Półmaraton – najlepsze polskie połówki

Półmaraton. Bieg na dystansie 21 kilometrów i 97 metrów.

Połowa dystansu maratonu, a jednocześnie nieco ponad dwa razy więcej niż klasyczna dycha.

Już sam ten fakt powoduje, że przygotowywanie do tego dystansu wielu biegaczom sprawia nie lada trudności, a są i tacy, których wizja przebiegnięcia takiego dystansu wręcz przeraża.

Dla kogo?

Półmaraton tak naprawdę jest w zasięgu prawie każdego biegacza, który regularnie biega od kilku miesięcy.

Pozostaje tylko kwestia tego, czy będzie to bieg, którego celem będzie samo dotarcie do mety, czy walka o jak najlepszy czas.

Z całą pewnością można stwierdzić, że jeśli ktoś jest w stanie biec przez około godzinę w tempie 6:00-6:30 min/km będzie w stanie zmierzyć się z tym dystansem i ukończyć bieg w limicie czasowym.

Jeśli ktoś walczy o życiówkę, w celu oszacowania ostatecznego wyniku proponujemy pomnożyć wynik z biegu na 10 km przez dwa i dodać około 10-15%.

Jak trenować do półmaratonu?

Jeśli chodzi o sam trening, to układając plan przygotowań pod półmaraton na pewno należy uwzględnić długie wybiegania trwające co najmniej 1:00-1:30 h, które mają przygotować nas do utrzymania odpowiedniego tempa przez prawie 2h.

Same biegi progowe (tempowe) czy interwały biegane na dużych prędkościach mogą nie wystarczyć, aby organizm dobrze zniósł trudy całego biegu. Efektem może być kryzys pod koniec biegu – analogiczny do znanej każdemu (przynajmniej ze słyszenia) ściany maratońskiej, z tym, że w trochę bardziej delikatnym wydaniu.

W każdym razie przygotowując się do połówki pamiętajmy o tym, że szybkość to nie wszystko, a przebiegnięcie 21,097 km to nie to samo co przebiegnięcie dziesięciu kilometrów dwa razy – to nie takie proste.

Pamiętajmy też o odpowiednim nawadnianiu i odżywianiu na trasie oraz przed samym biegiem. Nieprawidłowe odżywianie przed biegiem na 10 km ujdzie nam płazem, ale już dystans półmaratoński wymaga większej uwagi w tym zakresie. Bardziej doświadczeni zawodnicy na pewno coś o tym wiedzą.

Najlepsze półmaratony w Polsce

PZU Półmaraton Warszawski

Zawody rozgrywane na wiosnę, pod koniec marca w stolicy. Jest to impreza godna polecenia z kilku względów.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jest to jeden z największych biegów masowych w Polsce pod kątem frekwencji, więc atmosfera biegu jest specyficzna i zupełnie odbiega od atmosfery panującej na bardziej kameralnych biegach.

Najlepsza frekwencja w Polsce, szybka płaska trasa nadająca się na bicie osobistych rekordów, na ogół dobre warunki pogodowe ze względu na wczesną porę roku oraz bieganie po stolicy – te argumenty przemawiają za spróbowaniem swoich sił w Warszawie.

Nie sposób nie wspomnieć też o ogromnej ilości inicjatyw charytatywnych towarzyszących temu biegowi, którymi warto się zainteresować.

Termin: wiosna

Zalety: wysoka frekwencja, szybka trasa, świetna organizacja

Zapisy: pzupolmaratonwarszawski.com

BMW Półmaraton Praski

Stosunkowo nowa impreza na mapie polskich biegów.

Mimo drobnej wpadki podczas pierwszej edycji, kolejne okazały się wielkimi sukcesami, a inicjatorom nie można odmówić świetnej organizacji.

Tym co wyróżnia ten bieg i sprawia, że warto się nim zainteresować jest godzina startu, a mianowicie wieczór.

W bieganiu wieczorem po Warszawie można się zakochać, a klimat który panuje na wieczornych biegach jest niepowtarzalny i z całą pewnością warto go odczuć na własnej skórze – innych okazji jest niewiele, bo jednak biegi rozgrywane w świetle ulicznych latarni z wysokimi, oświetlonymi wieżowcami w tle to w Polsce ewenement.

Termin: jesień

Zalety: bieg nocny, bardzo szybka trasa

Zapisy: bmwpolmaratonpraski.pl

PKO Poznań Półmaraton

Tym co charakteryzuje bieg w Poznaniu jest na pewno świetna organizacja oraz trasa sprzyjająca biciu rekordów, choć to nie one są wizytówką biegu.

Półmaraton w Poznaniu słynie w całej Polsce ze świetnej atmosfery stwarzanej przez dużą ilość kibiców i świetny doping na trasie, który z pewnością Was poniesie i pomoże poradzić sobie z trudami biegu. 

