buty radzą sobie na różnym podłożu.
- Believe in the Run w podsumowaniu wymienia przyczepność gumy Vibram jako atut, a RunRepeat zmierzył zużycie gumy 0,8 mm (średnia 0,9 mm).
Wady:
- €250 to najwyższa cena wśród podstawowych modeli Fuga.
- RunRepeat ma zastrzeżenia do trwałości cholewki w przodzie i do grubego, 10,4-milimetrowego języka.
- Zwężony przód: wąski w pomiarze RunRepeat, a według RTR spiczasty i uciskający od strony małego palca.
- Recenzenci RTR piszą o potrzebie rozchodzenia, sznurowaniu do dopracowania i masie nieco wysokiej jak na trailowe buty z płytką.
- Obie osoby testujące dla Believe in the Run miały słabszą przyczepność przy odbiciu z palców na podbiegach; jedna z nich wiąże to ze zwężonym przodem, przez który guma nie może dobrze pracować.
- Believe in the Run wystawia C za wartość i C za działanie i słabo ocenia trzymanie stopy; drugiemu testerowi cała platforma wydała się za długa i za szeroka.
Recenzenci nie zgadzają się co do kroju: laboratorium, RTR i jedna z osób testujących dla BITR widzą wąski przód, a druga za dużą platformę. To mocny argument, żeby EX Pro przymierzyć, zanim zapłacisz za nie jako za buty startowe.
Dla kogo: Dla biegaczy, którzy chcą sprężystej pianki i płytki na starty od kilkudziesięciu kilometrów po umiarkowanie techniczny teren i mają wąską lub średnią stopę.
Nie dla: Osób z szerokim przodem stopy, biegaczy na bardzo technicznych, skalistych trasach (RunRepeat ocenia je tam słabo) i tych, którzy liczą każdą złotówkę.
3. Kailas Fuga EX 3
Codzienny trail, najtańsze wejście i wersja szeroka

| Parametr | Wartość | Podstawa danych |
|---|---|---|
| Kategoria | Mieszany teren | Deklaracja producenta |
| Masa | 285 g (męskie EU 42) | Deklaracja producenta |
| Masa zmierzona | 293 g (rozmiar niepodany) | Pomiar RunRepeat |
| Drop | 8 mm deklarowane / 13,7 mm zmierzone | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Stack | 36/28 mm deklarowane / 38,4/24,7 mm zmierzone | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Pianka | ECCEVAI na bazie EVA, deklarowane o 20% lepsze odbicie; zmierzony zwrot energii 44,1% pięta / 48,1% przód | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Twardość pianki | 21,1 HA | Pomiar RunRepeat |
| Płytka | Brak | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Podeszwa | Megagrip + Litebase; bieżnik 4 mm deklarowany, 3,4 mm zmierzony; zużycie gumy 0,7 mm | Deklaracja / pomiar RunRepeat |
| Szerokość | 92,0 mm; przód 75,5 mm (średnia 74,3 mm) | Pomiar RunRepeat |
| Wersje szerokości | Regular i Wide na karcie EX 3. Osobny model EX 3 W (męski, szeroki) ma na karcie inną piankę („Thick EVA”) i masę ok. 251 g | Karty produktu kailasfuga.com |
| Cena | €160 (~702 zł wg kursu NBP z 12.10.2026) | kailasfuga.com, 12.10.2026 |
| Ocena specyfikacji Motivato | 80/100 | Ocena redakcyjna bez testu |
Zalety:
- Najtańszy model Fuga z gumą Vibram Megagrip.
- W teście ścieralności RunRepeat guma straciła tylko 0,7 mm, a całość dostała dobrą ocenę trwałości.
- RunRepeat chwali stabilność, przemyślaną cholewkę i uniwersalność na różnym podłożu; wysoka pięta pasuje osobom lądującym na pięcie.
- Na karcie produktu można wybrać szerokość Wide.
Wady:
- Zwrot energii 44,1–48,1% to wynik niski; RunRepeat wymienia go jako główną wadę.
- Drop zmierzony na 13,7 mm zamiast deklarowanych 8 mm.
- Standardowa wersja według RunRepeat nie pasuje do szerokich stóp.
- RunRepeat uznaje cenę za wysoką względem tego, co buty dają, a w Polsce dochodzą jeszcze ewentualne opłaty importowe.
EX 3 nie mają recenzji terenowej żadnego z trzech serwisów, z których korzystamy. Wszystko powyżej pochodzi z karty producenta albo z laboratorium.
Dla kogo: Dla biegaczy, którzy chcą poznać Kailas Fuga najmniejszym kosztem, lądują na pięcie i szukają trwałej gumy na codzienne treningi w lesie i górach.
Nie dla: Osób przyzwyczajonych do niskiego dropu (4–6 mm) i tych, którzy szukają sprężystej, dynamicznej pianki.
4. Kailas Fuga DU Monster
Strome, techniczne podejścia i zejścia (maksymalna ochrona)

| Parametr | Wartość | Podstawa danych |
|---|---|---|
| Kategoria | Strome i złożone podłoże | Deklaracja producenta |
| Premiera | Maj 2026 | Data dodania do sklepu kailasfuga.com |
| Masa | 315 g (męskie EU 42) | Deklaracja producenta |
| Masa w recenzji | 330 g (US 10) | Recenzja Road Trail Run |
| Drop | 5 mm (35/30 mm) | Deklaracja producenta |
| Pianka | TPU superkrytyczna, deklarowane 72–75% odbicia | Deklaracja producenta (brak pomiaru) |
| Podeszwa | Megagrip, Litebase, Traction Lug; bieżnik 5 i 7 mm | Deklaracja producenta |
| Stabilizacja | Egzoszkielet pięty z TPU, sznurowanie AWS 3.0 | Deklaracja producenta |
| Szerokość platformy | 98 mm pięta / 60 mm śródstopie / 130 mm przód | Pomiar recenzenta RTR |
| Pomiar laboratoryjny | Brak danych RunRepeat | — |
| Cena | €220 (~966 zł wg kursu NBP z 12.10.2026) | kailasfuga.com, 12.10.2026 |
| Ocena specyfikacji Motivato | 83/100 | Ocena redakcyjna bez testu |
Zalety:
- Road Trail Run chwali ochronę, stabilność, przyczepność i amortyzację.
- Believe in the Run wystawia A za działanie: guma i bieżnik 5/7 mm dobrze trzymają na mokrej i suchej skale.
- Według BITR sznurowanie AWS 3.0 łatwo dociągnąć i nie luzuje się w trakcie biegu, a przód pianki jest miękki.
- Najgłębszy bieżnik w linii Fuga (7 mm w części kołków).
Wady:
- Masa: 315 g według producenta, 330 g w egzemplarzu RTR (US 10).
- Słaba przewiewność według RTR; BITR pisze, że w DU Monster jest wyjątkowo ciepło, a cholewka wolno oddaje wodę po przejściu przez strumień.
- BITR: na łatwym terenie pięta wydaje się „martwa” w porównaniu z przodem, a cała konstrukcja jest ciężka i rozbudowana.
- Cena (€220) i krzykliwy kolor, który wytyka RTR.
W sprawie rozmiaru recenzenci się różnią: RTR ocenia DU Monster jako standardowe rozmiarowo, z obszernym przodem, a obaj testerzy BITR uznali je za za długie i radzą zejść co najmniej o pół numeru.
Dla kogo: Dla biegaczy w wysokich górach, którzy na strome podejścia i długie, techniczne zejścia przedkładają ochronę i stabilność nad lekkość.
Nie dla: Osób, które szukają lekkich butów na ultra albo biegają szybko po ubitych ścieżkach i w upale.
5. Kailas Fuga DU 2
Strome i mieszane trasy, szeroka platforma, także fastpacking

| Parametr | Wartość | Podstawa danych |
|---|---|---|
| Kategoria | Strome stoki i mieszany teren | Deklaracja producenta |
| Masa | 305 g (rozmiar 42) | Deklaracja producenta |
| Drop | 6 mm | Deklaracja producenta |
| Stack | 35/29 mm (podany tylko na kartach wersji BOA i GTX) | Deklaracja producenta |
| Pianka | Producent nie podaje wprost polimeru: karta BOA opisuje EVA o dwóch gęstościach z superkrytycznie spienionym przodem; główna karta podaje o 7% grubszą piankę i 27% lepsze odbicie bez punktu odniesienia | Deklaracja producenta |
| Podeszwa | Megagrip + Litebase, przód szeroki na 125 mm; bieżnik 4 mm (karty BOA i GTX) | Deklaracja producenta |
| Stabilizacja | Egzoszkielet pięty z TPU, sznurowanie AWS 3.0 | Deklaracja producenta |
| Niezależne recenzje i pomiary | Brak (stan na 12.10.2026) | — |
| Cena | €190 (~834 zł wg kursu NBP z 12.10.2026) | kailasfuga.com, 12.10.2026 |
| Ocena specyfikacji Motivato | 76/100 | Ocena redakcyjna bez testu |
Zalety (według producenta):
- Przód podeszwy szeroki na 125 mm, czyli stabilna platforma na strome i śliskie stoki.
- Egzoszkielet pięty z TPU i dwustrefowe sznurowanie AWS 3.0, które mają trzymać stopę na zejściach.
- Kilka wersji do wyboru: BOA, Gore-Tex i Black Solitude; wersję GTX producent poleca także na trekking i fastpacking.
- O €30 tańsze od DU Monster.
Wady:
- Nie znaleźliśmy żadnej niezależnej recenzji ani pomiaru, więc wszystko, co wiadomo o DU 2, pochodzi od producenta.
- 305 g to o 20 g więcej niż w EX 330 i EX 3 (wszystko według deklaracji).
- 125 mm to szerokość podeszwy w przodzie, a nie cholewki; ile miejsca jest w środku, nikt nie zmierzył.
- Główna karta produktu nie podaje stacku ani wysokości kołków bieżnika.
Dla kogo: Dla osób, które chcą szerokiej, stabilnej platformy na strome trasy i łączą bieganie z szybkim marszem z plecakiem, a brak recenzji ich nie zniechęca.
Nie dla: Biegaczy, którzy przed zakupem chcą niezależnych opinii, i tych, którzy szukają lekkich butów.
Czy deklaracje Kailas Fuga zgadzają się z pomiarami?
Częściowo. Pianka EX Pro oddaje w laboratorium tyle energii, ile obiecuje producent, ale drop obu zmierzonych modeli jest wyższy niż w katalogu: w EX 3 13,7 mm zamiast 8 mm, w EX Pro 7,2 mm zamiast 5 mm. EX 330, DU Monster i DU 2 nie mają niezależnego pomiaru.
| Parametr | EX 3: deklaracja | EX 3: pomiar | EX Pro: deklaracja | EX Pro: pomiar |
|---|---|---|---|---|
| Stack pięta | 36 mm | 38,4 mm | 35 mm | 37,9 mm |
| Stack przód | 28 mm | 24,7 mm | 30 mm | 30,7 mm |
| Drop | 8 mm | 13,7 mm | 5 mm | 7,2 mm |
| Masa | 285 g (EU 42) | 293 g (rozmiar niepodany) | 275 g (EU 42) | 272 g (rozmiar niepodany) |
| Wysokość kołków bieżnika | 4 mm | 3,4 mm | 4/6 mm | 3,7 mm |
| Zwrot energii | „+20% odbicia” | 44,1% / 48,1% | 70–72% | 71,6% / 73,1% |
Kailas Fuga EX Pro
Drop (mm) różnica +2,2 mm
Stack pod piętą (mm) różnica +2,9 mm
Stack pod przodostopiem (mm) różnica +0,7 mm
Masa (g) różnica −3 g
Kailas Fuga EX 3
Drop (mm) różnica +5,7 mm
Stack pod piętą (mm) różnica +2,4 mm
Stack pod przodostopiem (mm) różnica −3,3 mm
Masa (g) różnica +8 g
Pomiary pochodzą z laboratorium RunRepeat, nie z testów Motivato. RunRepeat nie podaje rozmiaru mierzonej pary, a wartości deklarowane producenta dotyczą rozmiaru EU 42 (EX 3 męski, EX Pro unisex), więc drobne różnice masy mogą wynikać z rozmiaru. Drop to różnica stacku pod piętą i pod przodostopiem.
Największa różnica dotyczy EX 3. Przód jest w pomiarze o ponad 3 mm niższy, a pięta o ponad 2 mm wyższa niż w katalogu, więc buty zachowują się raczej jak klasyczne konstrukcje z wysokim dropem. Jeśli biegasz w butach z dropem 4–6 mm, EX 3 mogą wymagać przyzwyczajenia łydek i ścięgien Achillesa. Osobom lądującym na pięcie ta geometria może z kolei odpowiadać; RunRepeat wprost poleca EX 3 takim biegaczom.
W EX Pro rozbieżność jest mniejsza (2,2 mm) i dotyczy głównie pięty. Zgodność zwrotu energii z deklaracją jest dobrym sygnałem dla pianki TPU, ale nic nie mówi o pozostałych modelach z tą pianką: DU Monster nikt nie zmierzył.
Tych liczb nie należy nadinterpretować. RunRepeat nie podaje rozmiaru badanej pary, a producent nie pisze, w którym miejscu i w jakim rozmiarze mierzy stack, więc metody mogą się różnić. Kołki 6 mm w EX Pro zajmują tylko część podeszwy, więc pojedynczy pomiar 3,7 mm nie oznacza, że deklaracja jest fałszywa. Różnica 5,7 mm w dropie EX 3 jest jednak za duża, żeby wyjaśnić ją samą metodą pomiaru.
EX 330, EX 3 czy EX Pro? Generacje, wersje szerokie, GTX i BOA
Do długich ultra wybierz EX 330, na starty z płytką EX Pro, a na codzienne bieganie i szeroką stopę EX 3. Uważaj na nazwy: EX 330 mają dwie generacje, EX 3 W to wersja szeroka, a nie damska, a DU Monster, DU 2 i starsze DU Dual BOA to trzy różne modele.
Wyszukiwarki wciąż pokazują też starsze modele (Fuga Pro 3 i 4, Elite 2, EX 2). Ich recenzje nie opisują obecnych butów. Tekst o Fuga Pro 3 w iRunFar jest zresztą materiałem sponsorowanym, a nie testem.
Generacje i nazwy, które łatwo pomylić
| Wersja | Co ją wyróżnia | Cena (EUR i ~zł) | Uwagi |
|---|---|---|---|
| EX 330 pierwszej generacji (2024) | 310 g, stack 39/34 mm, drop 5 mm, bieżnik 4 mm | Brak w sklepie | Dane z polskiej publikacji prasowej z 2024 r.; kupując z drugiej ręki lub na wyprzedaży, sprawdź generację |
| EX 330 drugiej generacji („2025 New”) | 285 g, bieżnik 6/4 mm | €180 (~790 zł) | Obecny model z rankingu |
| EX 3 W | Męska wersja szeroka (W = wide); karta podaje „Thick EVA” i ok. 251 g | €160 (~702 zł) | Damskie modele mają w nazwie „Women’s”. Pewniejszy wybór szerokości: opcja Wide na karcie EX 3 |
| EX Pro Gaiter (EX PRO G) | Zintegrowana stuptutowa cholewka; 269 g (EU 42) według materiałów prasowych | €290 (~1273 zł) | Według materiałów prasowych przeznaczona na starty 30–100 km; brak niezależnej recenzji |
| The FUGA Big Test Exclusive EX PRO | Parametry jak w EX Pro | €250 (~1097 zł) | Sklep nie wyjaśnia, czym różni się od zwykłego EX Pro |
| DU Monster | 5 mm drop, pianka TPU, bieżnik 5/7 mm | €220 (~966 zł) | Nowość z maja 2026 r. |
| DU Dual BOA | Starszy model: 8 mm drop, pianka z PEBAX | €240 (~1053 zł) | Poza główną nawigacją sklepu, niskie stany |
Kiedy dopłacić do GTX albo BOA?
| Wersja | Zmiana | Cena (EUR i ~zł) |
|---|---|---|
| EX 3 BOA | Pokrętło BOA zamiast sznurowania | €170 (~746 zł) |
| EX 3 GTX | Membrana Gore-Tex, siatka wiatroszczelna; producent poleca ją na mokre warunki i zimę | €180 (~790 zł) |
| EX 3 GTX BOA | BOA + Gore-Tex | €190 (~834 zł) |
| DU 2 BOA | Pokrętło BOA, drop 6 mm (35/29), bieżnik 4 mm | €220 (~966 zł) |
| DU 2 GTX (niski) | Gore-Tex Invisible Fit, 328 g, Traction Lug | €220 (~966 zł) |
| Black Solitude DU 2 BOA / GTX BOA | Edycja kolorystyczna z BOA, w drugiej wersji z Gore-Tex | €220 / €240 (~966 / ~1053 zł) |
Membrana ma sens na polską jesień i zimę: zimne kałuże, mokrą trawę, rozmokłe, błotniste ścieżki i śnieg. Latem i na trasach z brodami gorzej, bo buty z membraną są mniej przewiewne, a woda wlana górą zostaje w środku. Masy i dropu EX 3 GTX producent nie podaje. Żadna z wersji GTX i BOA nie ma niezależnej recenzji. Więcej o wyborze butów na mokre miesiące piszemy w rankingu butów do biegania zimą.
BOA przyda się, jeśli często poprawiasz sznurowanie w rękawiczkach albo chcesz szybko dociągać buty przed zejściem. Kosztuje €10 (EX 3) albo €30 (DU 2) więcej niż wersja sznurowana.
Ile kosztuje kilometr w butach Kailas Fuga?
Przy naszych założeniach od 1,00 zł/km (EX 3) do 2,44 zł/km (EX Pro). To scenariusz: cena przeliczona z euro, podzielona przez przyjęty przebieg. Nie uwzględnia ewentualnych opłat importowych ani faktycznej trwałości, której dla Fug nie znamy.
Formuła: koszt zakupu na kilometr = cena nowej pary / założony przebieg
Przebiegi dla Kailas Fuga są założeniami redakcji, a nie danymi z testu długodystansowego. Dla porównania dodaliśmy trzy modele, które opisujemy w innych rankingach, liczone tą samą metodą.
Model scenariuszowy (cena / założony przebieg), nie gwarancja trwałości ani pełny koszt posiadania. Przebiegi są założeniami Motivato, nie wynikami testów. Ceny Kailas Fuga to ceny w EUR z oficjalnego sklepu kailasfuga.com przeliczone po kursie NBP z 12.10.2026 (1 EUR = 4,3889 zł, NBP tabela A nr 198/A/NBP/2026). W Polsce nie ma dystrybutora, więc kwoty w złotych nie są ceną sklepową.
| Model butów | Rola | Cena nowej pary | Założony przebieg | Podstawa przebiegu | Koszt zakupu na km |
|---|---|---|---|---|---|
| Kailas Fuga EX 3 | Codzienny trail | ~702 zł (€160) | 700 km | Scenariusz: guma Megagrip, niskie zużycie bieżnika w teście RunRepeat (0,7 mm) | 1,00 zł/km |
| Kailas Fuga EX 330 | Ultra | ~790 zł (€180) | 650 km | Scenariusz: trening i ultra na mieszanym terenie | 1,22 zł/km |
| Kailas Fuga DU 2 | Strome i mieszane trasy | ~834 zł (€190) | 700 km | Scenariusz: podwójna gęstość, szeroka podeszwa | 1,19 zł/km |
| Kailas Fuga DU Monster | Strome, techniczne trasy | ~966 zł (€220) | 700 km | Scenariusz: grubszy bieżnik 5/7 mm | 1,38 zł/km |
| Kailas Fuga EX Pro | Starty z płytką | ~1097 zł (€250) | 450 km | Scenariusz: buty startowe, uwagi o trwałości cholewki | 2,44 zł/km |
| Kiprun Kipsummit Max | Góry i trail ultra | ~629 zł | 700 km | Scenariusz porównawczy | 0,90 zł/km |
| Kiprun MT3 | Błoto i trudny teren | ~369 zł | 700 km | Scenariusz porównawczy | 0,53 zł/km |
| Hoka Speedgoat 6 | Trail ultra | ~660 zł | 600 km | Scenariusz porównawczy | 1,10 zł/km |
Ceny Kiprun i Hoka to ceny w polskich sklepach z naszych rankingów tych marek. Kwoty Kailas są przeliczeniem z euro i mogą wzrosnąć o podatki lub cło przy imporcie. Nawet bez nich EX 330 wychodzą w tym scenariuszu o 0,12 zł/km drożej niż Speedgoat 6, a EX Pro kosztują za kilometr o ponad 1 zł więcej niż DU Monster, kolejne w tabeli.
Gdzie kupić Kailas Fuga w Polsce?
Według stanu na 12 października 2026 r. nie ma polskiego dystrybutora ani ofert na Ceneo, a na liście 165 sklepów partnerskich marki nie ma żadnego z Polski. Najpewniejszym źródłem jest oficjalny sklep kailasfuga.com z cenami w euro; cła i podatki importowe pokrywa kupujący. Sklep z innego kraju UE, który wysyła do Polski, pozwala uniknąć opłat importowych.
Co sprawdziliśmy w polskich i europejskich sklepach
| Miejsce | Stan na 12.10.2026 |
|---|---|
| Ceneo | Brak ofert Kailas Fuga |
| Amazon.pl | Oferta męskich EX 3 od sprzedawcy „Kailas-outdoor”; nie sprawdziliśmy, czy to sklep marki, a ceny nie udało się odczytać |
| Tradeinn / Runnerinn | Karta EX 3 bez widocznej ceny i rozmiarów |
| Allegro | Nie zweryfikowaliśmy |
| Barrabes (UE) | EX 3 niedostępne |
| Deporvillage (UE, domena .pl) | Strona marki istnieje, cen nie potwierdziliśmy |
| Sklepy partnerskie Kailas | 165 punktów: Włochy 90, Hiszpania 44, Francja 15, Tajlandia 7, Portugalia 3, do tego Chiny, Hongkong, Makau i Wietnam; Polski brak |
| Oficjalny sklep kailasfuga.com | Ceny w euro, wysyłka do Polski, wersje językowe EN/ES/FR/IT |
Wysyłka, podatki i zwroty w oficjalnym sklepie
| Warunek | Co podaje sklep |
|---|---|
| Wysyłka standardowa | Bezpłatna powyżej €100 (każda para butów przekracza ten próg), poniżej tej kwoty €12,99; realizacja 1–3 dni robocze + dostawa 7–15 dni roboczych |
| Wysyłka ekspresowa | €29,99; dostawa 3–5 dni roboczych |
| Podatki i cło | Karty produktu mają przy cenie dopisek „VAT INCLUDE”, ale regulamin wysyłki zaznacza, że podatek nie jest wliczony, a paczki są doręczane bez opłaconego cła i podatków. Należności importowe pokrywa kupujący; przy wysyłce ekspresowej podatki są „bardziej prawdopodobne” |
| Zwroty | 30 dni od otrzymania, buty nienoszone, w oryginalnym opakowaniu; zwrot trzeba najpierw uzgodnić mailowo, a koszt odesłania z przyczyn klienta ponosi kupujący. Adres zwrotów to magazyn w Kantonie w Chinach |
| Wymiana rozmiaru | Sklep nie wymienia bezpośrednio: trzeba zwrócić buty i złożyć nowe zamówienie |
| Gwarancja | Roczna; wadliwy produkt trzeba po uzgodnieniu mailowym odesłać na własny koszt do inspekcji i naprawy lub wymiany |
Poza EX Pro (model unisex) każdy z pozostałych czterech modeli ma w sklepie wersję damską w tej samej cenie.
Sklep nie podaje wprost, skąd wysyła zamówienia do Polski. Adres zwrotów w Chinach i zapis o cle sugerują wysyłkę spoza Unii, ale tego nie potwierdziliśmy. Dopisek „VAT INCLUDE” na kartach produktu i zapis regulaminu o niewliczonym podatku są sprzeczne, więc nie wiemy, czy cena dla Polski zawiera VAT. Jeśli paczka przyjdzie spoza UE, przy wartości powyżej 150 euro (a każdy model kosztuje więcej) dochodzą: cło, VAT importowy 23% (liczony od ceny powiększonej o cło) oraz opłata przewoźnika za odprawę.
Jak kupić bez niespodzianek:
- Ustal rozmiar przed zamówieniem. Zwrot do Chin jest płatny, wymaga zgody sklepu i trwa, więc wymiana rozmiaru to tygodnie, a nie dni. Zajrzyj do sekcji o rozmiarach poniżej.
- Sprawdź swój rozmiar w sklepie. 12 października 2026 r. męskie EU 42 były dostępne w EX Pro, EX 330 i EX 3, a z DU Monster została jedna para. Damskich EU 42 w EX 330, EX 3 i DU Monster nie było.
- Policz całość przed płatnością. Sprawdź w koszyku, czy kwota zawiera podatek, a w razie wątpliwości zapytaj obsługę sklepu, zanim zapłacisz.
- Przymierzaj w domu. Zwrot obejmuje tylko buty nienoszone, więc przymiarka na dywanie tak, bieg próbny po ulicy nie.
- Rozważ sklep z UE. Większość partnerów Kailas to sklepy we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Zakup w sklepie z UE, który wysyła do Polski, nie wiąże się z cłem ani VAT-em importowym; sprawdź tylko jego koszty wysyłki i zwrotu.
- Ostrożnie z ofertami, których sprzedawcy nie da się zidentyfikować. Marka nie ma w Polsce sklepów partnerskich, a sprzedawcy na Amazon.pl nie zweryfikowaliśmy. Przy nieznanym sprzedawcy niska cena to raczej pytanie o pochodzenie butów niż okazja.
Jak dobrać rozmiar butów Kailas Fuga?
Źródła się różnią. Road Trail Run uznaje EX 330, EX Pro i DU Monster za standardowe rozmiarowo. Believe in the Run porównuje EX 330 do rozmiarówki Salomon S/Lab (pół numeru mniej tylko w numeracji US), a przy DU Monster radzi zejść co najmniej o pół numeru. Pewniejsza jest szerokość: EX Pro i EX 330 są węższe, pierwsze w przodzie, drugie w śródstopiu.
| Model | Długość według źródeł | Szerokość według źródeł |
|---|---|---|
| EX 330 | RTR: standardowy rozmiar. BITR: trochę za długie; rozmiar jak w butach Salomon S/Lab, czyli pół numeru mniej tylko w numeracji US | RTR: wąsko-średnie; LFTO: wąskie śródstopie |
| EX Pro | RTR: standardowy rozmiar. Użytkownicy w RunRepeat (14 głosów): nieco za duże | RunRepeat: 91,6 mm szerokości i 70,7 mm w przodzie (średnie 95,7 i 74,3 mm); RTR: spiczasty przód; BITR: według jednej osoby testującej wąski przód, według drugiej za duża platforma |
| EX 3 | Użytkownicy w RunRepeat (11 głosów): standardowy rozmiar | RunRepeat: 92,0 mm, przód 75,5 mm (powyżej średniej 74,3 mm), ale standardowa wersja nie dla szerokich stóp; na karcie jest opcja Wide (osobny EX 3 W ma inną piankę) |
| DU Monster | RTR: standardowy rozmiar. BITR: za długie, co najmniej pół numeru mniej | RTR: obszerny przód |
| DU 2 | Brak danych | Tylko deklaracja: podeszwa w przodzie 125 mm (szerokość podeszwy, nie cholewki) |
Rozbieżności wynikają częściowo z rozmiarówek. Recenzenci podają rozmiary US albo UK, a ty zamawiasz w EU, więc pół numeru US nie przekłada się automatycznie na pół numeru EU. Zmierz długość stopy wieczorem, w skarpecie biegowej, i porównaj z tabelą rozmiarów w oficjalnym sklepie. Na zejścia zostaw przed palcami mniej więcej szerokość kciuka.
Jeśli masz szerokie śródstopie, zacznij od EX 3 w opcji Wide na karcie standardowego modelu. EX 330 i EX Pro najlepiej pasują stopom wąskim i średnim.
Co to za marka Kailas?
Kailas (chiń. 凯乐石) to chińska marka sprzętu górskiego założona w 2003 roku, z siedzibą w Kantonie (Guangzhou). Zaczynała od sprzętu wspinaczkowego i alpinistycznego. Fuga to jej linia do biegania w terenie, a nie osobna firma.
| Parametr | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Założenie | 2003, Chiny | Strona „About Us” kailasgear.com |
| Założyciel | Baggio Zhong (钟承湛) | Materiały marki w iRunFar (2021) i Pedaily (2022) |
| Siedziba | Kanton (Guangzhou) | Pedaily (2022) |
| Nazwa | Od góry Kailash w Tybecie | Materiał marki w iRunFar (2021) |
| Fuga | Linia biegowa Kailas; pierwszy but Fuga latem 2016 r., pełna kolekcja biegowa od 2018 r. | Materiał marki w iRunFar (2021) |
| Inne buty Kailas | Turystyczne i trekkingowe (m.in. Mountain Wander 3, YAN, MT5-3) sprzedawane na kailasgear.com | Sklep kailasgear.com |
| Europa | Sklep internetowy kailasfuga.com (EUR); pierwszy europejski sklep stacjonarny w Chamonix od 24 sierpnia 2026 r. | kailasfuga.com; komunikat prasowy Kailas |
| Polska | Brak dystrybutora i sklepów partnerskich (12.10.2026) | Lista sklepów partnerskich Kailas, Ceneo |
Większość historii marki znamy z jej własnych materiałów: artykuł w iRunFar jest oznaczony jako sponsorowany przez Kailas, a tekst w chińskim serwisie Pedaily ukazał się w dziale treści markowych. Według tych źródeł Kailas sponsoruje szkołę przewodników Chińskiego Związku Alpinistycznego, a biegowe buty wprowadzał ostrożnie, szukając najpierw odpowiednich dostawców. Recenzentka Believe in the Run podała ten sam rok startu linii biegowej (2016), opierając się na stronie marki.
Kailas mocno promuje wyniki swoich zawodników i opisuje EX 330 jako buty inspirowane biegiem TORX 330 i sprawdzane przez Franco Collé. To deklaracje marketingowe. Nie traktujemy podiów zawodników sponsorowanych jako dowodu jakości butów, które kupisz w sklepie.
Kailas Fuga czy Salomon, Hoka, Altra i Kiprun?
Porównuj konkretne modele o podobnym zadaniu, a nie markę z marką. Fugi przegrywają z konkurencją dostępnością i ceną w Polsce, a wyróżniają się wysokimi piankami z gumą Vibram i opcją szerokości Wide w EX 3. Poniżej zestawiamy je z modelami opisanymi w innych rankingach Motivato.
1. Ultra na mieszanym terenie
- Kailas Fuga EX 330 (~790 zł, 285 g, drop 5 mm) vs Hoka Speedgoat 6 i Altra Olympus 6
Speedgoat 6 mają ten sam drop 5 mm i gumę Vibram Megagrip przy podobnej masie (278 g), a do tego są w naszym rankingu butów trailowych i kupisz je w Polsce. Olympus 6 to zero drop, szeroki przód i 329 g. EX 330 mają na papierze wyższy bieżnik (do 6 mm), ale węższe śródstopie. Recenzentka Believe in the Run porównała je do mocniej zbudowanej mieszanki Salomon S/Lab Genesis i Pulsar.
2. Starty z płytką węglową
- Kailas Fuga EX Pro (~1097 zł, 275 g w EU 42, drop 5 mm) vs ASICS Fujispeed 3 (~849 zł, 245 g w rozmiarze 43, drop 5 mm)
Oba modele mają płytkę węglową i wąski krój. Fujispeed 3 są lżejsze, tańsze i przebiegane przez naszą redakcję w Beskidach; w recenzji wskazujemy je głównie na zawody do 30 km. EX Pro mają wysoki przód (30,7 mm w pomiarze RunRepeat), ale kosztują o około 250 zł więcej, nie licząc ewentualnych opłat importowych.
3. Najtańsze wejście z gumą Megagrip
- Kailas Fuga EX 3 (~702 zł, 285 g, drop 8 mm, zmierzony 13,7 mm) vs Kiprun Kipsummit Max (~629 zł, 280 g, drop 6 mm)
Oba modele mają Vibram Megagrip, ale Kipsummit Max mają superkrytyczną piankę FastTech Plus, niższy drop i polską cenę bez ryzyka opłat importowych; przymierzysz je w Decathlonie. EX 3 wygrywają opcją szerokości Wide i bardzo niskim zużyciem gumy w laboratorium.
4. Strome, techniczne zejścia i błoto
- Kailas Fuga DU Monster (~966 zł, 315 g, bieżnik 5/7 mm) vs Salomon Speedcross 6 i Salomon Genesis oraz Kiprun MT3
Speedcross 6 (272 g, drop 10 mm, bieżnik 5 mm) to specjalista od błota i miękkiego podłoża. Genesis (278 g, drop 8 mm) stawiają na precyzję na skałach dzięki bocznemu wzmocnieniu podeszwy. MT3 (310 g, bieżnik 5 mm, ~369 zł) to tańsza, ciężka opcja na błoto. DU Monster są z nich najcięższe i najdroższe, ale mają najgłębszy bieżnik i usztywnioną piętę na długie zejścia.
5. Szeroka stopa
- Kailas Fuga EX 3 w opcji Wide vs Altra Lone Peak 9
Lone Peak 9 (285 g, zero drop) mają przestronny przód FootShape i są w naszym rankingu butów trailowych, ale guma MaxTrac daje mniej pewności na mokrej skale. EX 3 Wide zachowują drop 8 mm (zmierzony w standardowej wersji: 13,7 mm) i gumę Megagrip, ale szerokości wersji Wide nikt nie zmierzył, więc to wybór na podstawie deklaracji. DU 2 mają szeroką podeszwę (125 mm w przodzie), lecz to szerokość podeszwy, a nie cholewki, więc nie traktuj ich jako modelu dla szerokiej stopy.
Najczęściej zadawane pytania
Co to za marka Kailas?
Kailas to chińska marka sprzętu górskiego założona w 2003 roku, z siedzibą w Kantonie (Guangzhou). Zaczynała od sprzętu wspinaczkowego i alpinistycznego. Fuga to jej linia butów i odzieży do biegania w terenie, a nie osobna firma.
Czy buty Kailas Fuga są dobre?
Niezależni recenzenci oceniają je w większości dobrze, głównie za gumę Vibram Megagrip, ochronę stopy i sprężyste pianki. Krytykują masę, wąskie śródstopie lub zwężony przód oraz ceny. W laboratorium RunRepeat drop EX 3 i EX Pro wyszedł wyższy niż w katalogu. Redakcja Motivato nie biegała w tych butach.
Jakie są opinie o Kailas Fuga EX330?
Buty EX330 mają najwięcej niezależnych recenzji w całej linii. Road Trail Run, Believe in the Run i Live For The Outdoors chwalą sprężystą piankę, ochronę i przyczepność na długich, technicznych trasach. Zastrzeżenia dotyczą masy, wąskiego śródstopia i słabego czucia podłoża. Believe in the Run porównuje rozmiarówkę do butów Salomon S/Lab i radzi zejść o pół numeru tylko w numeracji US.
Czy Kailas Fuga EX 3 W to wersja damska?
Nie. EX 3 W to w sklepie Kailas męska wersja szeroka, a modele damskie mają w nazwie dopisek Women’s. Karta EX 3 W opisuje jednak inną piankę (grubą EVA) i masę około 251 g, więc szersze kopyto pewniej wybrać jako opcję Wide na karcie standardowych EX 3.
Gdzie kupić buty Kailas Fuga w Polsce?
Według stanu na 12 października 2026 r. Kailas nie ma w Polsce dystrybutora ani sklepów partnerskich, a na Ceneo nie ma ofert. Najpewniejszym źródłem jest oficjalny sklep kailasfuga.com z cenami w euro. Wysyłka standardowa jest bezpłatna powyżej 100 euro, ale cła i podatki importowe pokrywa kupujący.
Czy Kailas Fuga EX Pro nadaje się na zawody?
Tak, na starty po łatwym i umiarkowanie technicznym terenie, jeśli masz wąską lub średnią stopę; na bardzo technicznym raczej nie. Buty EX Pro mają płytkę węglową i piankę TPU, której zwrot energii w pomiarze RunRepeat (71,6–73,1%) zgadza się z deklaracją producenta. Recenzenci wskazują jednak zwężony przód, przeciętne trzymanie stopy i wysoką cenę. Zanim wystartujesz, przebiegnij w nich długi trening.
Czy drop w butach Kailas Fuga zgadza się z deklaracją?
Nie zawsze. RunRepeat zmierzył w EX 3 drop 13,7 mm przy deklarowanych 8 mm, a w EX Pro 7,2 mm przy deklarowanych 5 mm. Laboratorium nie podaje rozmiaru badanej pary. EX 330, DU Monster i DU 2 nie mają niezależnego pomiaru.
Powiązane artykuły
- Ranking butów trailowych — modele przebiegane przez redakcję na błoto, skały i ultra
- Biegi górskie — jak zacząć biegać w górach i na co się przygotować
- Buty do biegania Decathlon (Kiprun) — Kipsummit Max i MT3 jako tańsze alternatywy w terenie
- Buty do biegania Hoka — Speedgoat i reszta oferty
- Buty do biegania Salomon — Speedcross, Genesis i Ultra Glide
- Buty do biegania Altra — Lone Peak i Olympus z szerokim przodem
- Buty do biegania zimą — membrany GTX i wybór na mokre miesiące
- Jak testujemy sprzęt? — jak wygląda protokół, którego ta strona nie obejmuje
Ostatnia aktualizacja: październik 2026 r. · © Motivato.pl