5 sposobów na aktywny rest day

Kto tego nie zna - biegasz prawie każdego dnia i dajesz z siebie wszystko, ale jak przychodzi dzień odpoczynku w planie treningowym nie wiesz kompletnie co ze sobą zrobić i za co się zabrać. Największym koszmarem dla osoby aktywnej jest totalne lenistwo w postaci zajęcia wygrzanego miejsca na kanapie z paczką czipsów i pilotem ręku. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to jedyna alternatywa.

Niektórzy ludzie bagatelizują znaczenie dnia wolnego od ćwiczeń, uznając, że codzienny wysiłek przyniesie zamierzony efekt - nic bardziej mylnego. Ciało i umysł muszą regularnie odpoczywać ze względu na potrzebę regeneracji. Nie dając sobie takiego bodźca w konsekwencji doprowadzimy do przetrenowania organizmu, a co za tym idzie demotywacji lub przerwy spowodowanej kontuzją.

Jeżeli czasem brakuje Ci pomysłów jak zagospodarować ten cenny czas, mamy dla ciebie kilka pomysłów.

1. Mobility

Mobility to ćwiczenia polegające głównie na podnoszeniu poziomu ruchomości stawowej - co to oznacza dla nas biegaczy? Dzięki wykonywanym ćwiczeniom przed lub/i po wysiłku związanym z bieganiem, jesteśmy w stanie przygotować swój organizm do każdego rodzaju wysiłku. Jakość biegu zdecydowanie się polepszy, a bóle w kolanach ,łopatkach czy plecach może nie ustąpią od ręki, ale na pewno zredukujemy je do minimum. Profilaktyczne stosowanie mobility pod kątem ruchomości stawowej zwiększy również świadomość naszego ciała, obrazując gdzie jest granica możliwości i jak daleko możemy ją przesunąć podczas biegu.

2. Siłownia  

Spokojnie. Nie będziemy Wam sugerować morderczego treningu na płaski brzuch. W dalszym ciągu mówimy o aktywnie spędzonym dniu wolnym :) Nie mniej jednak siłownia może okazać się przydatna dla was w rozpisce biegowej.

Istnieje wiele możliwości, aby pejoratywnie kojarzące się biegaczom miejsce zagościło na dobre w planie treningowym. Jedną z korzyści jest ergometr, czyli popularny “wioślarz”. Jest to doskonała alternatywa dla treningu areobowego. Dzięki ćwiczeniom na tej maszynie, rozbudujemy nasze mięśnie, w szczególności mięśnie korpusu oraz podniesiemy naszą wydolność tlenową, czyli wszystko czego potrzebujemy przy bieganiu. Nie trzeba robić morderczego treningu, wystarczy krótka 5- 10 minutowa sesja dwa razy w tygodniu, aby zobaczyć efekty w rezultatach biegowych.

3. Basen

Mówi się, że gdyby basen był traktowany jako lekarstwo, lekarze przepisywaliby go na receptę. Zdecydowanie jest to prawda. Kojące działanie wody to olbrzymia ulga dla naszego zmęczonego treningami biegowymi organizmu. Wystarczy kilka przepłyniętych długości, połączonych z relaksującymi masażami wodnymi, abyśmy poczuli ulgę i pozbyć się napięcia mięśniowego. Dodatkowo musicie przyznać, że nic nie może się równać z poczuciem lekkości po wyjściu z basenu.

Pływanie to element treningu wielu sportowców, nie tylko biegaczy profesjonalistów. To co przemawia za tą aktywnością to na pewno odciążenie stawów podczas wykonywanych ćwiczeń oraz stosunkowo niska kontuzjogenność tego sportu.

4. Fitness

Pojęcie fitnessu bardzo mocno ewoluowało w przeciągu ostatnich lat - dowodem na to jest to, że już dawno odeszliśmy od stereotypu, że jest to wyłącznie kobiecy sport, uprawiany w sali gdzie znajduje się pełno luster i gra rytmiczna muzyka z bumboxa. Powstaje coraz więcej planów treningowych, łączących różne elementy ćwiczeń fizycznych, dostosowanych dla każdego.

Świetną alternatywą dla biegaczy mogą być ćwiczenia fitness połączone z treningiem biegowym. Jeżeli myśleliście nad takim połączeniem w swoim treningu, ale nie do końca nie wiecie jak się za to zabrać, Motivato przychodzi z pomocą. Dzięki inteligentnemu systemowi mamy możliwość przygotowania indywidualnego planu treningowego, łączącego bieganie z fitnessem w zrównoważonych proporcjach, jednocześnie dbając o właściwy poziom regeneracji, więcej informacji znadziecie na stronie Motivato.

5. Rolki/ łyżwy

Niezaprzeczalnie jeden z bardziej skutecznych treningów areobowych. Zapewnia nam budowanie solidnego fundamentu pod bieganie bez narażania stawów i kolan na obciążenia. W ujęciu całościowym również bardzo intensywnie pracują ręce i cała reszta ciała.

Rolki czy łyżwy to świetna alternatywa na aktywny wypoczynek - przyczynia się do zrzucenia nadmiernych kilogramów, a zależne jest to od pokonanego dystansu czy poświęconego czasu. Wpływa też doskonale na budowanie naszej wytrzymałości tak bardzo potrzebnej na trasie.


  

Przedstawione przez nas sposoby na aktywny rest day stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj wykonywanych ćwiczeń musi przynosić nam statysfację dla ducha i ciała, a sama intensywność wykonywanych czynności nie może stanowić kolejnego treningu - wtedy mijamy się z ideą regeneracji. Stawiajmy sobie nowe cele, ale bądźmy rozważni podczas ich zdobywania.

Autor: Karol Różycki, ekspert Motivato.pl

 

P.S. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy ustalaniu odpowiednich proporcji między treningiem, a odpoczynkiem, nasi trenerzy są w gotowości -> Motivato COACH