Do tego wśród zawodników często, można spotkać najpopularniejszego rapującego biegacza – Meza.

Termin: wiosna

Zalety: atmosfera na trasie, szybka trasa

Zapisyhalfmarathon.poznan.pl

PKO Nocny Wrocław Półmaraton

Jedna z największych imprez w kraju. Swoja popularność zawdzięcza przede wszystkim malowniczej trasie wijącej się przez cały Wrocław w pięknej, klimatycznej otoczce wieczornej pory rozgrywania zawodów.

Warto wpsomnieć, że w 2017 roku już po raz drugi z rzędu wrocławski półmaraton był najczęściej wybieranym biegiem spośród wszystkich wchodzących w skład Korony Polskich Półmaratonów! To zdecydowanie o czymś świadczy.

Termin: jesień

Zalety: bieg nocny, ciekawa trasa

Zapisy: pol.wroclawmaraton.pl

Półmaraton Gdańsk

Połówka w Gdańsku kojarzy się przede wszystkim z bardzo ciekawą trasą, która jest poprowadzona wśród najbardziej charakterystycznych miejscówek Gdańska, które mogą dla wielu okazać się sentymentalną podróżą lub też spotkaniem z żywą historią.

W czasie biegu miniemy Europejskie Centrum Solidarności natomiast na horyzoncie będziemy podziwiać widok majestatycznych, stoczniowych żurawi. Przebiegniemy też obok uważanego przez niektórych za jeden z najładniejszych stadionów w Polsce – Stadion Energa Gdańsk.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa trasa

Zapisypolmaratongdansk.pl

Onico Gdynia Półmaraton

Półmaraton w Gdyni to stosunkowo młoda impreza, bo pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku.

Zaczęło się od trzęsienia ziemi i ogromnej frekwencji, jak na pierwszą edycję biegu, a już rok później, decyzją IAAF Gdynia została organizatorem jednej z najważniejszych imprez lekkoatletycznych na świecie – Mistrzostw Świata w półmaratonie w 2020 roku.

Podobno wrażenie na działaczach światowej federacji zrobiło połączenie malowniczej trasy proponowanej przez Gdyńskich działaczy jak i ich doświadczenie w organizacji imprezy, która przez wielu komentowana była jako wzorowa.

Pozostaje tylko im zaufać i odwiedzić samemu – drugą po Gdańsku – część Trójmiasta.

Termin: wiosna

Zalety: doskonała organizacja, ciekawa trasa

Zapisywww.gdyniapolmaraton.pl

Półmaraton Ślężański

Trudna trasa biegu wiodąca wokół Ślęży sprawia, że pokonać tą trasę ciągłym biegiem potrafią tylko dobrze przygotowani zawodnicy.

Malowniczo położona trasa wokół góry zaliczanej do Korony Gór Polskich oraz wysokie wymagania wobec zawodników to jest to co sprawia, że każdy amator biegania powinien spróbować swoich sił w Sobótce.

Podczas biegu sprawdzona zostanie przede wszystkim siła biegowa, a wszelkie zaniedbania w tym zakresie zemszczą się na którymś z długich i licznych podbiegów.

Zdecydowanie bieg dla lubiących wyzwania! A może jako trening dla górskich ultrasów?

Termin: wiosna

Zalety: wymagająca trasa “górska”

Zapisypolmaratonslezanski.pl

Półmaraton Philips Piła

Zawody w Pile kojarzą się przede wszystkim ze ściganiem się na najwyższym, wyczynowym poziomie.

W ramach zawodów rozgrywane są Mistrzostwa Polski mężczyzn w półmaratonie, toteż na starcie możemy spotkać całą elitę, najszybszych biegaczy długodystansowych w kraju.

Co prawda niewielu będzie w stanie z nimi rywalizować, ale walka o swoje rekordy biegnąc na trasie z reprezentantami Polski i olimpijczykami potrafi dodać skrzydeł, dać się ponieść atmosferze biegu i pokonać własne granice.

Termin: jesień

Zalety: Mistrzostwa Polski mężczyzn

Zapisywww.pila.halfmarathon.pl

PKO Silesia Półmaraton

Bardzo ciekawy bieg towarzyszący maratonowi.

Wymagająca trasa, nienadająca się co prawda do bicia rekordów, lecz z całą pewnością dająca ogromną frajdę tym biegaczom, którzy lubią traktować bieg jako wycieczkę krajoznawczą. 

Prowadzona przez kilka śląskich miast (!!) trasa swoje zwieńczenie ma na legendarnym i pięknie odnowionym Stadionie Śląskim.

Termin: jesień

Zalety: ciekawa trasa, meta na stadionie

Zapisysilesiamarathon.pl


Myślisz, że przyda się innym? Podziel się na Facebooku .


A tutaj trzy inne ciekawe teksty dla Ciebie: