Bieganie czy rolki: co lepsze?

Jako biegacze, doskonale zdajemy sobie sprawę z korzyści zdrowotnych płynących z biegania. Dziś chcemy przybliżyć wam również inną ciekawą aktywność, jaką jest jazda na rolkach.

Rolki poprawiają kondycję

Jazda na rolkach to doskonały sposób na poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Podobnie jak bieganie, podnosi tętno i poprawia krążenie krwi w całym ciele.

Co ciekawe, rolki nie obciążają stawów w tak dużym stopniu jak bieganie. Ruch podczas jazdy na rolkach jest płynny i nie wymaga nagłych zrywów, co sprawia, że kolana i kręgosłup nie są tak narażone na przeciążenia, jak w trakcie biegu. Z tego powodu rolki poleca się osobom, które nie powinny przeciążać stawów, np. osobom zmagającym się z otyłością, czy nieco starszym. 

Jednak jazda na rolkach jest przede wszystkim wielką frajdą i może sprawiać mnóstwo radości! Dla wielu osób jest to swoisty powrót do dzieciństwa.

Wzmacniają mięśnie

Podczas gdy bieganie angażuje głównie dolne partie ciała, jazda na rolkach angażuje szerszy zakres mięśni. Podczas jazdy pracują mięśnie dolnych partii ciała takich jak mięśnie czworogłowe, ud, pośladkowe czy łydki i zginacze bioder, ale także mięśnie pleców, ramion i barków.

Ponieważ jazda angażuje więcej partii mięśniowych, jest to fantastyczny sposób na poprawę ogólnego napięcia mięśniowego. Jest to również doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni głębokich co może pomóc w poprawieniu równowagi i koordynacji.

Mniejsze ryzyko kontuzji

Jednym z podstawowych problemów biegaczy jest ryzyko kontuzji. Bieganie to ćwiczenie mocno obciążające wszystkie stawy kończyn dolnych a w szczególności kolana.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podczas jazdy na rolkach nasze stawy nie ulegają aż takim przeciążeniom. Warto jednak pamiętać, że upadki i kolizje mogą się zdarzyć, dlatego ważne jest, aby nosić sprzęt ochronny, taki jak kask i ochraniacze oraz jeździć w bezpiecznych miejscach.

Nieco wyższy tzw. koszt wejścia

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę porównując bieganie i jazdę na rolkach jest koszt. Bieganie jest stosunkowo niedrogim ćwiczeniem, które (przynajmniej na samym początku) wymaga jedynie dobrej pary butów do biegania.

Jazda na rolkach może być bardziej kosztowna, ponieważ będziemy musieli zainwestować w dobrą parę rolek, sprzęt ochronny, taki jak kaski i ochraniacze oraz w torbę na rolki do ich transportu.

Same rolki da się kupić w bardzo różnych cenach, od najtańszych produktów dostępnych w popularnych sklepach sportowych po droższe modele renomowanych firm takich jak rolki Rollerblade. Jednakże, gdy już wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, jazda na rolkach może być niedrogim i przyjemnym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Jak zacząć jeździć na rolkach?

Jeśli jesteście zainteresowani spróbowaniem jazdy na rolkach, jest kilka rzeczy, które możecie zrobić, aby zacząć.

Po pierwsze, zainwestujcie w dobrą parę rolek, które będą dobrze dopasowane i zapewnią wam odpowiednie wsparcie. Wybierając rolki warto kierować się ich przeznaczeniem – czy mają to być rolki do jazdy amatorskiej czy do jazdy szybkiej, a może rolki freestylowe? Czy mają to być rolki damskie czy rolki męskie? Czy decydujemy się na miękkie kółka, które zapewnią lepszą amortyzację ale będą szybciej się ścierać, czy twarde kółka, które będą szybsze i bardziej wytrzymałe? Istotne jest również noszenie sprzętu ochronnego, takiego jak kask, ochraniacze na nadgarstki, ochraniacze na łokcie i kolana, aby zapobiec urazom.

Następnie zacznijcie od ćwiczenia na płaskiej, gładkiej powierzchni, takiej jak parking lub ścieżka rowerowa. Ważne jest, aby zacząć powoli i skupić się na swojej formie, aby zbudować pewność siebie i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Na koniec, warto rozważyć wzięcie lekcji u wykwalifikowanego instruktora. Dobry instruktor może nauczyć nas prawidłowej techniki i pomóc udoskonalić nasze umiejętności, dzięki czemu będziemy mogli czerpać jak najwięcej ze swojego doświadczenia w jeździe na rolkach.

Warto spróbować

Zarówno bieganie jak i jazda na rolkach to doskonałe formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poprawią naszą kondycję, wydolność i pozytywnie wpłyną na układ sercowo-naczyniowy. Bieganie bardziej przeciąża stawy niż jazda na rolkach, jednak sama jazda na rolkach również może być dość urazowym sportem jeśli nie zainwestujemy w odpowiedni sprzęt ochronny.

Jeśli chcemy spróbować jazdy na rolkach, zainwestujmy w dobre rolki, załóżmy ochraniacze i zacznijmy powoli na płaskiej, gładkiej powierzchni. Dzięki cierpliwości i regularnym ćwiczeniom możecie poprawić swoje umiejętności i cieszyć się wieloma korzyściami płynącymi z jazdy na rolkach. 


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .